تک تایمز : اینتل تولید پردازنده‌های مورد انتظار Meteor Lake را وارد مرحله جدیدی کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

اینتل علاقه‌ی زیادی به انتشار جزئیات نسل جدید پردازنده‌هایش دارد. این پردازنده‌ها با معماری جدیدی ساخته می‌شوند و کدنام میتیور لیک (Intel Meteor Lake) را یدک می‌کشند. تیم آبی در ماه مه سال گذشته (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱) از آغاز فرایند Tape-in خبر داد و اکنون می‌گوید فرایند تولید پردازنده‌های Meteor Lake وارد مرحله‌‌ی جدیدی شده است.

براساس آنچه VideoCardz می‌نویسد پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، در جلسه‌ی توجیهی گزارش مالی فصل اول ۲۰۲۲ اعلام کرد پردازنده‌ی Meteor Lake که برپایه‌ی لیتوگرافی Intel 4 ساخته می‌شود در سه سیستم‌عامل ویندوز، کروم و لینوکس مورد بررسی قرار گرفته و بالا آمده است. گلسینگر می‌گوید سرعت رسیدن به این دستاورد نشان می‌دهد پردازنده‌های Meteor Lake و لیتوگرافی Intel 4 در وضعیت سالمی به سر می‌برند.

البته بالا آمدن Meteor Lake در سه سیستم‌عامل، به‌معنی عرضه‌ی قریب‌الوقوع این تراشه‌ها نیست. پردازنده‌های سری Ponte Vecchio که در ژانویه‌ی ۲۰۲۱ (دی و بهمن ۱۳۹۹) وارد این مرحله‌ی تولید شده بودند هنوز به‌صورت گسترده دردسترس مشتریان قرار نگرفته‌اند. گفته می‌شود اینتل پردازنده‌های سری Meteor Lake را در سال ۲۰۲۳ عرضه می‌کند.

مقاله‌های مرتبط:

نکته‌ی هیجان‌انگیز در رابطه‌ با Meteor Lake این است که اینتل در خانواده‌ی جدید تراشه‌هایش سراغ طراحی چیپلت می‌رود. این تراشه‌ها با استفاده از فناوری Intel Foveros ساخته می‌شوند و چیپلت، مبتنی‌بر لیتوگرافی Intel 4 خواهد بود.

انتظار می‌رود پردازنده‌های سری Meteor Lake مجهز به حداکثر ۱۹۲ واحد اجرایی گرافیکی باشند، یعنی دو برابر بیشتر از تعداد هسته‌های گرافیکی سری Alder Lake و Raptor Lake. اینتل هنوز به تعداد هسته‌های CPU تراشه‌های Meteor Lake اشاره نکرده است اما می‌گوید این تراشه‌ها در بازه‌ی پنج تا ۱۲۵ وات فعالیت خواهند کرد. بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود مدل‌های مختلف Meteor Lake نه‌تنها در لپ‌تاپ‌های باریک و کم‌مصرف بلکه در سیستم‌های پرقدرت دسکتاپ ظاهر شوند.بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : مانیتور اولد ۴۷٫۵ اینچی ۴K ال‌جی با نرخ نوسازی ۱۳۸ هرتز معرفی شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، ال‌جی الکترونیکس مانیتورهای جدید …