ناسا: نمونه سنگ‌های استخراج‌شده توسط مریخ‌نورد استقامت حاوی آب است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

مریخ نورد استقامت (Perseverance) به‌تازگی اولین نمونه‌های سنگی را از سطح مریخ استخراج کرده است و بررسی‌های اولیه محققان ناسا نشان می‌دهد که آب در دهانه Jezero این سیاره، برای مدت‌زمان بسیار طولانی (ده‌ها هزار سال یا میلیون‌ها سال) وجود داشته است. این موضوع حاکی از آن است که آب مریخ به‌اندازه کافی پایدار بوده و می‌توانسته است منشاء حیات میکروسکوپی باشد.

تیم تحقیق ناسا همچنین نمک‌هایی را در سنگ‌های مریخ کشف کرده‌اند که احتمالا بعد از بخار شدن آب سنگ‌ها تشکیل شده‌اند. این نمک نه‌تنها حاوی مقادیری از آب محبوس در خود هستند بلکه ممکن است نشانه‌های از حیات را در خود ذخیره کرده باشند.

مطالب مرتبط:

تاکنون دو نمونه سنگ از سطح مریخ گرفته شده است و هنوز بسیار زود است که بتوان یک تئوری جامع درباره رازهای مریخ ارائه کرد. مریخ‌نورد استقامت همچنین بعد از یک هفته استراحت، توانسته نمونه‌هایی از یک مکان جدید به نام South Séitah جمع‌آوری کند و همانطور که می‌دانید این مریخ‌نورد با استفاده از صفحات خورشیدی کار می‌کند و شارژ این صفحات نیاز به زمان دارند. نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از سطح مریخ فعلا به زمین بازگردانده نخواهند شد تا در یک ماموریت دیگر که در آینده انجام خواهد شد به زمین برگردانده شوند.

تا همین حالا، بررسی نمونه‌های استخراج‌شده، شواهد و اطلاعات خوبی از تاریخ مریخ در اختیار دانشمندان قرار داده است. این یافته‌ها نه‌تنها می‌توانند درک ما از این سیاره را دگرگون سازند بلکه می‌توانند افق روشنی پیش‌روی ماموریت‌های آینده ترسیم کنند.

اینستاگرام تک تایمز
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن social-media-telegram-techfars.png است

منبع: Engadget

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن