دشت لاله های کندر (باغ لاله لزور) کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

جایی در نزدیکی تهران، مهمانی باشکوهی در دل طبیعت بر پا شده که همه‌ی شما به آن دعوت هستید. آدرس این مهمانی را در استان البرز و در حوالی شهر کرج باید جست‌وجو کنید. جایی خوش‌ آب‌وهوا به نام کندر. روستایی جای گرفته در میان کوه‌های بلند و سر به فلک کشیده‌ی البرز.

اما این مهمانی چیست؟ این مهمانی از جنس زیبایی و رنگارنگی است و در دشتی رویایی و پوشیده از لاله‌های تماشایی قرار دارد. در واقع، شما به مهمانی لاله‌های زیبا در در دشت لاله‌های روستای کندر آن هم در فصل طبیعت بهاری دعوت شده‌اید.

پس با کجارو در این دشت‌گردی همراه شوید و سفری رویایی و فراموش‌نشدنی به دشت لاله‌های کندر و تماشای رنگین کمانی از لاله‌ها داشته باشید.

خوش آنکه نشینیم میان گل و لاله

«هاتف اصفهانی»

امسال دومین جشنواره لاله‌ها در دو پیست اسکی دربند سر و دیزین از اوایل اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. بلیط بازدید در سایت ‏darbandsarski.ir از اوایل اردیبهشت قابل تهیه است.

هر آنچه باید درباره روستای کندر و دشت لاله‌ها بدانید:

دشت لاله‌های کندر کجاست؟

دشت لاله‌های روستای کندر

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: محمد صادق نیک گستر)

دشت لاله‌های کندر که برای اولین بار در بهار ۱۳۹۹ چهره‌ رویایی خود را در دامان طبیعت زیبا ‌و بهاری منطقه گستراند، در روستای کندر در بخش آسارا، از توابع استان البرز قرار دارد. این روستا در ۲۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرج و در هفت کیلومتری جاده‌ی کرج–چالوس واقع است.

دشت لاله‌های کندر

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: محمد صادق نیک گستر)

ساقی حدیث سرو و گل و لاله می‌رود

«حافظ»

وقتی به کندر برسید، دشت لاله‌ها را در غرب روستا، در جایی که دشت، حریر رنگارنگ خود را بر دامان کوه پهن کرده است، جستجو کنید. اگر برایتان سوال است که کی و چرا این دشت شکل گرفته است، بهتر است بدانید که داستان دشت لاله از همکاری مردمان روستا و علاقه‌مندان به گل و گیاه آغاز می‌شود که تصمیم می‌گیرند با کاشت فرشی از لاله‌ها، زیبایی روستای خود را دو چندان کنند.

البته ناگفته نماند که در گذشته، مردمان این منطقه به کاشت لاله می‌پرداختند. طراح این باغ فردی به نام «پهلوانی» است که با جان و دل و عشق به طبیعت، این دشت را طراحی کرده است و با کمک سرمایه خصوصی فردی به نام «مصطفی» و گروهی به نام «گل الف» آن را به ثمر نشانده‌اند. در کنار برپایی جشنواره‌ی لاله‌ها، از اهداف دیگر این مجموعه؛ تکثیر پیاز انواع لاله، ترویج آن برای جلوگیری از واردات، صادرات لاله و کشت گیاهان دارویی بومی کوه‌های کندر است.

در این دشت که بر دامنه‌ی کوهی مشرف بر روستا جا خوش کرده و از دور چشم‌نوازی می‌کند، برای اولین بار دو میلیون و ۱۰۰ هزار پیاز لاله آلیوم و سنبل در ۳۰ نوع واریته لاله در مساحتی حدود سه‌و‌نیم هکتار در عرصه‌ی طبیعی کشت شده‌اند. ۲۰ هزار متر مربع از این عرصه به‌صورت فشرده و ۱۵ هزار متر مربع به‌صورت پراکنده در سه نوع پیاز پیش رس، میان رس و دیررس کشت شده است.

بد نیست بدانید که قدمت برپایی جشنواره‌ی گل لاله در فصل بهار در استان البرز و شهرستان کرج به ۴۰ سال می‌رسد که در پارک چمران و گچسر نیز این جشنواره برگزار می‌شود.

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا (عکاس: اصغر خمسه)، خبرگزاری فارس (عکاس: محمد صادق نیک گستر) و خبرگزاری صدا و سیما (عکاس: مهدی الله یار بیگی)

جاهای دیدنی کرج به شمار می‌رود که در ۲۲ کیلومتری شمال شرقی آن قرار دارد. این روستای تماشایی در بخش آسارای کرج جای گرفته است.

از روستای کندر تا امامزاده داوود ۶ ساعت و تا کنسلقان-وارنگه-واریج سه ساعت راه است.

  • فاصله تهران تا روستای کندر: ۶۰ کیلومتر
  • فاصله ی روستای کندر تا کرج: ۲۲ کیلومتر

آدرس: ۲۲ کیلومتری شمال شرقی کرج، هفت کیلومتری جاده کرج-چالوس (مشاهده روی نقشه) 

مسیر روستای کندر

جاده روستای کندر

منبع عکس: خبرگزاری صدا و سیما (عکاس: مهدی الله یاربیگی)

برای رفتن به روستای کندر دو مسیر وجود دارد:

  • جاده قدیم: این جاده بالاتر از روستای پورکان واقع شده و بخشی از آن خاکی است.
  • جاده جدید: این جاده در ابتدای جاده چالوس، یک کیلومتر بعد از تونل و پل بیلقان قرار دارد و آسفالت است. در این مسیر از روی پلی آهنی که از زیر آن رودخانه خروشان کرج می‌گذرد، عبور خواهید کرد و بعد از ۱۱ کیلومتر که در این جاده پرپیچ‌وخم پیش بروید به روستای کندر می‌رسید.

جاهای دیدنی روستای کندر

روستای کندر دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی است که این روستا را به مقصدی مناسب برای سفر و گردش تبدیل کرده است. سد کندر، ارتفاعات پهنسار و قله لیز و قبرستان تاریخی روستا نیز از جمله جاهای دیدنی‌ کندر هستند.

دشت لاله‌های کندر

دشت لاله‌های روستای کندر

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان (عکاس: مریم هاشمی)

دشت لاله‌ها، زیباترین جاذبه روستای کندر است

بیشترین شهرت روستای کندر مرهون دشت مخملی و زیبای لاله‌ها است که در فصل بهار منظره‌ای رنگارنگ و رویایی به این روستای کوهستانی هدیه می‌کند. این دشت که دامنه کوه‌ها و صخره‌های کندر و در بستر طبیعی برپا شده است؛َ اولین بار در بهار سال ۱۳۹۹ برپا و پذیرای گردشگران بی‌شماری شد. این دشت که سه‌ونیم هکتار مساحت دارد، در مجموعه گردشگری لزور در غرب روستا واقع شده است و یکی از بزرگ‌ترین مزارع باغ لاله در ایران و حتی آسیا به شمار می‌رود.

آبشار کندر

این آبشار که هم نام این روستا است از جمله جاذبه‌های کندر است. دسترسی به آبشار کندر با پیاده‌روی از طریق جاده کندر امکان‌پذیر است. امکان رفتن به بالادست آبشار نیز با طی کردن مسیری کوتاه وجود دارد.

رودخانه دره گدا

رودخانه دره گدا یا درسیلگ یکی از رودخانه‌های فصلی روستای کندر است که از دامنه کوه لیز سر چشمه می‌گیرد و با عبور از منطقه باغات تنگه و جنوب روستا به رودخانه کرج می‌پیوندد.

چشمه‌ها

لاله‌های زرد و نارنجی مزرعه لزور

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: کوشا مهشید فلاحی)

روستای کندر چشمه‌های گورا و خنک متعددی دارد

در روستای کندر چشمه‌های آب متعددی جریان دارد. چشمه بالا محل از جمله آن‌ها است. گفته می‌شود در گذشته تنها خانم‌ها می‌توانستند از بالا محل آب بردارند و چنانچه مردی قصد برداشت آب را داشت باید به‌همراه خانمی این کار را انجام می‌داد. گل چشمه یا چشمه گل نیز یکی دیگر از چشمه‌های روان روستای کندر است که در ابتدای ورودی رودخانه دره گدا به روستا قرار دا د.

منطقه چهل بی بی یا چهل دختر

پیرامون این منطقه داستان‌ها و حکایت‌های متعددی نقل می‌شود. برخی بر این باورند؛ در این محل ۴۰ دختر که برای زیارت یا گردش آمدند، ناپدید شدند. ازاین‌رو دختران دم بختی که می‌خواستند بختشان باز شود یا مشکل دیگری داشتند به این مکان می‌آمدند و نذر و نیاز می‌کردند. رو‌به‌روی همین چهل دختر زاغه‌ای قدیمی نیز وجود دارد.

امامزاده

آستان مقدس امامزاده ناصر و عبدالله (ع) جاذبه مذهبی روستای کندر است که قدمت آن به قرن هفت هجری قمری می‌رسد. در این امامزاده سنگ‌ قبرهای تاریخی متعددی با قدمت ۱۸۰ سال وجود دارد که روی آن‌ها اشکالی مرتبط با شغل متوفی، جایگاه اجتماعی و جنیست وی حک شده است.

در این امامزاده سنگ قبرهای تاریخی و دارای نقش‌ حک شده در ارتباط با شغل متوفی، جنسیت و… دیده می‌شود. یکی از این سنگ قبرها متعلق به حاج حسن کندری است که تاریخ ۱۲۸۹ قمری را نشان می‌دهد و روی آن طرح شانه، مهر و تسبیح دیده می‌شود.

بهترین زمان سفر به روستای کندر

لاله‌های روستای کندر

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم (عکاس: فواد اشتری)

بهترین زمان سفر به روستای کندر کرج فصل بهار است. در این فصل کندر غرق در سرسبزی و شگفتی می‌شود. همچنین رنگین کمان لاله‌ها در بهار مهمان این روستای تماشایی می‌شود و کندر را به دشتی مملو از زیبایی تبدیل می‌کنند.

اقامت در روستای کندر

کلبه‌های اقامتگاه بومگردی لزور

منبع عکس: خبرنگاری ایرنا (عکاس: اصغر خمسه)

برای ماندن در روستای کندر و سپری کردن شب در دامان طبیعت زیبای این روستا می‌توانید در اقامتگاه بوم‌گردی و کلبه‌های خشتی و گاه‌گلی مجموعه لزور اقامت کنید و از نزدیک با زندگی روستایی آشنا شوید.

کلبه‌های اقامتگاه لزور دارای کرسی زغالی و چراغ نفتی هستند و با داشتن تنورهای زمینی و سنتی امکان پختن نان محلی را فراهم کرده‌اند. علاوه‌ بر این، تفریحاتی همچون اسب‌سواری و تیراندازی برای گردشگران و مسافران نیز ایجاد شده است.

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: صادق نیک‌گستر)،  خبرگزاری صدا و سیما (عکاس: مهدی الله یاربیگی)، خبرگزاری میزان  (عکاس: کوشا مهشیدی فلاحی)

پرسش‌های متداول

دشت لاله‌های کندر کجاست؟

دشت لاله‌های کندر در روستای کندر در بخش آسارا، از توابع استان البرز قرار دارد. این روستا در ۲۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرج و در هفت کیلومتری جاده‌ی کرج–چالوس واقع است.

دشت لاله چه زمانی بر پا می‌شود؟

باتوجه به فصل رویش لاله در بهار، این جشنواره از اوایل تا اوسط اردیبهشت برگزار می‌شود.

آیا امکان اقامت در روستای کندر وجود دارد؟

برای ماندن در روستای کندر و سپری کردن شب در دامان طبیعت زیبای این روستا می‌توانید در اقامتگاه بوم‌گردی و کلبه‌های خشتی و گاه‌گلی مجموعه لزور اقامت کنید و از نزدیک با زندگی روستایی آشنا شوید.

آیا در بهار ۱۴۰۰ جشن لاله در روستای کندر برگزار می‌شود؟

امسال دومین جشنواره لاله‌ها در دو پیست اسکی دربند سر و دیزین از اوایل اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. بلیط بازدید در سایت ‏darbandsarski.ir از اوایل اردیبهشت قابل تهیه است.

نویسنده: اکرم زمانی نوری

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن