توصیه های حقوقی برای کاهش ریسک معامله خودرو از نگاه ماشینچی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

 بیایید قبول کنیم که در حال حاضر اگر بخواهیم یک خودروی دست‌دوم خریداری کنیم، بیشترین چیزی که روی آن متمرکز می‌شویم مباحث مربوط به مشخصات فنی مانند رنگ شدن یا کارکرد کیلومتر است. این در حالی است که تجربه نشان داده بزرگ‌ترین مشکلات بعد از خرید یک خودروی کارکرده، نه‌فقط اختلاف درباره رنگ‌دار بودن خودرو بلکه معضلات مربوط به مسائل حقوقی آن است.

این روزها که بازار خودرو با فوران عجیب قیمت‌ها مواجه شده و عملاً افسار قیمت‌گذاری محصولات خودروسازان از دست رفته است، مشتریان با بودجه‌های محدود خود مجبور به انتخاب گزینه‌های کارکرده هستند. مدل‌هایی که برخلاف تصور خیلی هم ارزان‌تر از نسخه‌های صفرکیلومتر نیستند. هرچه هست عملاً تمام فکر و ذکر مشتریان را تنها موارد سنتی مانند میزان و کیفیت رنگ شدن بدنه یا سایر مسائل فنی خودرو درگیر کرده است.

اگرچه موارد گفته‌شده از نظر عملکرد و کارکرد خودرو اهمیت بسیاری دارند، ولی نکته مهم اینجا است که اغلب خریداران یا فروشندگان به حساس‌ترین بخش معامله خودرو یعنی رعایت نکات حقوقی چندان توجهی نمی‌کنند. در ادامه با چند توصیه ساده و اساسی در زمینه مسائل حقوقی هنگام معامله خودروی دست‌دوم آشنا می‌شوید.

اعتبار را فراموش نکنید

خرید خودروی دست‌دوم فی‌نفسه پروسه‌ای پرریسک و خطر است. به لحاظ اینکه نمی‌توان قابلیت‌های یک خودروی صفر کیلومتر را از محصولی که سال‌ها در خیابان‌ها رانده شده انتظار داشت؛ بنابراین در گام اول سعی کنید میزان ریسک چنین خریدی را با انتخاب فروشندگان بااعتبار و بااصالت کمتر کنید. چه از یک واسطه میدانی و چه از یک نمایشگاه‌دار، فرقی نمی‌کند یک خرید پرحاشیه می‌تواند زندگی اقتصادی شما را به چالش بکشد. یادتان باشد پیشگیری از انجام معامله بد به‌مراتب ساده‌تر از پیگیری قضایی است.

حتماً مشورت کنید

حتی اگر تجربه معامله خودرو را دارید باز هم نیاز است تا با خبره‌های این حوزه مشورت کنید. خرید خودرویی که بعد از آن مالک اول و آخرش خودتان باشید، هرگز خرید مناسبی نیست. فریب لفاظی فروشندگان را نخورید. جمله‌ای که معمولاً به شما گفته می‌شود این است که در صورت تمایل، باز هم خودرو توسط همان افراد خریداری می‌شود. درصورتی‌که حقیقتاً چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. وقتی قراردادی را امضا می‌کنید عملاً به اجرای مفاد آن پایبند هستید. این یعنی وقتی خودرویی را خریدید دیگر امکان پس دادن آن وجود ندارد.

ماشینچی

همه اسناد را چک کنید

کارشناسان حقوقی همواره توصیه اکید می‌کنند که پیش از هرگونه پرداخت و نقل و انتقال مالی، کلیه اسناد و مدارک خودروی مدنظر را بررسی کنید. این اسناد شامل برگ سبز، سند کمپانی، سند محضری، کارت ماشین، گواهینامه و بیمه‌نامه است. به این جملات که یک یا چند مدرک را در روز محضر ارائه می‌دهند، توجه نکنید. از قبول کردن نسخه کپی این مدارک خودداری کنید. تمامی اسامی و مشخصات خودرو را با یکدیگر مطابقت دهید. اسناد فوق، برگه‌های رسمی هستند بنابراین هیچ اشتباهی بین آن‌ها پذیرفتنی نیست. موارد متعددی از معامله ماشین غیر اصیل توسط افراد شیاد گزارش شده است. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید صحت اطلاعات را تأیید کنید، از کسی که در این زمینه آشنایی دارید کمک بگیرید.

از خدمات کارشناسی استفاده کنید

کابوس خریداران خودروهای دست‌دوم، پشت فرمان نشستن محصولی است که سراسر اشکال و ایراد دارد. البته شرایط خاصی بر بازار کشور حاکم است که فاکتوری مهم‌تر از مسائل فنی نیز وجود دارد و آن هم بحث رنگ‌دار بودن خودرو است. اگر در این زمینه دانش کافی و لازم را ندارید با پرداخت مبلغی ناچیز از خدمات شرکت‌های کارشناسی خودرو استفاده کنید تا هم از ریز سلامت بخش‌های فنی خودرو آگاه شوید و هم اینکه نسبت به موارد تعیین‌کننده مانند رنگ‌‌شدگی بدنه اطمینان حاصل شود.

ماشینچی

قولنامه را ساده نگیرید

همان برگه ساده‌ای که بین خریدار و فروشنده رد و بدل می‌شود، در دادگاه قابل استناد است؛ پس نسبت به جزئیات آن حساس باشید. در قولنامه مشخصات فردی فروشنده را دقیق درج کنید؛ از اسم و آدرس گرفته تا شماره شناسنامه و شماره ملی. بعد از آن مشخصات هویتی خودرو شامل شماره موتور، شماره شاسی، مدل، سال ساخت و کیلومتر کارکرد را ثبت کنید. با امضایی که شما از فروشنده اخذ می‌کنید، ضمانت کلیه اظهارات او را ثبت کرده‌اید. اگر قولنامه را در یک نمایشگاه ناآشنا می‌نویسید حتماً نسخه‌های آن را با یکدیگر تطابق دهید. مبلغ بیعانه را منطقی پرداخت کنید و زمان تحویل و شماره‌گذاری را هم به روز دقیق تعیین کنید.

مراقب فروش وکالتی باشید

وقتی می‌خواهید خودرویی را به‌صورت وکالتی از فردی بخرید، حساسیت معامله دوچندان می‌شود. در بهترین حالت فروشنده بنا به دلایلی فرصت انجام پروسه نقل و انتقال را ندارد. فردی که به‌عنوان وکیل انتخاب می‌شود، باید اسناد رسمی وکالت خود را ارائه دهد. نامه دست‌نویس عملاً اعتباری ندارد. در هنگام پرداخت وجه مطمئن شوید که این مبلغ به‌صورت توافقی به حساب موکل واریز می‌شود یا خیر. در بدترین حالت افرادی که ممنوع‌المعامله هستند اقدام به خرید و فروش خودرو توسط یک واسطه می‌کنند که این کار عواقب ناگواری برای هر یک از دو طرف دارد. این ماجرا به‌ویژه در مورد خرید ماشین با وام حساسیت بیشتری دارد.

پرداخت پول پس از تحویل خودرو

شکایات بسیاری مبنی بر عدم تحویل خودرو از سوی فروشنده حتی بعد از واریز مبلغ آن گزارش شده است. هرگز و تحت هیچ شرایطی تا قبل از سند زدن یا تعویض پلاک اقدام به پرداخت وجهی نکنید. هرگز زیر بار این حرف نروید که ابتدا باید مبلغ را پرداخت کنید و سپس سند منتقل شود. فروشنده بعد از دریافت پول می‌تواند مدعی شود که عملاً پولی دریافت نکرده است. هیچ پولی را به‌عنوان امانت نزد هیچ کس دیگری قرار ندهید.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن