تک تایمز : WPA چیست و تفاوت آن با WEP و WPA2 در چیست؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

 

 

Wi-Fi Protected Access یک فناوری امنیتی Wi-Fi است که در پاسخ به نقاط ضعف استانداردهای Wired Equivalent Privacy به وجود آمده است. این ویژگی‌های احراز هویت و رمزگذاری WEP را بهبود می‌بخشد. WPA2 نیز یک شکل ارتقا یافته از WPA است. از سال ۲۰۰۶، هر محصول دارای گواهی Wi-Fi باید از آن استفاده کند.

 

ویژگی های WPA

WPA با استفاده از یکی از دو فناوری استاندارد، رمزگذاری قوی‌تری نسبت به WEP ارائه می‌کند: پروتکل یکپارچگی کلید موقت و استاندارد رمزگذاری پیشرفته. WPA همچنین شامل پشتیبانی احراز هویت داخلی است که WEP از آن پشتیبانی نمی کند.

برخی از پیاده‌سازی‌های WPA به کلاینت‌های WEP نیز اجازه می‌دهند به شبکه متصل شوند، اما امنیت سپس به سطوح WEP برای همه دستگاه‌های متصل کاهش می‌یابد.

 

WPA شامل پشتیبانی از سرورهای سرویس کاربر و احراز هویت از راه دور است. در این تنظیمات، سرور به اعتبار دستگاه دسترسی دارد تا کاربران قبل از اتصال به شبکه احراز هویت کنند. سرور همچنین پیام های پروتکل احراز هویت را نگه می دارد.

WPA چیست و تفاوت آن با WEP و WPA2 در چیست؟

هنگامی که یک دستگاه با موفقیت به یک شبکه WPA متصل می شود، کلیدها با استفاده از یک راستی آزمایی  چهار طرفه که با AP (نقطه دسترسی) و دستگاه انجام می شود، تولید می شوند.

 

هنگامی که از رمزگذاری TKIP استفاده می شود، یک کد یکپارچگی پیام برای اطمینان از جعلی نبودن داده ها گنجانده می شود. این کد جایگزین بسته ضعیفتر WEP می شود که چک افزونگی چرخه ای نامیده می شود.

 

WPA-PSK چیست؟

WPA Pre-Shared Key نوعی از WPA است که برای شبکه های خانگی طراحی شده است. WPA-PSK شکل ساده اما همچنان قدرتمند از WPA است.

 

در این پروتکل، مشابه با WEP، یک کلید یا کلمه عبور ثابت تنظیم شده است، اما تفاوت در اینجاست که در WPA-PSK از TKIP استفاده شده است. WPA-PSK به طور خودکار کلیدها را در بازه های زمانی از پیش تعیین شده تغییر می دهد تا هکرها نتوانند آنها را پیدا کرده و از آنها سوء استفاده کنند.

 

کلیدهای پیش فرض و مشترک WPA در برابر حمله هکرها آسیب پذیر هستند و شما باید آن را تغییر دهید، حتی اگر این پروتکل امن تر از WEP باشد. در نهایت اینکه بهترین دفاع شما در برابر حملات هکرها، کلمه عبوری است که به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند در برابر حملات brute-force مقاومت کند.

 

چگونه کلید WPA خود را برای روتر خود پیدا کنم؟

نام شبکه بی سیم شما (SSID) و کلید معمولاً در پشت روتر شما چاپ می شود. نام شبکه و کلید نباید با نام کاربری و رمز عبور که برای دسترسی به تنظیمات روتر مورد نیاز است اشتباه گرفته شود. اگر کلید WPA تغییر کرده است، روتر خود را ریست کنید تا کلید به حالت پیش فرض برگردد.

 

تفاوت بین WPA در مقابل WPA2 در مقابل WPA3 چیست؟

تفاوت عمده بین WPA و WPA2 این است که WPA2 رمزگذاری بهتری را ارائه می دهد. آخرین استاندارد در این زمینه، WPA3 است که امنیت بیشتری را برای شبکه های باز ارائه می دهد.

 

چگونه بفهمم روتر من WEP یا WPA است؟

در ویندوز ۱۰، نماد Wi-Fi را در نوار ابزار انتخاب کنید، Properties را در شبکه ای که در حال حاضر به آن متصل هستید انتخاب کنید، سپس به دنبال مجوزهای امنیتی آن بگردید. در مک، کلید Option را نگه دارید و نماد Wi-Fi را در نوار ابزار انتخاب کنید تا جزئیات شبکه خود را ببینید. در اندروید، به تنظیمات و سپس قسمت Wi-Fi خود بروید و روی شبکه ضربه بزنید تا جزئیات آن را ببینید.

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : شبکه های اجتماعی چطور مغز شما را هک می کنند؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، شبکه های اجتماعی چطور …