نگاهی به وضعیت توسعه موبایل در کشور و جایگاه اپراتورهای تلفن همراه در تابستان ۱۴۰۰

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


مجموع این اعداد و ارقام که در ادامه خواهد آمد، نشان می‌دهد که مجموع خطوط فعال تلفن همراه(اعم از دائمی و اعتباری) مربوط به هر سه اپراتور موبایل کشورمان، تا پایان سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰، نسبت به دوره قبل باز هم افزایش یافته و به عدد شایان توجه ۱۳۳ میلیون و ۹۸ هزار و ۱۶۸ عدد رسیده، و ضریب نفوذ حدود ۱۵۷ (یا بطور دقیق ۱۵۶.۶۴ ) درصد را برای کشور به ارمغان آورده است که نرخ قابل توجهی در تحلیل عرصه ارتباطات سیار به شمار می‌رود.

سهم اپراتورها در خطوط ارتباطات سیار واگذار شده

در آخرین گزارشی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به شیوه منظم و ادواری خود منتشر کرده، وضعیت توسعه تلفن همراه و اپراتورهای همراه‌اول، ایرانسل و رایتل را در سه ماهه تابستان سال ۱۴۰۰ نشان داده شده است. البته باید توجه داشت که سهم هر یک از اپراتورها در مالکیت بر بازار سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری متفاوت است، به گونه‌ای که از مجموع ۲۸ میلیون مشترک سیم‌کارت دائمی واگذار شده توسط هر سه اپراتور، همراه اول دست بالا را داشته و ۷۵ درصد بازار را از آن خود کرده است که نشانگر تسلط بر قسمت اصلی بازار است؛ هر چند در بازار سیم‌کارت‌های واگذار شده اعتباری(که مجموعا ۱۷۹ میلیون است)، حدود ۴۵ درصد بازار را دارد و ایرانسل اندکی بیشتر، یعنی ۴۹ درصد سهم را از آن خود کرده است. گفتنی است در همه این موارد، رایتل سهم چندان قابل اعتنایی ندارد.

با نگاهی به کلیت خطوط واگذار شده توسط سه شرکت اپراتوری، دیده می‌شود که از مجموع تعداد بیش از ۲۰۷ میلیون خط واگذار شده، حدود ۱۰۳ میلیون به اپراتور اول، حدود ۹۵ میلیون به اپراتور دوم، و حدود ۸ میلیون به اپراتور سوم تعلق دارد، که همراه اول با پیشتازی، حدود ۵۰ درصد سهم را از آن خود کرده است.

سهم اپراتورها در خطوط ارتباطات سیار فعال

در زمینه خطوط فعال موجود در بازار و بر اساس گزارش رگولاتوری، همانطور که پیش‌تر ذکر شد ۱۳۳ میلیون و ۹۸ هزار و ۱۶۸ سیم‌کارت در شبکه فعالند؛ که از این میزان همراه اول با در اختیار داشتن حدود ۷۱ میلیون سیم‌کارت رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. ایرانسل با حدود ۵۶ میلیون سیم‌کارت و رایتل با چیزی در حدود ۵ میلیون سیم‌کارت در رتبه‌های بعدی هستند.

نکته جالب اینکه همانطور که در جزئیات جدول دیده می‌شود، در کانون اصلی سهم بازار، یعنی نسبت مالکیت سیم‌کارت‌های فعال دائمی، همراه اول سهم غالب را از آن خود کرده، و در حال حاضر ۸۰ درصد سهم بازار خطوط فعال را در دست دارد،  است، هر چند در سیم‌کارت‌های فعال اعتباری نیز با فاصله کمی از ایرانسل، حدود ۴۶ درصد بازار را از آن خود کرده است.

 

 
سایت‌های فعال

در ادامه آمار رگولاتوری، تعداد سایت‌های فعال هر اپراتور در شبکه و بسته به نوع فناوری آن آمده است.

بطوریکه این آمار نشان می‌دهد، تا پایان تابستان ۱۴۰۰ سهم اپراتورهای اول و دوم  از مجموع ۴۳۳۸۴ سایت نسل ۲ به ترتیب ۲۸۶۵۳ و ۱۴۷۳۱ سایت است.

در بخش سایت‌های ۳G نیز نسبت تقریبا مشابه است و همراه اول ۱۹۰۴۱ عدد از مجموع ۳۷۷۰۷ سایت مبتنی بر فناوری نسل سوم را در دست دارد و ایرانسل ۱۴۸۰۸ و نهایتا رایتل هم ۳۸۵۸ سایت؛ که برتری همراه اول را نشان می‌دهد.

در فناوری نسل چهارم، از مجموع ۳۳۳۷۸ سایت مبتنی بر ۴G همراه اول پیشتاز است و بیش از ۵۰ درصد تعداد یعنی ۱۶۹۱۹ سایت دارد؛ ایرانسل با سهمی کمتر یعنی ۱۴۸۲۷ سایت ، و رایتل نیز ۱۶۳۲ سایت نسل ۴ را در دست دارند.

 
وضعیت رومینگ ملی

مطابق گزارش رگولاتوری، تا پایان فصل دوم ۱۴۰۰ ، اپراتوری که بیشتری میزبانی را برای دو اپراتور دیگر بر عهده داشته، همراه اول است که بیش از ۱۷ میلیون عدد را شامل می‌گردد. پس از آن ایرانسل حدود ۴ میلیون میزبانی را انجام داده است.

 
پوشش سطح کشور توسط اپراتورها

وضعیت پوشش اپراتورها بهترین نماد برای گسترش ارتباطات سیار در کشور است که نشان‌دهنده میزان دسترسی به ارتباطات در شهرها،‌روستاها و جاده‌ها می‌باشد.

بطوریکه آخرین آمار رگولاتوری نشان می‌دهد، و با توجه به اعداد مربوط به حمایت ارتباطی از شهرها و روستاهای سراسر کشور، همراه اول ۹۵ درصد کشور را زیر پوشش خود دارد، و در رتبه بعدی، ایرانسل توانسته ۸۷ درصد سطح پوشش را بدست آورد.

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن