شیپور: قیمت خانه در تهران در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

شیپور، پلتفرم ثبت آگهی آنلاین، گزارش جامعی از وضعیت املاک ایران در ۶ ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل منتشر کرد. درابتدا چند آمار جالب از وضعیت املاک کشور را به‌طور خلاصه مشاهده می‌کنید:

 • متوسط قیمت هر متر مربع در شهر تهران: ۳۲٫۲۰۵٫۴۲۰ تومان
 • متوسط قیمت هر متر مربع در سایر استان‌ها: ۱۰٫۸۴۰٫۰۰۰ تومان
 • گران‌ترین محله تهران: زعفرانیه با متوسط قیمت هر متر مربع ۱۱۲٫۴۳۰٫۷۵۰ تومان
 • گران‌ترین استان: هرمزگان (به‌دلیل وجود جزیره کیش) با متوسط قیمت هر متر مربع ۲۴٫۴۰۸٫۷۶۱ تومان
 • ارزان‌ترین محله: بهشت زهرا با متوسط قیمت هر متر مربع ۹٫۸۶۱٫۲۵۲ تومان
 • ارزان‌ترین استان: سیستان و بلوچستان با متوسط قیمت هر متر مربع ۵٫۹۲۰٫۸۴۴ تومان
 • بهترین منطقه از نظر رشد قیمت برای سرمایه‌گذاری: منطقه ٧ با متوسط ٧٠ درصد رشد قیمت هر مترمربع
 • بهترین استان از نظر رشد قیمت برای سرمایه‌گذاری: یزد با متوسط ۱۱۵ درصد رشد قیمت هر متر مربع
 • بیشترین میزان عرضه در محله‌های شهر تهران: جیحون
 • گران‌ترین استان در خرید و فروش املاک اداری: اصفهان با متوسط قیمت هر متر مربع ۳۳٫۷۶۱٫۱۴۰ تومان
 • ارزان‌ترین استان در خرید و فروش املاک اداری: سمنان با متوسط قیمت هر متر مربع ۱۱٫۹۶۶٫۸۶۴ تومان
 • گران‌ترین استان در خرید و فروش باغ و زمین شمال کشور: مازندران با متوسط قیمت هر متر مربع ۴٫۷۹۳٫۶۰۰ تومان
 • ارزان‌ترین استان در خرید و فروش باغ و زمین شمال کشور: گلستان با متوسط قیمت هر متر مربع ۲٫۴۷۲٫۱۰۰ تومان

همچنین، درحالی‌که خرید و فروش مسکونی در تهران بیش از ۳۷ درصد رشد داشته، این رشد در سایر استان‌ها ۱۲ درصد بوده است. رهن و اجاره مسکونی نیز در تهران ۱۱ درصد و در سایر استان‌ها بیش از ۱۲ درصد رشد داشته است. طبق گزارش شیپور، ۲۲ منطقه مسکونی تهران در ۶ ماهه ابتدایی سال، به‌طور متوسط ۴۷ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. درادامه متوسط قیمت هر متر مربع مناطق مسکونی تهران را مشاهده می‌کنید:

نمودار

شیپور همچنین با مشخص‌کردن بازه قیمتی املاک مسکونی در تهران نشان داده که بیش از ۷۰ درصد خانه‌های تهران قیمتی کمتر از ۴ میلیارد تومان دارند. به‌علاوه، بیشترین آگهی‌های ثبت‌شده در تهران، خانه‌هایی با متراژ ۵۰ تا ۹۰ متری هستند و مناطق ۵ و ۱۰ نیز بیشترین سهم آگهی‌های مسکونی را به خود اختصاص داده‌اند.

نمودار شیپور از بازده قیمتی املاک مسکونی تهران

آمار شیپور نشان می‌دهد بیشترین آگهی‌های مسکونی تهران به‌ترتیب در محله‌های جیحون، بلوار فردوس غرب، پونک، سعادت‌آباد، شهران، استاد معین، بریانک و سلسبیل ثبت شده‌اند. شیپور بهترین مناطق تهران ازنظر رشد قیمت برای سرمایه‌گذاری را نیز طبق جدول زیر نشان داده است:

نمودار شیپور از بهترین مناطق تهران ازنظر رشد قیمت برای سرمایه‌گذاری

متوسط اجاره‌بها، بازه رهن، بیشترین مناطق اجاره‌نشین و پرطرفدارترین مناطق در ثبت آگهی‌های اجاره املاک به شرح زیر هستند:

بخشی از گزارش شیپور، به آمار جالب‌توجه قیمت املاک اداری در تهران اختصاص دارد. آمار شیپور از آگهی‌های کاربران نشان می‌دهد که نیمی از املاک اداری در تهران، بین ۲ تا ۶ میلیارد تومان قیمت دارند. واحدهای ۶۰ تا ۱۲۰ متری نیز با داشتن ۵۸ درصد سهم از کل آگهی‌ها، محبوب‌ترین متراژ مردم است.

نمودار شیپور از متوسط قیمت املاک اداری در تهران

در این بین، محله جردن با ۱۵ درصد، سعادت‌آباد ۱۳ درصد، سهروردی شمالی ۵ درصد، اندیشه و میرداماد و ونک و الهیه با ۳ درصد کانون کسب و کارهای تهرانی هستند. البته در بخش اجاره، سعادت‌آباد با حدود ۱۵ درصد بیش از دیگر مناطق، مورد توجه قرار دارد و پس از آن جردن با حدود ۸ درصد، اندیشیه، شهرک غرب، الهیه، زعفرانیه و پونک قرار دارند.

طبق گزارش شیپور، کمترین اجاره‌بهای یک ملک اداری در تهران متری ۲٫۸ میلیون تومان در منطقه ۱۸ و بالاترین اجاره‌بها ۱۶ میلیون تومان در منطقه یک است. همچنین رهن کامل نیمی از املاک اداری تهران بین ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان است.

نمودار شیپور از متوسط قیمت املاک اداری در مناطق ۲۲ گانه تهران

قیمت املاک در استان‌ها

با اینکه قیمت هر متر مربع در اکثر آگهی‌های خرید و فروش مسکونی تهران، بین ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان است؛ این رقم برای سایر استان‌ها به ۵ تا ۱۵ میلیون تومان می‌رسد. استان یزد نیز با ۱۱۵ درصد رشد، بیشترین افزایش قیمت املاک مسکونی را بین استان‌ها دارد. درادامه متوسط افزایش قیمت املاک مسکونی در استان‌های کشور را مشاهده می‌کنید:

نمودار شیپور از متوسط افزایش قیمت املاک مسکونی در استان‌های کشور

آگهی‌ها همچنین آمار جالبی از قیمت املاک مسکونی در استان‌ها نشان می‌دهند. برای مثال ۶۰ درصد املاک مسکونی در استان‌ها بین ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد تومان آگهی می‌شوند. رهن کامل ۴۰ درصد از خانه‌ها در سایر استان‌ها نیز، بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است، درحالی‌که این رقم برای تهران، تا چهار برابر گران‌تر است.

ازسویی، ساکنان سایر استان‌ها درمقایسه‌با پایتخت، خانه‌های بزرگتری دارند و درحالی‌که خرید و فروش بیشتر خانه‌ها در تهران با متراژ بین ۵۰ تا ۹۰ متر انجام می‌شود، متراژ بیش از نیمی از املاک مسکونی در سایر استان‌ها بین ۶۰ تا ۱۲۰ متر است.

در بخش اجاره املاک مسکونی استان‌ها، بعد از هرمزگان (به‌دلیل قیمت بالای اجاره‌بها در جزیره کیش)، استان البرز، سپس گیلان، خراسان رضوی و فارس و اصفهان گران‌ترین خانه‌های اجاره‌ای را دارند. سیستان و بلوچستان، بوشهر، خراسان شمالی، ایلام، اردبیل و لرستان نیز ارزان‌ترین خانه‌های اجاره‌ای را دارند.

دیگر آمار جالب در حوزه املاک استان‌ها نیز مربوط به قیمت هر متر مربع ملک اداری است. براساس گزارش شیپور، قیمت هر متر مربع بیشتر املاک اداری در استان‌های غیر از تهران، تا ۳۰ میلیون تومان است و حدود ۶۵ درصد املاک تا ۲ میلیارد تومان به فروش می‌رسند. آذربایجان شرقی گران‌ترین و سمنان و کردستان ارزان‌ترین املاک اداری را درمیان استان‌ها (به‌جز تهران) اجاره می‌دهند.

نمودار شیپور از متوسط هزینه اجاره املاک اداری در استان های کشور

در گزارش کامل شیپور می‌توانید وضعیت خرید و فروش املاک اداری و تجاری تهران و استان‌ها و وضعیت خرید و فروش باغ و زمین را مشاهده کنید. شیپور اعلام کرده که از این پس، گزارش املاک کشور را هر ۶ ماه در وب‌سایت خود منتشر می‌کند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن