اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی مشخص شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، از بین نمایندگان کمیسیون‌های مختلف امروز ۱۴ شهریور و در جلسه غیر علنی انتخاب شده‌اند. تا لحظه نگارش این خبر نام احمدحسین فلاحی و مهرداد ویس کرمی از کمیسیون آموزش، احمد امیرآبادی فراهانی و محمد باقری بناب از کمیسیون اقتصادی، غلامرضا منتظری، بیژن نوباوه وطن، حسین میرزایی و علی یزدیخواه از کمیسیون فرهنگی، لطف‌الله سیاهکلی، رضا تقی‌پور، علی جدی، مصطفی طاهری از کمیسیون صنایع منتشر شده است. هنوز نمایندگان ۵ کمیسیون برای حضور در کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت معرفی نشده‌اند. 
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی اولین بار با عنوان پیش‌نویس طرح حمایت از پیام‌رسان‌های اجتماعی در مجلس دهم و در مهر ماه سال ۹۷ توسط ماهنامه پیوست منتشر شد. در نهایت بررسی این طرح به عمر این مجلس نرسید و بررسی آن با تغییرات در آن به مجلس یازدهم سپرده شد. مرداد ماه سال ۱۳۹۹طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در مجلس یازدهم اعلام وصول شد.

اما به دنبال اعتراض‌ها و انتقاد‌های بسیار مسکوت ماند تا در نهایت در تیرماه سال ۱۴۰۰ طرح صیانت بعد از تغییرات و فراوان در صحن علنی مجلس مطرح شد. مجددا این طرح مورد اعتراض بسیاری از فعالان حوزه ICT قرار گرفت. برخی فعالان ICT معتقد بودند بندهایی از این طرح به جای صیانت از کاربران در فضای مجازی، راهی برای محدود کردن آن‌ها در اینترنت است. چرا که برای نمونه ورودی و خروجی پهنای باند کشور که به‌تازگی آزادسازی آن شروع شده از دولت گرفته و به نیروهای مسلح سپرده می‌شود یا وزارت ارتباطات مکلف می‌شود پهنای‌باند استفاده‌کنندگان از پیام‌رسان‌های خارجی را دو برابر استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی حساب کند. از طرفی کسانی که از فیلترشکن استفاده کنند مجازاتی مانند حبس و جزای نقدی در انتظارشان خواهد بود. با شدت گرفتن این اعتراض‌ها نمایندگان مجلس اعلام کردند که این طرح اصلی نیست و طرحی که در کمیسیون فرهنگی تهیه شده بسیار متفاوت‌تر از طرحی است که در اینترنت پخش شده است. بعد از پستی و بلندی‌‌های بسیار، بالاخره طرح اصلی صیانت از کاربران در فضای مجازی که با نسخه قبلی خود تفاوت داشت توسط خبرگزاری مهر منتشر شد. در این طرح که از آن به عنوان طرح نهایی یاد می‌شود تفاوت‌ها به این شکل بود که اگر پیش از این مرزبانی دیجیتالی به عهده نیروهای مسلح گذاشته شده بود، براساس پیش‌نویس جدید مرزبانی به کارگروه مدیریت گذرگاه امین مرزی با ریاست مرکز ملی فضای مجازی سپرده می‌شود یا اگر پیش‌تر فیلترینگ در انتظار پلتفرم‌های خارجی بود که در پنجره واحد مورد نظر طرح مجلس ثبت‌نام نمی‌کردند، در پیش‌نویس جدید تا زمان جایگزین شدن این پلتفرم‌ها با پلتفرم‌های داخلی مشابه یا پلتفرم‌های خارجی دارای مجوز، آن‌ها فیلتر نخواهند شد.

انتشار این طرح جدید صدای بسیاری از مدیران استارت‌آپی و کاربران را بلند کرد چرا که به باور آن‌ها مجلس با این طرح به جای صیانت از کاربران در فضای مجازی در تلاش برای محدود کردن اینترنت و افزایش فیلترینگ است. در مقابل این اعتراض‌ها مجلس قدم دیگری برداشت که صدای معترضان به این طرح را بلند‌تر کرد. ششم مرداد نمایندگان مجلس با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران براساس اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند. به این ترتیب این طرح در صحن علنی بررسی نخواهد شد و در یک کمیسیون مشترک بررسی و سپس به صورت آزمایشی به اجرا گذاشته می‌شود. به دنبال انتشار این خبر و اصرار مجلس بررسی آن از وزیر ارتباطات سابق گرفته تا شرکت‌های استارتاپی اعتراض خود به این طرح را در قالب بیانیه و نامه‌های گوناگون منتشر کردند. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم در دو نامه به رئیس مجلس و رئیس جمهوری اعلام کرد که طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی علاوه بر محدود کردن کاربران و کسب‌وکارها در فضای مجازی و افزایش فیلترینگ شبکه‌های مجازی، باعث کاهش نقش سیاست‌گذاری دولت در حوزه ICT می‌شود و از طرف دیگر حذف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز به دنبال خواهد داشت. همچنین انجمن تجارت الکترونیکی در نامه‌ای  به رئیس مجلس در مورد ایرادت طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی گفت و اعلام کرد که طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی باعث بی‌اعتمادی کاربران به خدمات‌دهندگان داخلی می‌شود. در ادامه هم بیانیه انتقادی ۴۷ شرکت استارت‌آپی به طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی منتشر شد که طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی به جای کمک به کسب‌وکارهای‌ اینترنتی صدمه می‌زند. با افزایش این نامه‌ها و بیانیه‌های گوناگون، برخی نمایندگان از جمله مجتبی توانگر نیز مخالفت خود با این طرح و بررسی آن براساس اصل ۸۵ قانون اساسی اعلام کرد و گفت طرح لغو بررسی طرح صیانت براساس اصل ۸۵ به هیات رئیسه تقدیم شده است. در نهایت برخی نمایندگان مجلس در جلسه ۱۹ مرداد بر بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی، رای دادند.

اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، از بین نمایندگان کمیسیون‌های مختلف امروز ۱۴ شهریور و در جلسه غیر علنی انتخاب شده‌اند. تا لحظه نگارش این خبر نام احمدحسین فلاحی و مهرداد ویس کرمی از کمیسیون آموزش، احمد امیرآبادی فراهانی و محمد باقری بناب از کمیسیون اقتصادی، غلامرضا منتظری، بیژن نوباوه وطن، حسین میرزایی و علی یزدیخواه از کمیسیون فرهنگی منتشر شده است. هنوز نمایندگان ۶ کمیسیون برای حضور در کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت معرفی نشده‌اند.

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن