تک تایمز : مقایسه پردازنده های Sapphire Rapids اینتل با Thread ripper 3990X شرکت AMD

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

مقایسه پردازنده های Sapphire Rapids اینتل با Thread ripper 3990X شرکت AMD

در پنج سال گذشته، خانواده Thread ripper شرکت AMD چه از نظر قیمت و چه عملکرد، برتری محسوسی نسبت به پردازنده‌های Xeon اینتل داشته اند. این در حالیست که سری پردازنده های رایزن همواره به عنوان یک رقیب سرسخت برای اینتل مطرح بوده اند اما به نظر می رسد ورق برگشته است. در سال جاری پردازنده های ALder Lake اینتل گوی سبقت را از رقیب قدیمی خود ربوده اند و عملکرد بهتری نسبت به پردازنده های AMD ارائه کرده اند. اینتل امیدوار است این موفقیت را در ساخت سرورهای قدرتمند با پلتفرم Sapphire Rapids تکرار کند. در بررسی هایی که انجام شده ظاهراً Sapphire Rapids با ۵۶ هسته قادر است بر پردازنده ۶۴ هسته ای رایزن AMD غلبه کند.

 Thread ripper 3990X بر اساس معماری Zen 2 AMD ساخته شده است، به این معنی که ۱۵ درصد بهبودی که در توان عملیاتی بر اساس Zen 3 بدست می آورد را از دست داده است. در این شرایط به نظر می رسد که Xeon 8470 Platinum مورد بحث دارای حداکثر کلاک توربو ۳٫۸ گیگاهرتز باشد، اما این موضوع می تواند به دلیل شرایط تستی و آزمایشگاهی ساخت آن باشد و وقتی به تولید انبوه برسد، خطاها و سرعت آن اصلاح خواهد شد.

عملکرد AMD در  بنچمارک CB20 خیره کننده بود و اگر به اعداد اورکلاک شده نگاه کنید متوجه خواهید شد.

 

اما در بنچمارک V-Ray جالب است ببینید Sapphire Rapids توانست Thread ripper 3990X را با تنها ۵۶ هسته در مقایسه با ۶۴ هسته AMD پشت سر بگذارد. ۱۵ درصدکسری تعداد هسته امری ساده و قابل چشم پوشی نیست اما پردازنده قدرتمند جدید اینتل توانست با ۱۵ هسته کمتر، قدرت بیشتری از همتای AMD خود با ۶۴ هسته به نمایش بگذارد. حرکت جدید اینتل احتمالاً با پاسخ AMD در ساخت پرازنده های ۹۶ هسته ای نسل Zen 4 همراه خواهد بود.  افزایش تعداد هسته‌ها برای بالاتر قرار دادن قدرت پردازنده، این شانس را به AMD می دهد تا همچنان به عنوان شرکتی که سهم بازار کمتری نسبت به اینتل دارد، در بازار تولید پردازنده ها باقی بماند. 

نکته دیگری که باید در مورد تراشه ای مانند Sapphire Rapids به خاطر بسپارید این است که پهنای باند حافظه آن بسیار بیشتر از Ryzen Threadripper 3990X است. پردازنده مرکزی ایستگاه کاری AMD به چهار کانال DDR4 محدود شده است، در حالی که Sapphire Rapids دارای هشت کانال DDR5 است.

 

شما طرفدار پردازنده های کدام شرکت هستید؟ اینتل یا AMD ؟

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : هدست واقعیت ترکیبی اپل یک قدم دیگر به عرضه نزدیک شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، بر اساس گمانه‌زنی‌های قبلی، …