تک تایمز : وضعیت ارتباطات همراه کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ ؛ اپراتور پیشتاز کدام است؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آخرین آمار از وضعیت توسعه تلفن همراه و پوشش اینترنت کشورمان تا پایان سه ماهه چهارم سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

میزان خطوط واگذار شده اپراتورها:

طبق آمار منتشر شده، تعداد خطوط واگذارشده دائمی در کشور بالغ بر ۳۰ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۴۷۱ عدد و تعداد خطوط واگذارشده اعتباری ۱۷۸ میلیون و ۵۵۸ هزار و ۴۴۸ عدد است، که مجموع خطوط واگذار شده دائمی و اعتباری کشورمان را به عدد قابل توجه ۲۰۸ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۹۵۹ می‌رساند.

در این میان، سهم هر اپراتور از خطوط واگذار شده به ترتیب به شرح زیر است:

–    همراه اول با حدود ۲۲ میلیون خط دائمی و حدود ۸۳ میلیون خط اعتباری (مجموعا ۱۰۵ میلیون)

–    ایرانسل با حدود ۸ میلیون خط دائمی و حدود ۸۷ میلیون خط اعتباری(مجموعا ۹۵ میلیون)

–    رایتل با واگذاری نیم میلیون خط دائمی و حدود ۸ میلیون خط اعتباری(مجموعا ۸ و نیم میلیون)

همانطور که آمار نشان می‌دهد، اپراتور اول سهم بیشتری از خطوط واگذار شده به شهروندان در مقایسه با دو رقیب دیگر در اختیار دارد.

خطوط فعال:

در همین راستا و مطابق اعداد جدول رگولاتوری، همراه اول با بیش از ۷۴ میلیون، ایرانسل با ۶۰ میلیون، و رایتل با ۵ میلیون، به ترتیب دارای بیشترین خطوط فعال ارتباطی اپراتورهای موبایل کشور به شمار می‌آیند.

 

 
تعداد سایت‌های اپراتورها:

از میان سایت‌های نصب شده توسط اپراتورها و در هریک از فناوری‌های ۲G  و ۳G و ۴G همانطور که جدول نشان می‌دهد، تعداد سایت‌های منصوبه BTS  به تفکیک آمده است. در این زمینه، رقابت اصلی بین دو اپراتور اول و دوم است، به طوریکه رایتل در فناوری نسل دوم اساسا فعالیتی نداشته است.

در فناوری‌های نسل سه و چهار نیز اپراتور اول با نصب تعداد سایت‌های بیشتر پیشتاز است؛ به عنوان مثال در نسل سوم، اپراتور اول ۱۹۸۹۳ و اپراتور دوم ۱۵۲۷۹ و اپراتور سوم ۳۸۵۲ سایت نصب شده داشته‌اند.

 
رومینگ ملی:

در حوزه رومینگ ملی نیز بر طبق آمار منتشر شده، همراه اول در تعداد جذب کاربران مشترکان اپراتورهای دیگر موفق‌تر عمل کرده یا به عبارتی شبکه گسترده‌تر و سرپاتری نسبت به دو اپراتور ایرانسل و رایتل داشته است.

 

پوشش اپراتورها:

در خصوص پوشش دهی جاده‌ها، شهرها و روستاها، آمار رگولاتوری به تفکیک، وضعیت کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

بطور خلاصه همراه اول با تحت پوشش قرار دادن ۱۳۹۵ شهر در رتبه اول، ایرانسل با ۱۳۷۴ شهر در رتبه دوم و رایتل با ۴۱۱ شهر در رتبه سوم قرار دارد. همچنین همراه اول حدود ۴۵ هزار روستا را تحت پوشش قرار داده که در مقایسه با ایرانسل با پوشش ۲۰ هزار روستا و رایتل با حدود هزار روستا، پیشقراول پوشش جمعیتی کشور است.

 
 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : IDC: آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ پرو مکس پرفروش ترین گوشی های دنیا در سه ماهه اول ۲۰۲۲

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، طبق آمار سال گذشته، …