پخش زنده پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب [ساعت ۱۵:۵۰]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، تلسکوپ نسل بعدی ناسا پس از گذراندن بیش از دو دهه فرایند ساخت و صرف نزدیک به ده میلیارد دلار، اکنون روی سکوی پرتاب قرار دارد. تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار است شنبه چهارم دی در جریان پنجره پرتابی ۳۲ دقیقه‌ای که از ساعت […]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

تلسکوپ نسل بعدی ناسا پس از گذراندن بیش از دو دهه فرایند ساخت و صرف نزدیک به ده میلیارد دلار، اکنون روی سکوی پرتاب قرار دارد. تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار است شنبه چهارم دی در جریان پنجره پرتابی ۳۲ دقیقه‌ای که از ساعت ۱۵:۵۰ به وقت ایران گشوده می‌شود، زمین را به مقصد اعماق فضا ترک کند. این رصدخانه عظیم برفراز موشک آریان ۵ از کورو در گویان فرانسه پرتاب خواهد شد. شما مخاطبان تک تایمز می‌توانید از ساعت ۱۵ به وقت ایران پخش زنده پرتاب را در همین صفحه تماشا کنید.

آریان ۵ و تلسکوپ جیمز برفراز آن، پنجشنبه در ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران از تاسیسات مونتاژ نهایی در پایگاه فضایی گویان خارج شدند و ساعت ۲۱:۳۰ به سکوی پرتاب رسیدند. اکنون اگر همه‌چیز خوب پیش برود، موشک تا ساعاتی دیگر رهسپار فضا خواهد شد.

جیمز وب پروژه‌ای به مدیریت ناسا و مشارکت سازمان‌های فضایی اروپا و کانادا است. تلسکوپ برای جاشدن درون موشک تا شده است و از این‌رو پس از پرتاب، یک ماه نخست در فضا را در یک فرایند پیچیده و دلهره‌آور صرف باز کردن خود خواهد کرد. جیمز وب در حین گشودن خود مشغول پیش‌روی به سمت مقصد نهایی‌اش در فاصله ۱/۵ میلیون کیلومتری از زمین خواهد بود.

دانشمندان امید دارند تا میانه ۲۰۲۲، تلسکوپ مشاهدات از منظومه شمسی و کهکشان‌های بسیار دوردست را آغاز کند. جیمز وب برای رصد آسمان در نور فروسرخ طراحی شده است؛ قابلیتی که به دانشمندان کمک خواهد کرد تا آغاز جهان هستی را مطالعه کنند.

مقاله‌ی مرتبط:

تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از مورد انتظارترین پروژه‌های فضایی تاریخ محسوب می‌شود و برای رسیدن به سکوی پرتاب مسیری بسیار پرفراز و نشیب را پیموده است. تلسکوپ ابتدا قرار بود در سال ۲۰۰۷ پرتاب شود؛ اما درطول سال‌های گذشته با تاخیرها و افزایش هزینه‌های بی‌شمار مواجه شد.

سال ۲۰۱۸، تلسکوپ قرار بود در مارس ۲۰۲۱ پرتاب شود؛ اما تبعات دنیاگیری کووید ۱۹ پرواز قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان را به پاییز موکول کرد. مشکلات فنی و نگرانی درباره وضعیت آب‌وهوا نیز از جمله عواملی بودند که در هفته‌های گذشته چندین بار پرتاب جیمز وب را به تأخیر انداختند؛ اما اکنون به‌نظر می‌آید که لحظه موعود سرانجام فرا رسیده است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر