گوگل ۵۰۰ میلیون یورو از طرف سازمان رقابت فرانسه جریمه شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

گوگل متهم به جریمه تاریخی ۵۰۰ میلیون یورویی (۵۸۹ میلیون دلاری) از طرف سازمان رقابت فرانسه به دلیل عدم رعایت دستور صادر شده در‌آوریل ۲۰۲۰ برای مذاکره عادلانه با ناشران خبری در مورد استفاده و پرداخت هزینه مقالات خود و سایر مطالب شده است.

ناشران اخبار با تصویب بخشنامه حقوقی اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۹ توسط فرانسه تصویب شد، به طور کلی سعی در تغییر قدرت به سمت تولیدکنندگان محتوا دارد نه ناشران که دوباره کار آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند. ماده ۱۱ این بخشنامه، که به طور عامیانه مالیات پیوند نامیده می‌شود، به ناشران این حق را می‌دهد که تقاضای پرداخت پول برای مقالات و سایر مطالب مرتبط در مکان‌هایی مانند گوگل نیوز را داشته باشند.

پیش از تصویب این بخشنامه، گوگل پیش نمایش محتوای خالی و بدون متن را به عنوان نوعی ویژگی مبهم درباره پاسخ به ماده ۱۱ آزمایش می‌کرد. سازمان رقابت فرانسه آن را سوء استفاده از انحصار گوگل در جستجو دانست و به این شرکت دستور داد که از قوانین پیروی کند و در واقع برای حق نمایش مقالات با تولیدکنندگان محتوا مذاکره کند. ظاهراً آن مذاکرات خوب پیش نرفته است.

طبق گزارش سازمان رقابت فرانسه، گوگل ناشران را مجبور کرد تا در نیوز شوکیس عضو شوند. نیوز شوکیس شامل همه سایت‌هایی نیست که مقالات ناشران در پلتفرم‌های گوگل می‌توانند نشان داده می‌شوند. در مرحله دوم، سازمان رقابت فرانسه ادعا کرد که این شرکت مایل به مذاکره در مورد به اشتراک گذاشتن درآمد حاصل از تبلیغات فروخته شده علیه سایت‌های دیگر نیست و ممکن است محتوای ناشر نشان داده شود.

مطالب مرتبط:

گوگل

مواردی مانند پیوند‌ها و توضیحات جستجو که کاربر هنگام مشاهده نتایج جستجو ملاحضه می‌کند، بخش دیگری از مذاکرات بود. قرار بود در دستورالعمل بزرگ سازمان رقابت فرانسه برای مذاکره درباره پرداخت مبلغ مناسب به تولیدکنندگان محتوا تحت قانون حقوق تولید محتوای محافظت شده، گوگل و تولیدکنندگان محتوا به نتیجه برسند، اما به نظر می‌رسد گوگل چنین نتوانسته است تا با این افراد به توافق برسد.

در پاسخ به اخبار مربوط به جریمه، گوگل به سی ان بی‌سی اعلام کرده است که در واقع در آستانه نهایی کردن توافق نامه با خبرگزاری فرانسه و سازمان سیمای خبری تعاونی فرانسه است که شامل یک قرارداد جهانی صدور مجوز و همچنین پاداش حقوق تولیدکنندگان محتوا برای نشریات مطبوعاتی خود می‌شود.

به نظر می‌رسد که اختلافات بین گوگل و تولیدکنندگان محتوا چیزی فراتر از مسئله زمان نامناسب است، اما حداقل در این بیانیه ارائه شده به د ورج، گوگل به عهد خود پایبند است و ادعا کرده است که در وهله اول سود زیادی از نتایج جستجوی اخبار ندارد. گوگل در بیانیه خود اذعان کرده است:

در حالی که ما متعهد به پیروی از دستورالعمل‌های حق چاپ و دستورات سازمان رقابت فرانسه هستیم، این جریمه نادیده گرفتن تلاش‌های چشمگیر ما برای دستیابی به توافق‌ها و واقعیت نحوه کار اخبار در پلتفرم‌های ما است.

گوگل سال گذشته کمتر از ۵ میلیون یورو درآمد از این راه کسب کرده است و سود حاصل از کلیک بر روی تبلیغات در برابر سوالات احتمالی مربوط به اخبار در فرانسه شامل این مقدار می‌شود. ما می‌خواهیم یک راه حل پیدا کنیم و به توافقات قطعی برسیم اما این جریمه متناسب با مبلغی که از اخبار بدست می‌آوریم نیست و ما تصمیم را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

گوگل دو ماه فرصت دارد تا با پیشنهاد پرداخت برای استفاده از محتوای محافظت شده به ناشران، به موارد مطرح شده توسط سازمان رقابت فرانسه گوش دهد، آن‌ها را بررسی و قبول کند. اگر این کار را نکند، با جریمه ۹۰ هزار یورویی اضافی (۱ میلیون دلار) در روز علاوه بر جریمه چند میلیون دلاری آن روبرو می‌شود.

منبع: The Verge

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن