عبدالرزاق گورنا برنده جایزه نوبل ادبیات شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

عبدالرزاق گورنا، رمان‌نویس اهل تانزانیا، جایزه‌ی نوبل ادبیات را دریافت کرد. آثار این نویسنده بر استعمارگری و تاثیر روانی آن بر پناهندگان تمرکز دارند. گورنا در جزیره‌ی زنزیبار به دنیا آمد اما در پایان سال ۱۹۶۰ به عنوان پناهنده وارد کشور انگلستان شد. او پنجمین نویسنده‌ی آفریقایی است که نوبل ادبیات را دریافت می‌کند. آثار گورنا شامل ۱۰ رمان و چندین داستان کوتاه می‌شود.

آکادمی سوئدی نوبل در این خصوص اعلام کرد:

آقای گورنا با تلاش بی‌پایان و دلسوزانه‌ی خود در به تصویر کشیدن اثرات استعمارگری و سرنوشت پناهندگان در میان شکاف بین فرهنگ‌ها مفتخر به دریافت این جایزه شد. رمان‌های او از توضیحات کلیشه‌ای دوری کرده و چشمان ما را نسبت به آفریقای شرقی با فرهنگ‌هایی مختلف، متفاوت و غیرآشنا برای بسیاری از مردم جهان باز می‌کند.

کتاب‌های عبدالرزاق گورنا

عبدالرزاق گورنا بیشتر با رمان مشهور “بهشت” (Paradise)، که وضعیت آفریقای شرقی استعمارشده پس از جنگ جهانی اول را نشان داده و در سال ۱۹۹۴ نامزد دریافت جایزه‌ی ادبی بوکر نیز شده بود، شناخته می‌شود. او که متولد سال ۱۹۴۸ است، پس از انقلاب ۱۹۶۸ در زنزیبار از این جزیره فرار کرد و راهی انگلستان شد. گورنا از ۲۱ سالگی به نویسندگی مشغول بوده و تا قبل از بازنشستگی نیز در رشته‌ی ادبیات انگلیسی و پسااستعمار در دانشگاه کنت کنتربری به تدریس می‌پرداخت.

منبع: The Hindu

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن