تصویر خیره‌کننده تلسکوپ هابل از خوشه ستاره ای NGC 330

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز

samsung-banner3
بنر جدید همراه اول795در80

رسانه تک تایمز – تلسکوپ هابل اخیرا موفق به عکسبرداری از خوشه ستاره ای NGC 330 شده است که تلألؤ رنگی آبی، قرمز و سفید را به نمایش می‌گذارد.

تصویر جدید از تلسکوپ هابل به یک خوشه ستاره ای زیبا به نام NGC 330 اشاره می‌کند که در رنگ‌های قرمز، سفید و آبی می‌درخشد! ستارگان به دلیل اختلاف عمر و دمای آن‌ها، در رنگ‌های مختلفی خودنمایی می‌کنند. ولی به عنوان یک نکته جالب، ستاره‌های داغ‌تر با رنگ آبی و ستاره‌های خنک‌تر با رنگ قرمز در فضا ظاهر می‌شوند. بازه حرارتی گسترده‌ای بین ستاره‌ها وجود دارد. بیشترین دما حدود ۴۰ هزار کلوین و کم‌ترین دما حدود ۲۵۰۰ کلوین گزارش شده است.

خوشه ستاره ای NGC 330

خوشه ستاره ای NGC 330 قریب به ۱۸۰ هزار سال نوری از زمین فاصله داشته و درون ابر ماژلانی کوچک (SMC) قرار گرفته است. ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ حول کهکشان راه شیری می‌چرخند. ابر SMC با صدها میلیون ستاره، بسیار کوچک‌تر از کهکشان ما است.

خوشه‌های ستاره ای علاوه بر ظاهر جذاب و شگفت‌انگیز، می‌توانند اطلاعات بسیاری را در مورد چرخه عمر ستاره‌ها در اختیار پژوهشگران و محققین قرار دهند. از آنجا که خوشه‌های ستاره ای از یک ابر گازی یا غباری اولیه ساخته شده‌اند، تمام ستاره‌های موجود در آن‌ها تقریبا هم سن هستند. بنابراین یک آزمایشگاه طبیعی مفید برای منجمان فراهم می‌آید که به وسیله آن می‌توانند به بررسی نحوه شکل‌گیری و تکامل ستاره‌ها بپردازند.

دانشمندان هابل برای عکس برداری از خوشه ستاره ای ان جی سی ۳۳۰ از یک روش ترکیبی استفاده کرده‌اند. این تصویر ترکیبی از مشاهدات انجام‌شده به وسیله دوربین واید فیلد شماره ۳ و مجموعه داده‌های گرفته‌شده از دو تحقیق ستاره ای بسیار متفاوت است.

یک تحقیق به بررسی این موضوع پرداخته که چرا ستاره‌های موجود در خوشه‌های ستاره ای به شیوه‌ای متفاوت نسبت به ستاره‌های دیگر تکامل پیدا می‌کنند. این خصوصیت نخستین بار توسط تلسکوپ هابل مشاهده شد.

تحقیق دوم نیز با هدف تعیین حداکثر اندازه ستاره‌ها پیش از معدوم شدن آن‌ها در انفجارهای ابرنواختری کاتالیسم انجام شده است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن