AMD از نسل بعدی تراشه‌های خانواده Ryzen 7000 با لیتوگرافی ۵ نانومتری و معماری Zen 4 برای دسکتاپ پرده برداشت

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، AMD قصد دارد با تراشه‌های مبتنی بر معماری Zen 4 که قرار است در آینده‌ای نزدیک به بازار عرضه شوند، برتری را از آن خود کند. این تراشه‌ها مبتنی بر لیتوگرافی ۵ نانومتری ساخت TSMC خواهند بود و بدین سبب با فراهم آمدن فضای […]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

AMD قصد دارد با تراشه‌های مبتنی بر معماری Zen 4 که قرار است در آینده‌ای نزدیک به بازار عرضه شوند، برتری را از آن خود کند. این تراشه‌ها مبتنی بر لیتوگرافی ۵ نانومتری ساخت TSMC خواهند بود و بدین سبب با فراهم آمدن فضای موردنیاز برای جای‌گیری ترانزیستور‌های بیشتر، پیشرفت بزرگی در توان پردازشی حاصل خواهد شد. این شرکت در این راستا امروز تیزری از نسل آینده‌ی تراشه‌های سری رایزن ۷۰۰۰ برای دسکتاپ که با کد Raphael شناخته می‌شود به نمایش گذاشت.

سری ۷۰۰۰ رایزن، همان‌طورکه انتظار می‌رفت از سوکت LGA مبتنی بر پلتفرم AM5 بهره می‌برند. AMD یک تراشه از این سری را در بازی Halo Infinite درحالی‌که تمامی هسته‌های آن از فرکانس ۵ گیگاهرتز در بنچمارک عبور کردند، به‌نمایش گذاشت. این تراشه‌ها با یک پخش‌کننده‌ی گرمایی (IHS) کاملا بازطراحی‌شده‌ عرضه می‌شوند که بریدگی‌هایی به‌منظور قرارگیری خازن‌های منحصربه‌فرد در آن ایجاد شده است. بهره‌گیری از سوکت جدید LGA1718 به‌این معنا است که تراشه‌های جدید با رابط PCIe 5.0 و رم‌های DDR5 سازگار خواهند بود. با وجود این تغییر بزرگ طرح سوکت، AMD ادعا کرده است که پلتفرم جدید همچنان با خنک‌کننده‌های پلتفرم AM4 سازگاری دارد.

سوکت AM5 AMD

TSMC گفته است که لیتوگرافی ۵ نانومتری که تراشه سری ۷۰۰۰ مبتنی بر آن خواهد بود ۳۰ درصد کاهش مصرف انرژی یا ۱۵ درصد بهبود عملکرد را به‌دنبال دارد و درمقایسه با لیتوگرافی ۷ نانومتری تراشه‌های فعلی سری ۵۰۰۰، ۱٫۸ برابر متراکم‌تر است. AMD همچنین طرح‌های ۵ نانومتری مبتنی بر Zen 4 را نیز برای دیتاسنترها آماده کرده است با این تفاوت که از HPC N5 به‌جای N7 استفاده خواهد کرد که ۱٫۲۵ برابر عملکرد بهتری دارد.

مقایسه عملکرد معماری های مختلف تراشه های AMD

رایزن ۷۰۰۰ نشان‌دهنده یک جهش دیگر AMD در انتخاب نام برای تراشه‌های دسکتاپ خود است. چراکه سری ۶۰۰۰ برای دسکتاپ وجود ندارد و دلیل این امر این است که تراشه‌های سری ۶۰۰۰ برای لپ‌تاپ که در این رویداد معرفی شدند، با معماری بهبودیافته +Zen 3 مبتنی بر لیتوگرافی ۶ نانومتری عرضه می‌شوند و تراشه‌های دسکتاپ برخلاف لپ‌تاپ از اول بنا نبود که با این پیکربندی عرضه شوند. از این‌رو AMD به دلیل مشکلات تأمین و به‌تأخیر افتادن فرایند ۵ نانومتری، ناچار به این کار شد. سری ۷۰۰۰ رایزن در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ عرضه خواهند شد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر