تک تایمز : عملکرد جی‌فورس GT 1010 انویدیا حتی از پردازنده‌های گرافیکی مجتمع Iris Xe اینتل ضعیف‌تر است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

شواهد حاکی از آن است که کارت گرافیک جی‌فورس GT 1010 انویدیا یکی از بی‌معنی‌ترین و کندترین تراشه‌ی گرافیکی سال ۲۰۲۲ خواهد بود. از سال گذشته، گزارش‌های مبنی بر ساخت این پردازنده‌ی گرافیکی منتشر شده است. اکنون بیش از یک سال از انتشار اولین خبرها درمورد جی‌فورس GT 1010 می‌گذرد و اکنون نتایج بنچمارک کارت گرافیک مذکور در پایگاه داده‌ی کیگ‌بنچ مشاهده شده است. بدین ترتیب می‌توان گفت به زمان عرضه‌ی این محصول بسیار نزدیک شده‌ایم.

به گزارش wccftech، کارت گرافیک جی‌فورس ۱۰۱۰ در صفحه‌ی درایورهای وب‌سایت انویدیا تحت خانواده‌ی سری جی‌فورس ۱۰ فهرست شده است. این پردازنده‌ی گرافیکی از معماری سری جی‌فورس ۱۰ (پاسکال) بهره می‌برد و درواقع یک تراشه‌ی سطح پایه محسوب می‌شود. این پردازنده از ۲۵۶ هسته‌ی CUDA بهره می‌برد و فرکانس کاری پایه‌ی آن ۱۲۲۸ مگاهرتز است که حداکثر به ۱۴۶۸ مگاهرتز نیز می‌رسد. این کارت همچنین از دو گیگابایت حافظه‌ی GDDR5 VRAM بهره می‌برد که روی رابط گذرگاه ۶۴ بیتی اجرا می‌شود. گفته شده که توان مصرفی (TDP) این پردازنده‌ی گرافیکی ۳۰ وات است؛ بنابراین برای راه‌اندازی به هیچ کانتکور برق خارجی نیاز ندارد. با توجه به مشخصات فنی جی‌فورس GT 1010 می‌توان گفت این کارت گرافیک در جایگاهی پایین‌تر از جی‌فورس GT 1030 قرار دارد و درواقع جانشینی برای GT 710 است. در ادامه جدول نتایج بنچمارک کارت گرافیک مورد بحث را مشاهده می‌کنید.

GT 1010GT 1030۱۰۳۰/۱۰۱۰RTX 3090۳۰۹۰/۱۰۱۰
CUDA۷۷۳۰۱۰۳۲۸۱۳۷%۲۳۸۲۵۷۳۰۸۲%
VULKAN۷۶۷۷۱۰۱۷۸۱۳۳%۱۳۹۸۸۵۱۸۲۲%
OPEN CL۷۹۸۳۱۰۶۹۹۱۳۴%۲۰۵۰۳۰۲۵۶۸%

جی‌فورس GT 1010 که درواقع نسخه‌ی ضعیف‌تر شده‌ی جی‌فورس GT 1030 است، در بنچمارک گیک‌بنچ به‌طور متوسط حدود ۳۵ درصد کندتر از مدل ۱۰۳۰ بوده و درمقایسه با کارت گرافیک پرچم‌دار جی‌فورس GTX 3090 بیش از سه‌هزار درصد کندتر است. البته چنین آماری برای یک پردازنده‌ی گرافیکی که برپایه‌ی معماری ۶ سال قبل کار می‌کند چندان هم غیرمنطقی نیست. البته این کارت در مقایسه با پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه‌ی Iris Xe اینتل نیز کندتر است. در واقع امتیاز پردازنده‌ی Iris Xe اینتل در گیک‌بنچ بین ۱۳ هزار تا ۱۴ هزار بوده و این یعنی عملکرد آن دوبرابر سریع‌تر از جی‌فورس GT 1010 است.

مقاله‌ی مرتبط:

امکان استفاده از کارت گرافیک جی‌فورس GT 1010 در چندین مدل از رایانه‌های شخصی و نیز درمواردی که کاربر به خروجی نمایشگر اضافه نیاز داشته باشد وجود دارد. این کارت از DVI و HDMI برای خروجی نمایشگر پشتیبانی می‌کند و بدین ترتیب می‌توان از آن به‌عنوان راهکاری مفید برای راه‌اندازی HTPC که نیازی به خروجی نمایشگر نداشته یا قدرت کافی برای پخش ویدئو را ندارند، بهره گرفت. البته اگر به‌دنبال اجرای بازی روی جی‌فورس GT 1010 باشید، این کارت گرافیک شما را ناامید خواهد کرد. شایان‌ذکر است که این کارت گرافیک با قیمت زیر ۴۰ دلار در ایالت متحده به‌فروش خواهد رسید.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : توقف فروش شرکت تراشه‌سازی انگلیسی به چین

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، شرکت فناوری چینی نکسپریا …