سازمان جهانی بهداشت گونه جدیدی از ویروس کرونا به‌نام مو را تحت نظارت دارد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

سازمان جهانی بهداشت نسخه دیگری از ویروس کرونا را با این نگرانی‌ به فهرست گونه‌های موردتوجه (variants of interest) خود اضافه کرد که ممکن است تا اندازه‌ای بتواند از ایمنی‌ای فرار کند که افراد از ابتلا به عفونت یا واکسیناسیون به‌دست آورده‌اند.

گونه مو (Mu) که B.1.621 نیز نامیده می‌شود، ۳۰ آگوست و پس از آن  به فهرست گونه‌های زیر نظر سازمان جهانی بهداشت افزوده شد که در ۳۹ کشور شناسایی و مشخص شد حاوی مجموعه‌ای از جهش‌ها است که ممکن است آسیب‌پذیری آن را دربرابر محافظت ایمنی کاهش دهد که بسیاری از مردم کسب کرده‌اند.

بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت، گونه‌ مو از مجموعه‌ای از جهش‌ها برخوردار است که خصوصیات احتمالی فرار ایمنی را نشان می‌دهد. داده‌های اولیه نشان می‌دهد این گونه ممکن است به روش گونه بتا از سیستم ایمنی فرار کند که اولین‌بار در آفریقای‌جنوبی شناسایی شد؛ اما این موضوع باید در پژوهش‌های بیشتری تأیید شود.

گونه مو اولین‌بار در ژانویه ۲۰۲۱ در کلمبیا شناسایی شد. از آن زمان، موارد پراکنده و برخی شیوع‌های بزرگ‌تر در سراسر جهان ثبت شده است. خارج از آمریکای‌جنوبی، مواردی در بریتانیا، اروپا، آمریکا و هنگ‌کنگ گزارش شده است. درحالی‌که این گونه کمتر از ۰/۱ درصد از عفونت‌های کووید در سطح جهان را تشکیل می‌دهد، ممکن است در کلمبیا و اکوادور به‌زودی به گونه غالب تبدیل شود که در آن‌ها به‌ترتیب مسئول ۳۹ و ۱۳ درصد از موارد کووید است.

دانشمندان و مقام‌های بهداشت عمومی می‌خواهند بدانند آیا گونه مو درمقایسه‌با گونه دلتا که در بیشتر جهان گونه غالب است، قابلیت انتقال‌ بیشتری دارد یا موجب بیماری شدیدتری می‌شود. به‌گفته سازمان جهانی بهداشت، گونه مو در آمریکای‌جنوبی، خصوصا هم‌زمان با گردش گونه دلتا برای مشاهده تغییرات زیر نظر قرار دارد.

حداقل ۳۲ مورد از گونه مو در بریتانیا شناسایی شده است و الگوی عفونت‌ها نشان می‌دهد مسافران آن را چندین‌بار به کشور آورده‌اند. طبق گزارش سازمان بهداشت عمومی انگلستان (PHE) در ماه جولای، بیشتر موارد این گونه در لندن و در افرادی دیده شده است که در دهه سوم زندگی قرار دارند. برخی از افرادی که نتیجه آزمایش مو در آن‌ها مثبت شده بود، یک یا دو دُز واکسن کووید را تزریق کرده بودند.

گونه مو ماه جولای به فهرست گونه‌های زیر بررسی PHE اضافه شد. قرارگرفتن این گونه در فهرست مذکور که در آن از نام VUI-21JUL-01 برای اشاره به مو استفاده شده است، بدین‌معنا است که رفتار گونه زیرنظر قرار خواهد گرفت. گونه مو تاکنون به‌اندازه آلفا و دلتا هشداردهنده ظاهر نشده است که به‌علت قدرت انتقال بیشتر و نیز به‌‌علت نگرانی‌ بابت توانایی فرار از دفاع ایمنی به‌عنوان گونه‌های نگران‌کننده‌تر مطرح می‌شوند.

ارزیابی خطر از گونه مو که در آگوست PHE منتشر کرد، بر کار آزمایشگاهی تأکید می‌کند که نشان می‌دهد گونه مذکور حداقل به‌اندازه گونه بتا دربرابر ایمنی ناشی از واکسیناسیون مقاوم است. بااین‌حال، شواهد بیشتری از مطالعات آزمایشگاهی دیگر و موارد در شرایط دنیای واقعی از این گونه نیاز است.

در ادامه بخوانید:

میزان تهدید ناشی از این ویروس نامشخص است و به این امر بستگی دارد که آیا موارد در هفته‌ها و ماه‌های پیش‌رو، خصوصا در حضور گونه دلتا که سرعت انتشار چشمگیری دارد، به‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند یا نه.

طبق گزارش مذکور، درحال‌حاضر شواهدی وجود ندارد که نشان دهد VUI-21JUL-01 در حال پیشی‌گرفتن از گونه دلتا است و بعید به‌نظر می‌رسد مسری‌تر باشد؛ اگرچه توانایی فرار از ایمنی ممکن است در آینده به گسترش ویروس کمک کند.

بخشی از نگرانی بابت گونه مو از جهش‌های خاصی ناشی می‌شود که حامل آن است. یکی از تغییرات ژنتیکی، یعنی جهش P681H در گونه آلفا نیز دیده می‌شود که اولین‌بار در کنت شناسایی شد و با انتقال سریع‌تر مرتبط بوده است.

جهش‌های دیگر ازجمله E484K و K417N ممکن است به ویروس کمک کند تا از دفاع ایمنی فرار کند که می‌تواند همگام با تضعیف ایمنی مردم به این گونه مزیتی درمقایسه‌با دلتا بدهد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن