روسیه شرکت اپل را به پرداخت ۱۲ میلیون دلار جریمه کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

سرویس ضدانحصار فدرال روسیه (FAS) شرکت اپل را به‌دلیل رفتار انحصارطلبانه در برابر اپلیکیشن‌های کنترل والدین به پرداخت مبلغ ۱۲ میلیون دلار جریمه کرد. این سازمان در ابتدا در سال ۲۰۱۹ و پس از دریافت شکایتی از سوی شرکت کسپرسکی مبنی بر درخواست اپل از این شرکت برای محدودکردن قابلیت‌های اپلیکیشن Safe Kids پس از عرضه‌ی ویژگی اسکرین تایم (Screen Time) برای سیستم عامل آی او اس ۱۲، تحقیقات خود را در مورد شرکت اپل آغاز کرد.

این جریمه همزمان با شکایت‌های سازمان تنظیم مقررات اتحادیه‌ی اروپا از شرکت اپل اعلام شده است. جلسه‌ی این سازمان در پاسخ به شکایت اسپاتیفای در سال ۲۰۱۹ می‌باشد. اسپاتیفای در آن زمان ادعا کرده بود که دریافت کارمزد ۳۰ درصدی از خریدهای درون‌برنامه‌ای، سود ناعادلانه‌ای را در اختیار سرویس اپل موزیک قرار می‌دهد. براساس گزارش نیویورک تایمز شرکت‌های Kidslox و Qustodio نیز شکایت مشابهی را به سازمان تنظیم مقررات اروپا ارسال کرده‌اند.

سازمان FAS در بیانیه‌ای که توسط رویترز منتشر شد اعلام کرد که اپلیکیشن‌های انحصاری اپل نباید سود ناعادلانه‌ای را دریافت کرده و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های کنترل والدین باید بتوانند اپلیکیشن‌های خود را بدون هیچ‌محدودیتی ارائه کنند. این سازمان بر این باور است که شرکت اپل در سال گذشته از جایگاه خود در بازار سوءاستفاده کرده است.

مطالب مرتبط:

روسیه اپل را جریمه کرد

شرکت اپل در واکنش به این جریمه اعلام کرده است که با نظر این سازمان مخالف بوده و به‌زودی درخواست تجدیدنظر خود را ثبت خواهد کرد. سخنگوی اپل در این خصوص گفت:

ما با شرکت کسپرسکی برای پیروی اپلیکیشن این شرکت از قوانینی که برای مجافظت از کودکان تنظیم شده بود همکاری کردیم. این شرکت در حال حاضر ۱۳ اپلیکیشن را بر روی اپ استور عرضه کرده است و ما صدها به‌روزرسانی را برای این اپلیکیشن‌ها منتشر کرده‌ایم.

اپل محدودیت عملکرد برخی از اپلیکیشن‌های کنترل والدین شخص ثالث را به دلیل استفاده این اپلیکیشن‌ها از فناوری مدیریت دستگاه‌ موبایل (MDM) اعمال کرده بود. این فناوری در سازمان‌های بزرگ برای کنترل دستگاه‌های شرکتی استفاده می‌شود و اپل استفاده از آن در چنین اپلیکیشن‌هایی را بسیار پرخطر خوانده و احتمال هک‌شدن آن‌ها را بالا دانسته بود.

با این حال، شرکت اپل پس از اعتراض شدید توسعه‌دهندگان اجازه داد تا اپلیکیشن‌های شخص ثالث از فناوری MDM تنها در مواردی خاص استفاده کنند. در آن زمان شرکت کسپرسکی با وجود قدردانی از این اقدام اپل، نگرانی خود از نیاز به مجوز کتبی شرکت اپل برای استفاده از این فناوری را اعلام کرده بود.

منبع: The Verge

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن