تک تایمز : بیکر الکتریک: داستان اولین شرکتی که خودروی برقی را عرضه کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،
یک خودروساز برقی که بحث‌برانگیز بوده است و برای مشکل‌پسندترین مصرف‌کنندگان جذابیت دارد – شرکتی که در ایالات متحده متولد شده و رشد کرده است. قطعاٌ اولین اسمی که به ذهنتان رسید تسلا است، نه؟ خب، عقربه‌های ساعت را به ۱۰۰ سال پیش بازگردانید، زمانی که توماس ادیسون هنوز ۵۲ ساله بود، چرا که تسلا جواب این سوال نیست. بلکه شرکتی با نام Baker Motor Vehicle Company است.
 
به گزارش تک تایمز و به نقل از اسلش‌گیر، این شرکت که در سال ۱۸۹۹ در کلیولند اوهایو بنیان نهاده شد بلافاصله دست به کار تولید خودروهای برقی شد. در سال ۱۸۹۹، خودروسازی بیکر موتور نخستین مدل خود، با عنوان Baker Imperial Runabout، را در باشگاه اتوموبیل نخستین نمایشگاه سالانه خودرو آمریکا در شهر نیویورک عرضه کرد.
 
این خودروی پیشگام بیکر به عنوان یک خودروی دوسرنشینه با ۳ تا ۴ اسب بخار و دو سرعت ممکن عرضه شد: ۱۰ کیلومتر در ساعت یا ۲۰ کیلومتر در ساعت. خودروی Imperial Runabout، که با قیمت ۸۵۰ دلار عرضه شده بود، وقتی به درجه‌ای از شهرت رسید که توماس ادیسون در اقدامی معروف یکی از آنها را به عنوان اولین خودروی خود انتخاب کرد. یکی از دلایل ادیسون برای خرید این بود که وی به توسعه بخشی از تکنولوژی باتری که توان این خودرو را تامین می‌کرد کمک کرد.
 

علاوه بر عرضه خودرو به شخصیت‌های مشهور، بیکر موتور استراتژی بزرگتری در سر داشت: شکستن رکوردها. این شرکت در سال ۱۹۰۲ در مسابقه‌ای در جزیره Staten یک خودروی مسابقه‌محور را با هدف طی ۱ مایل در دقیقه که منتج به ۶۰ مایل در ساعت (حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت) به طور مداوم شود رونمایی کرد.
 
همچنین بیکار رکوردی را از خود به جای گذاشت که هنوز تا امروز چشمگیر مانده است. مهندس ارشد بیکر ۳۲۳ کیلومتر را با یک بار شارژ طی کرد. با توجه به اینکه این رکورد در اوائل دهه ۱۹۰۰ به ثبت رسیده است اهمیت این کار بیشتر روشن می‌شود.
 
این شرکت در اوج خود ۸۰۰ خودرو در یک سال تولید کرد، و ۱۷ مدل، از خودروهای معمولی تا وانت، به بازار عرضه نمود.
 
با این حال، شرکت Detroit Electric که آن هم تولیدکننده خودروی برقی (و در سال ۱۹۰۷ تاسیس شده) بود در سال ۱۹۱۳ از بیکر پیشی گرفت، و نهایتاً در سال ۱۹۱۴ ادغام بیکر با شرکت خودروسازی Rauch and Lang در کلیولند مهر پایانی بر عمر ۱۵ ساله Baker Motor Vehicle Company زد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : اینتل موزه مجازی خود را راه اندازی کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، اینتل امروز از نسخه‌ی …