ساترا حذف اپلیکیشن‌های آپارات و فیلیمو در گوگل پلی را پیگیری می‌کند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) با صدور بیانیه‌ای، حذف اپلیکیشن‌های آپارات و فیلیمو در گوگل‌ پلی را اقدامی غیر حرفه‌ای اعلام کرد و هدف از این اقدام را تضعیف حاکمیت رسانه‌ای کشور دانست. ساترا همچنین از پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی و انجام نامه‌نگاری‌هایی با نهادهای رگولاتوری و قضایی بین‌المللی خبر داد.

در این بیانیه که در اختیار تک تایمز قرار گرفته، ساترا نوشته است:

شرکت گوگل در هفته‌های اخیر برنامک‌های مؤثر و پرکاربرد ایرانی را هدف اقدامات حذفی قرار داده است. این رویه غیر منطقی که از ماه گذشته با حذف پلتفرم روبیکا و ذره‌بین شروع شد، با وجود گمانه‌زنی‌های اولیه مبنی بر وجود منشأ داخلی برای آن، در هفته گذشته به سایر پلتفرم‌ها از جمله پلتفرم‌های مطرح دیگری در حوزه صوت و تصویر فراگیر رسید. این اقدام، عملی غیر حرفه‌ای و نشان‌دهنده رویکرد جانبدارانه علیه مسیر پیش‌رونده صنعت بومی تکنولوژی‌های ارتباطی و رسانه‌ای و با هدف تضعیف حاکمیت رسانه‌ای کشور است.

در ادامه بخوانید:

ساترا اذعان کرده که حوزه فناتحریم (Tech Sanction) در تضاد با اصل بی‌طرفی (Neutrality) به‌عنوان پایه توسعه اکوسیستم مبتنی بر اینترنت و تنها با توجیه سیاسی در حال پیگیری است و هیچ‌گونه توجیه فنی، حقوقی و عرفی قابل دفاعی ندارد. طبق اعلام ساترا، چنین اقداماتی نشان می‌دهد که «رویه محدودکننده در برابر اپلیکیشن‌های ایرانی، مسئله‌ای غیر مرتبط با مسائل داخلی است» و مقابله با آن نیاز به اتحاد و هم‌افزایی و همکاری عمومی دارد. ساترا اضافه کرده که «بهره‌برداری از این مسئله جهت استفاده له یا علیه موضوعات داخلی رویکردی اشتباه و هزینه‌زا است.»

ساترا با محکوم‌ کردن این اقدامات اعلام کرده است که پیگیری‌های خود را به‌صورت جدی دنبال می‌کند؛ به‌علاوه از آنجا که «این سیاست‌ها فقط به حوزه صوت و تصویر فراگیر محدود نشده است»، قصد دارد با یک حرکت بین دستگاهی و استفاده از ظرفیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی رئیس جمهور و مرکز ملی فضای مجازی، احقاق حقوق فعالان تکنولوژی و این صنعت را پیگیری کند. ساترا در اولین اقدام، نامه‌نگاری‌های واحد بین‌الملل خود با پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی را با نهادهای رگولاتوری و قضایی بین‌المللی آغاز کرده است و در روزهای آینده نیز انجام برخی اقدامات در این مورد را در دستور کار دارد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن