به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

وب‌سایت ویدئوکادرز اولین تصاویر از کوچک‌ترین پردازنده‌ی گرافیکی RDNA 2 AMD موسوم به Navi 24 را منتشر کرده است. این پردازنده به‌همراه دو کارت گرافیک جدید AMD، یعنی Radeon RX 6500 XT و Radeon RX 6400 در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد.

به‌گزارش وب‌سایت wccftech، پردازنده‌ی گرافیکی AMD Navi 24 RDNA 2 در‌حال‌حاضر کوچک‌ترین تراشه‌ی خانواده‌ی Radeon RX 6000 محسوب می‌شود که ابعاد تخمینی آن ۱۴۱ میلی‌مترمربع است. این پردازنده در اصل نیمی از پردازنده‌ی گرافیکی Navi 23 است و برای راهکارهای گرافیک گسسته‌ی ابتدای مثل Radeon RX 6500 XT و Radeon RX 6400 طراحی شده است. همچنین، تراشه‌ی مذکور اولین پردازنده‌ای خواهد بود که از فرایند ۶ نانومتری TSMC بهره می‌برد.

navi-24

کارت گرافیک AMD Radeon RX 6500 XT از پردازنده‌ی گرافیکی Navi 24 XT بهره خواهد برد. این پردازنده‌ی گرافیکی که به‌طور داخلی در AMD با نام Beige Goby شناخته می‌شود، درواقع کوچک‌ترین پردازنده‌ی گرافیکی سری RDNA 2 خواهد بود و از موتور SDMA نیز بهره خواهد برد. این تراشه دو آرایه‌ی سایه‌زن برای مجموع هشت WGP و حداکثر ۱۶ واحد محاسباتی خواهد داشت.

AMD تعداد ۶۴ پردازنده‌ی استریم در هر واحد محاسباتی دارد؛ به‌طوری‌که تعداد کل هسته‌های پردازنده‌ی گرافیکی Navi 24 به ۱۰۲۴ می‌رسد که از این نظر، نصف تعداد هسته‌‌های Navi 23 است. در مقام مقایسه، باید اشاره کنیم Navi 23 از ۲۰۴۸ هسته‌ی و ۳۲ واحد محاسباتی برخوردار است.

rx 6500xt

علاوه‌بر تعداد هسته‌ها، هر آرایه‌ی سایه‌زن تقریبا به ۱۲۸ کیلوبایت حافظه‌ی نهان L1 و یک مگابایت حافظه‌ی نهان L2 و ۱۶ مگابایت حافظه‌ی نهان بی‌نهایت (LLC) مجهز خواهد شد. پردازنده‌های گرافیکی AMD Navi 24 RDNA 2 در رابط باس ۶۴ بیتی و در قطعات ارزان‌قیمت سری Radeon RX 6500 یا RX 6400 استفاده خواهد شد.

پهنای باند این کارت ۱۲۸ گیگابایت‌برثانیه خواهد بود؛ اما AMD نام بازاریابی جدیدی برای پنهای باند کل (از جمله حافظه‌ی نهان بی‌نهایت یا Infinity Cache) دارد که ۲۳۲ گیگابایت‌‌برثانیه است. انتظار می‌رود AMD Navi 24 روی فرکانس کاری بسیار بالایی تنظیم شده باشد و حتی از سد ۲٫۸ گیگاهرتز نیز فراتر رود.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 6500 XT از ۱۰۲۴ هسته و ۴ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 بهره خواهد برد. از این کارت گرافیک نمی‌توان در هیچ‌یک از الگوریتم‌های استخراج ارزهای دیجیتال، به‌خصوص اتریم بهره برد. توان مصرفی (TDP) مدل قدرتمندتر این کارت گرافیک معادل ۱۰۷ است؛ به‌همین‌دلیل، برای راه‌اندازی به کانکتورهای برق خارجی نیاز دارد. انتظار می‌رود این مدل ۱۹ ژانویه‌ی ۲۰۲۲ (۲۹ دی ۱۴۰۰) عرضه شود؛ بنابراین، می‌توان گفت AMD احتمالا در نمایشگاه CES ۲۰۲۲ این کارت گرافیک را رونمایی خواهد کرد.

rx 6400

دومین کارت گرافیک سری Navi 24 RDNA 2 با نام AMD Radeon RX 6400 روانه‌ی بازار خواهد شد. این محصول براساس تراشه‌ی ضعیف‌ترشده‌ی XL ساخته می‌شود و از ۷۶۸ هسته بهره می‌برد. این کارت به ۴ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 مجهز شده است و فرکانس کاری آن کمتر از مدل قبل خواهد بود؛ البته گفته شده است فرکانس کاری این مدل نیز در محدوده‌ی ۲٫۵ گیگاهرتز تنظیم خواهد شد.

گزارش شده است که توان مصرفی RX 6400 معادل ۵۳ وات خواهد بود و بدین‌ترتیب، برای راه‌اندازی به کانکتور برقی احتیاج نخواهد داشت. علاوه‌بر‌این، پهنای باند استاندارد این مدل ۱۱۲ گیگابایت‌برثانیه و IFC آن ۲۳۲ گیگابایت‌برثانیه خواهد بود. درحالی‌که انتظار می‌رود Radeon RX 6400 کمی دیرتر از ۶۵۰۰ XT عرضه شود، احتمال دارد به‌عنوان یک مدل OEM نگه داشته شود و سفارشی دریافت نکند.

با‌‌‌توجه‌‌به رندرهای رسمی منتشر‌شده از این محصول می‌توان گفت که این کارت برای بازار پردازند‌های گرافیکی سطح پایین با فرم‌فکتور تک‌اسلات و نیم‌قد طراحی شده است و از فن خنک‌کننده‌ی تکی و خروجی HDMI + DP بهره می‌برد.

در ادامه بخوانید:

هر دو پردازنده‌ی اشاره‌شده با قیمتی درحدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار دردسترس مشتریان قرار خواهند گرفت. ازآنجا‌که سری Radeon RX 6600 در‌حال‌حاضر در بخش بازی‌های برتر ۱۰۸۰p قرار گرفته است، انتظار داریم پردازنده‌های گرافیک Navi 24 در بازار بازی‌های سطح پایه‌ی ۱۰۸۰p استفاده شوند. با‌توجه‌به اینکه AMD قیمت تراشه‌های گرافیکی RDNA 2 را افزایش داده است، به شرکای AIB خود نیز درباره‌ی این موضوع هشدار داده که چنین کاری را انجام دهند.

در‌ادامه، جدول مشخصات و پیکربندی Navi X2 را مشاهده می‌کنید:

GPU Navi 21 Navi 22 Navi 23 Navi 24
GPU Process ۷nm ۷nm ۷nm ۶nm
GPU Codename Sienna Cichlid Navy Flounder Dimgrey Cavefish Beige Goby
GPU Transistors ۲۶٫۸ Billion ۱۷٫۲ Billion TBA TBA
Die Size ۵۳۶mm2 ۳۳۶mm2 ۲۳۶mm2 ~۱۴۱mm2
GPU Package Monolithic Monolithic Monolithic Monolithic
Shader Engines ۴ ۲ ۲ ۲
SPs ۶۴ ۶۴ ۶۴ ۶۴
Compute Units (Per Die) ۸۰ ۴۰ ۳۲ ۱۶
Cores (Total) ۵۱۲۰ ۲۵۶۰ ۲۰۴۸ ۱۰۲۴
Memory Bus ۲۵۶-bit ۱۹۲-bit ۱۲۸-bit ۶۴-bit
Memory Type GDDR6 GDDR6 GDDR6 GDDR6
Infinity Cache ۱۲۸ MB ۹۶ MB ۴۶ MB ۱۶ MB
Flagship SKU Radeon RX 6900 XTX Radeon RX 6700 XT Radeon RX 6600 XT Radeon RX 6500 XT
TBP ۳۳۰W ۲۳۰W ۱۶۰W ۱۰۷W
Launch Q4 2020 Q1 2021 Q3 2021 Q1 ۲۰۲۲

دیدگاه شما کاربران تک تایمز درباره‌ی کارت گرافیک‌ Navi 24 چیست؟

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر