به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


روزنامه مالی اسراییلی “کالکالیست” به نقل از منابع آگاه گزارش کرد مکزیک، مراکش، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در میان کشورهایی هستند که اکنون اجازه ندارند فناوری سایبری از اسراییل وارد کنند.

به گزارش تک تایمز از ایسنا، وزارت دفاع اسراییل در واکنش به این گزارش، در بیانیه ای اعلام کرد زمانی که موارد استفاده قید شده در مجوزهای صادرات نقض می شود، اقدامات مناسبی را انجام می دهد اما لغو شدن مجوزها را تایید نکرد.

اسراییل از ژوئیه پس از این که سازمانهای خبری بین‌المللی اعلام کردند نرم افزار پگاسوس شرکت NSO Group برای هک تلفن روزنامه نگاران، مقامات دولتی و کنشگران حقوق بشر در کشورهای متعدد مورد استفاده قرار گرفته است، برای کنترل صادرات جاسوس افزار تحت فشار قرار گرفته است.

این گزارش‌ها باعث شد اسراییل سیاست صادرات سایبری که تحت نظارت وزارت دفاع قرار دارد را بازبینی کند.

مراکش و امارات متحده عربی که روابطشان با اسراییل را سال گذشته عادی سازی کردند و همچنین عربستان سعودی و مکزیک در میان کشورهایی هستند که طبق گزارش سیتیزن لَب دانشگاه تورنتو و عفو بین الملل، گفته می شود در آنها از پگاسوس برای جاسوسی سیاسی استفاده شده است.

شرکت NSO Group منکر ارتکاب عمل خلاف شده و اعلام کرده که ابزارهایش را تنها به دولتها و سازمانهای اجرای قانون می فروشد و تمهیداتی را برای جلوگیری از سوءاستفاده پیش بینی کرده است.

مقامات آمریکایی ماه جاری این شرکت را به دلیل فروش جاسوس افزار به دولتهایی که از آن سوءاستفاده کرده اند، در لیست سیاه تجاری قرار داد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت NSO Group با شکایتها و انتقادهایی از سوی شرکتهای فناوری بزرگ آمریکا روبرو شده که این شرکت را متهم کرده اند مشتریان آنها را در معرض هک قرار داده است. اپل جدیدترین شرکتی است که از این شرکت اسرائیلی شکایت کرده است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر