مفاهیم مورد استفاده در خرید نرم افزار حسابداری – نرم افزار حسابداری قیاس

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

نرم‌افزار حسابداری پیشرفته قیاس هم مزیت سال‌های سال صیقل خوردن را به اعتبار بازتاب نظرات ده‌ها هزار کاربر را با خود داشته و هم امتیاز تجربه و تکنولوژی تیم تولید قدرتمندی که ابزار ERP تولید و در خط مقدم تکنولوژی نرم‌افزار کشور است، دارا است. همچنین پس از بررسی دقیق نیازهای مشاغل مختلف محصولات خود را به نحوی تقسیم‌بندی کرده است که علاوه‌بر برآورده کردن نیاز شرکت‌های بازرگانی، خدماتی، تولیدی، پیمانکاری، جامع و مالی بتواند نیاز فروشگاه‌های کوچک و حتی خاص را در قالب اصناف گوناگون پاسخگو باشد. در ضمن شما می‌توانید از برنامه اندروید قیاس به عنوان برنامه حسابداری شخصی استفاد بفرمایید . در ضمن با استفاده از یک برنامه ساده صدور فاکتور اندروید، به‌راحتی برای مشتریان فروشگاهتون فاکتور صادر کنید و از درآمد روزانه و ماهانه و سالانه خود به‌راحتی گزارش بگیرید.

با توجه به اینکه نرم‌افزار حسابداری از ابزارهای تخصصی مورد استفاده در شرکت‌ها و فروشگاه‌ها است، لذا اهمیت آشنایی با واژگان استفاده شده در نرم‌افزارهای حسابداری کمک شایانی به انتخاب و خرید نرم‌افزار و حتی استفاده پس از آن دارد، لذا نرم‌افزار حسابداری قیاس بر آن شد تا در این مقاله به کلمات و اصطلاحات مورد استفاده اشاره کند.

سرور Server

سرور به رایانه‌ای گفته می‌شود که خدمات خود را به دیگر نرم‌افزارهای رایانه‌ای (و کاربران آن‌ها) در همان رایانه یا در رایانه‌های دیگر ارائه می‌کند. به رایانه‌ای که چنین برنامه‌ای روی آن اجرا شود نیز سرور گفته می‌شود.

در تعریف عملی تر سرور یک رایانه متصل به شبکه است که بر خلاف سایر رایانه‌ها برای چند منظور متفاوت ساخته شده‌ است. برای مثال یک کاربر ممکن است سرور را برای ارسال و دریافت ایمیل، میزبانی وب‌سایت‌ها، کنترل و چگونگی دسترسی مشتریان به شبکه، برنامه‌های حسابداری جامع و … استفاده کند.

سرور یک رایانه همیشه روشن و همیشه در دسترس است، زمانی که این دسترسی تنها در محدوده یک شبکه داخلی باشد، آن را سرور تحت شبکه می‌نامیم و به این معنا خواهد بود که تمامی رایانه‌های موجود در این شبکه از این رایانه فرمان می‌گیرند و نیازهای تحت شبکه خود را به کمک آن تأمین می‌کنند و سرور نقش آن‌ها را در شبکه تعیین می‌کند، حال اگر گستره این شبکه را کمی بیشتر نمائیم و آن را متشکل از تمام رایانه‌هایی که از طریق اینترنت به هم وصل شده‌اند بدانیم، با گروه بسیار بزرگی از رایانه‌های همیشه روشن و همیشه در دسترس از طریق اینترنت رو‌به‌رو هستیم که به آن‌ها سرورهای اینترنتی گفته می‌شود و وظیفه دارند تا اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز، روی پهنای اینترنت جستجو می‌کنید را برای ملاحظه شما در اختیار قرار دهند.

سرور فیزیکی Physical server

سروری است که به صورت فیزیکی در محلی از سازمان نگه‌داری می‌شود و دارای مشخصات حداقلی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متناسب با تعداد کاربر نرم‌افزار حسابداری مورد استفاده است.

سرور مجازی Virtual Machine

سرور مجازی دقیقا همانند یک سرور فیزیکی مستقل و با همان سطح دسترسی عمل می‌کند با این تفاوت که امکان استقرار چند عدد سرور مجازی روی یک یا چند سرور فیزیکی وجود دارد. به عبارت بهتر با استفاده از فناوری‌های مجازی‌ سازی مانند VMware و با بهره‌گیری از سخت‌افزارهای پر قدرت و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی VM با امکانات مختلف تقسیم می‌‌شود. هر سرور مجازی بنا بر تنظیمات و یا کانفیگ اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده (CPU)، حافظه اصلی RAM، فضای دیسک سخت HDD، پهنای باند و … را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار می‌گیرد.

همچنین در صورت نیاز به کارایی بالا و امنیت سیستم های نرم‌افزاری، هنگامی که تعداد کاربرانِ هم‌زمان زیاد باشند، بهتر است از سرورهای قدرتمند موجود در بازار استفاده شود، مانند: سرورهای آماده HP یا سرورهای super micro و … .

دیتابیس

دیتابیس یا پایگاه داده یا همان بانک اطلاعات، مجموعه‌ای از داده‌هاست که در جدول‌هایی با ساختار منظم دسته‌بندی شده­اند. این جدول‌ها همگی با هم ارتباط دارند، هرچند می‌توانند مستقل از یکدیگر هم عمل ‌کنند.

سرور دیتابیس Database Server

سروری است که روی آن پایگاه داده اطلاعات همچون SQL server نصب می‌‌گردد.

کلاینت

به رایانه هایی که برای استفاده از خدمات نرم‌افزار حسابداری تحت وب یا تحت ویندوز متصل به سرور می‌شوند، کلاینت گفته می‌شود. لازم بذکر است که معمولا کلاینت ها از لحاظ مشخصات سخت‌افزاری از سرورها ضعیف بوده و بسیاری از پردازش ها توسط سرور صورت می پذیرد.

برای استفاده از نرم‌افزار تحت وب در داخل شبکه می بایست ارتباط شبکه بین سیستم های کلاینت با سرور برقرار باشد. جهت حصول سرعت و کارایی مناسب عملکرد نرم‎افزار‎ها استفاده از شبکه کابلی در سمت سرور توصیه می‎شود.

تخمین پهنای باند مورد نیاز در سمت سرور و ترافیک شبکه بستگی به میزان استفاده کاربران، ترافیک مورد تقاضا و سیاست‎های Upload وDownload و … دارد ولی به‌طور عمومی ترافیک شبکه در حالات زیر تخمین زده می‎شود. آنچه برای عملکرد بهینه نرم‎افزارها مورد توجه است سرعت ارسال داده‌های سمت سرور به کلاینت ها و سرعت دریافت اطلاعات از کلاینت‌ها است.

در صورت استفاده کاربران (کلاینت‌ها) از نرم‌افزار از طریق اینترنت و با استفاده از ip valid، پهنای باند مورد نیاز برای فراخوانی قسمت‌های مختلف نرم‌افزار حداقل ۱ Mbps پیشنهاد می‌‌شود.

قیاس

نسخه پشتیبان

تهیه نسخه پشتیبان یا backup به کپی کردن پایگاه داده به یک مکان ثانویه، برای حفظ آن در صورت خرابی تجهیزات یعنی سخت‌افزار یا پاک شدن اتفاقی اطلاعات اشاره دارد.

نرم‌افزار حسابداری تحت وب

یکی از بهترین پلتفرم‌های استفاده از نرم‌افزار حسابداری ، نرم‌افزار تحت وب است. برای استفاده از نرم‌افزار تحت وب فقط کافی است به یک مرورگر اینترنت همانند گوگل کروم، فایر فاکس و … دسترسی داشته باشید. این نرم‌افزار‌ها نیاز به نصب روی کلاینت ها را نداشته و در هر زمان و مکان و روی هر دستگاهی که دارای مرورگر اینترنت باشد مانند تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ یا حتی تلویزیون هوشمند قابل دسترسی است.

نرم‌افزارهای حسابداری تحت وب از یک سرور پایدار بهره می‌برند و با تغییر در عملکرد یا به‌روزرسانی سرور، این تغییرات برای تمام کاربران در سطح شبکه جهانی اینترنت اعمال می‌شود.

قیاس

نمونه‌ای از یک نرم‌افزار حسابداری تحت وب عالی

نرم‌افزار حسابداری قیاس جریان خرید و انبارداری و فروش کالا را با تمام الزامات آن پشتیبانی می ‌کند. یکی از برگترین مزایای نرم‌افزار‌های حسابداری قیاس یکپارچگی کامل بین سیتسم ها و صدور اتوماتیک اسناد حسابداری سیستم‌ها می ‌باشد. به‌عنوان سایر مزایای این نرم‌افزار می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای تفصیل شناوری
 • مشاهده و مرورهای قدرتمند
 • صدور اسناد مرجع حسابداری برای تحریر دفاتر قانونی
 • سرعت و امنیت بالا
 • نصب اتوماتیک
 • اولین نرم‌افزار حسابداری مالی یکپارچه با قابلیت استفاده هم‌زمان در محیط تحت وب، تحت ویندوز و اندروید
 • دارای قفل نرم‌افزاری
 • سادگی در استفاده و نیاز به آموزش کمتر

حسابداری آنلاین

نرم ‌افزار حسابداری آنلاین که به آن نرم‌افزار ابری نیز گفته می‌شود، در قالب وب‌سایت و تحت وب به کاربران ارائه می‌شود. با استفاده از نرم‌افزار آنلاین می‌توانید کلیه امور مالی و حسابداری خود را در هر زمان و مکانی مدیریت کنید.

در واقع استفاده نرم‌افزارها حسابداری تحت وب یا اندروید در صورتی که سرور در چندین نقطه متمرکز شده و با یکدیگر ارتباط داشته باشند و کاربران شرکت‌ها، سازمان‌ها و فروشگاه‌های مختلف با تهیه و شارژ مدت دار حساب خود (اجاره لایسنس نرم‌افزار) و با استفاده از مرورگر اینترنت یا نرم‌افزار تحت اندروید خود متصل به سرور از طریق وب سرویس و API شوند، در حال دریافت سرویس و خدمات ارزش افزوده ای با نام خدمات ابری یا همان حسابداری آنلاین هستند.

پیشنهاد‌ها کلی

موارد ذیل از مواردی است که باعث افزایش کارایی و بهره‎وری نرم‎افزارها و کاهش خطرات امنیتی از امکانات سخت‌افزار سرور می‌‌‌شود که حتما می بایست مورد توجه قرار گیرد.

 • نسخه پشتیبان از پایگاه داده نرم‌افزار در بازه های زمانی معین تهیه شود و حتما نسخه ای از این فایل ها در خارج از سیستم سرور نگه‌داری شود که در صورت خرابی سرور یا مشکلات دیگر، اطلاعات قابل بازیابی باشند.
 • با توجه به اینکه نرم‌افزار تحت وب بر روی شبکه با استفاده از ip سرور قابل دسترسی است پیشنهاد می‎گردد به منظور جلوگیری از مشکلات بعدی ناشی از تغییرات شبکه، یک آی‌پی ثابت (ip static) و یا یک نام خاص برای سرور در DNS سازمان تعریف شود و آدرس‎ دهی به نرم‎افزار از طریق این آدرس انجام شود تا محدودیت تغییرات آدرس مرتفع شود.
 • در صورتی که می‌خواهید از خارج سرور به نرم‌افزار تحت وب دسترسی داشته باشید می‌بایست آدرس یکتا یا همان ip-valid از سرویس دهنده اینترنت خود، تهیه نمایید. در غیر این‌صورت نرم‌افزار تحت وب تنها در شبکه داخلی قابل دسترسی خواهد بود.
 • همچنین در صورت استفاده از ip valid نیاز است در تنظیمات مودم port forwarding انجام شود. فوروارد پورت به شما این امکان را می‌دهد که سیستم‌های شبکه داخلی شما از بیرون شبکه به عنوان مثال از طریق اینترنت قابل دسترس باشند. پورت مورد استفاده نرم‌افزار قیاس پلاس تحت وب، پورت شماره ۸۰ است.

یکی از بهترین نرم‌افزار حسابداری تحت وب کشور، نرم‌افزار حسابداری قیاس بوده که می‌توانید برای درخواست مشاهده دمو با شماره تلفن ۶۱۹۵۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن