تک تایمز : کارت‌های گرافیک دسکتاپ Intel Arc ابتدا در انحصار بازار چین خواهند بود

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

اینتل روز گذشته در آستانه‌ی برگزاری مراسم Vision اطلاعیه‌ی جدیدی منتشر کرد تا به شایعه‌هایی که این روزها درباره‌ی پردازنده‌های گرافیکی سری Arc می‌شنویم پایان دهد. به گزارش AnandTech اینتل می‌گوید یک‌سری از برنامه‌هایی را که قبلاً برای عرضه‌ی کارت‌های گرافیک دسکتاپ Arc داشت تغییر داده و قصد دارد محصولات را به‌صورت تدریجی برای بازارهای مختلف ارائه دهد.

در ابتدا گفته می‌شد اولین کارت‌های گرافیک کلاس دسکتاپ Arc در فصل دوم ۲۰۲۲ از راه می‌رسند. اینتل می‌گوید این برنامه همچنان به قوت خود باقی است، اما در بازه‌ی زمانی یادشده کارت‌های گرافیک اینتل به‌صورت انحصاری در بازار چین قابل‌تهیه خواهند بود. یک فصل بعد (سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲) کارت‌های گرافیک دسکتاپ اینتل روانه‌ی بازارهای بین‌المللی خواهند شد.

اینتل می‌گوید عرضه‌ی اولیه‌ی کارت‌های گرافیکش در بازار چین شامل تمامی مدل‌ها نمی‌شود و صرفاً مدل‌های ضعیف (سری ۳) دردسترس مشتریان قرار می‌گیرند. این کارت‌های گرافیک براساس تراشه‌ی ACM-G11 ساخته می‌شوند. این همان تراشه‌‌ای است که قبلاً در گرافیک‌های کلاس لپ‌ تاپ سری آرک نیز حضور پیدا کرده است.

بنابراین اینتل قصد دارد همان استراتژی پردازنده‌های لپ‌تاپ را در پردازنده‌های دسکتاپ نیز تکرار و به‌صورت تدریجی مدل‌های قوی‌تر محصولاتش را عرضه کند.

اینتل می‌گوید در اواخر تابستان امسال دیگر اعضای خانواده‌ی آرک شامل کارت‌های گرافیک میان‌رده‌ی سری ۵ و کارت‌های قدرتمند سری ۷ روانه‌ی بازارهای بین‌المللی خواهند شد. البته در ابتدا این کارت‌ها دراختیار OEMها قرار می‌گیرند و مدتی بعد امکان تهیه‌ی آن‌ها در خرده‌فروشی‌ها نیز میسر خواهد شد.

بازار مقصدمدل لپ‌تاپ Intel Arc 3مدل لپ‌تاپ Intel Arc 5 و Intel Arc 7مدل دسکتاپ Intel Arc 3مدل دسکتاپ Intel Arc 5 و Intel Arc 7
چین (OEM)در حال عرضهاوایل تابستان ۲۰۲۲فصل دوم ۲۰۲۲تابستان ۲۰۲۲
چین (خرده‌فروشی)بعد از OEMبعد از OEM
بقیه‌ی مناطق دنیا (OEM)در حال عرضهاوایل تابستان ۲۰۲۲فصل سوم ۲۰۲۲تابستان ۲۰۲۲
بقیه‌ی مناطق دنیا (خرده‌فروشی)بعد از OEMبعد از OEM

با در نظر گرفتن این‌ که اینتل همین حالا نیز پردازنده‌های گرافیکی کلاس لپ‌تاپ آرک را به‌صورت منطقه‌ای دردسترس قرار می‌دهد، انتشار اطلاعیه‌ی جدید چندان برایمان تعجب‌برانگیز نیست. همچنین عرضه‌ی اولیه‌ی گرافیک‌های جدید اینتل در بازار چین، اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست. سال گذشته همین موضوع را برای پردازنده‌های گرافیکی Iris Xe دیده بودیم.

بازار چین نسبت‌ به بازار ایالات متحده و اروپا استقبال بسیار بیشتری از پردازنده‌های پایین‌رده می‌کند. از طرفی اکثر قطعات پردازنده‌ها نیز در بازار چین ساخته می‌شوند. تمامی این عوامل وقتی در کنار هم قرار بگیرند تصمیم اینتل برای عرضه‌ی اولیه‌ی کارت‌های دسکتاپ در بازار چین را منطقی جلوه می‌دهند.

مقاله‌های مرتبط:

اینتل در اطلاعیه‌ی جدیدش به روند عرضه‌ی پردازنده‌های لپ‌تاپی Arc نیز اشاره کرده است. اینتل به عرضه‌ی دیرتر از انتظار لپ‌تاپ‌های مجهز به سری Arc 3 اعتراف کرده و گفته برای تولید تعداد کافی از این پردازنده‌ها با یک‌سری مشکل نرم‌افزاری مواجه شده است. تعطیلی‌های اخیر چین نیز روی روند تولید اثر محسوسی گذاشته‌اند. درنتیجه‌ی این اتفاقات، لپ‌ تاپ‌های مجهز به سری Arc 3 تا پیش از امروز به‌صورت جهانی به بازار عرضه نشده بودند.

اینتل اکنون در حال آماده شدن است تا اولین پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپی سری Arc 5 و Arc 7 را معرفی کند. همچون سری Arc 3، مدل‌های لپ‌تاپی پردازنده‌ها قبل از مدل‌های دسکتاپ عرضه خواهند شد. به گفته‌ی اینتل اولین لپ‌ تاپ‌های مجهز به Arc 5 و Arc 7 اوایل تابستان امسال دردسترس قرار می‌گیرند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : ایلان ماسک تصویر اندازه واقعی بوستر فالکون ۹ را منتشر کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، ایلان ماسک رئیس اسپیس …