تک تایمز : تراشه Snapdragon 8+ Gen1 با فرکانس بالاتر و مصرف انرژی بهینه‌تر از مدل استاندارد رونمایی شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

کوالکام در رویداد اخیر خود موسوم به «شب اسنپدراگون» سیستم-روی-چیپ (SoC) جدید خود یعنی Snapdragon 8+ Gen1 را رسما معرفی کرد. این تراشه از رسم همیشگی کوالکام پیروی می‌کند و درواقع نسخه‌ی به‌روز‌شده‌ی Snapdragon 8 Gen1 است. هدف از تولید این تراشه، بهبود عملکرد و همچنین بهینه‌تر کردن مصرف انرژی آن بوده است.

همان‌طور که Anandtech اشاره می‌کند، کوالکام در گذشته فقط فرکانس کاری را در نسخه‌ی به‌روز تراشه‌های پرچم‌دار خود افزایش می‌داد، اما در سال ۲۰۲۲ این روند کمی تغییر کرده است. همان‌طور که انتظار داشتیم، این شرکت اکنون برای ساخت Snapdragon 8+ Gen1 به‌جای استفاده از فرایند چهارنانومتری سامسونگ، از فرایند چهارنانومتری TSMC بهره گرفته است؛ این تصمیم باعث شده است کوالکام بتواند فرکانس پردازنده‌ی مرکزی و پردازنده‌ی گرافیکی تراشه‌ی پرچم‌دار جدید خود را افزایش دهد و در عین‌حال، مصرف انرژی آن را نسبت به Snapdragon 8 Gen1 کاهش دهد.

مشخصاتSnapdragon 8+ Gen 1Snapdragon 8 Gen 1
پردازنده‌ی مرکزی

۱x Cortex-X2

@ ۳٫۲GHz

۳x Cortex-A710

@ ۲٫۸GHz

۴x Cortex-A510

@ ۲٫۰GHz

۶MB sL3

۱x Cortex-X2

@ ۳٫۰GHz

۳x Cortex-A710

@ ۲٫۵GHz

۴x Cortex-A510

@ ۱٫۸GHz

۶MB sL3

پردازنده‌ی گرافیکیAdreno

(۱۰% Higher Clockspeed)

Adreno
DSP / NPUHexagonHexagon
کنترلر حافظه

۴x 16-bit CH

@ ۳۲۰۰MHz LPDDR5 / 51.2GB/s

۴MB system level cache

۴x 16-bit CH

@ ۳۲۰۰MHz LPDDR5 / 51.2GB/s

۴MB system level cache

دوربین/پردازنده‌ی سیگنال تصویر (ISP)

Triple 18-bit Spectra ISP

۱x 200MP or 108MP with ZSL

or

۶۴+۳۶MP with ZSL

or

۳x 36MP with ZSL

۸K HDR video & 64MP burst capture

Triple 18-bit Spectra ISP

۱x 200MP or 108MP with ZSL

or

۶۴+۳۶MP with ZSL

or

۳x 36MP with ZSL

۸K HDR video & 64MP burst capture

رمزگشایی/رمزنگاری

۸K30 / 4K120 10-bit H.265

Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG

۷۲۰p960 infinite recording

۸K30 / 4K120 10-bit H.265

Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG

۷۲۰p960 infinite recording

مودم یکپارچه

X65 5G

(۵G NR Sub-6 + mmWave)

DL = 10000 Mbps

UL = 3000 Mbps

X65 5G

(۵G NR Sub-6 + mmWave)

DL = 10000 Mbps

UL = 3000 Mbps

فرآيند ساختچهارنانومتری TSMCچهارنانومتری سامسونگ

Snapdragon 8+ Gen 1 جدید درواقع همان Snapdragon 8 Gen 1 اصلی است که به‌جای استفاده از فرایند چهارنانومتری سامسونگ، با استفاده از فرایند چهارنانومتری TSMC ساخته شده است. شاید در شرایط عادی‌تر، این تغییر خیلی درخورتوجه نباشد، اما در این مورد خاص، باعث ایجاد تغییرات درخورتوجهی در پردازنده‌ی جدید کوالکام شده است.

عملکرد بهبودیافته snapdragon 8+ gen 1

اگرچه گزارش‌های رسمی درمورد کیفیت فرایند چهار نانومتری سامسونگ بسیار کم است، اما به‌نظر می‌رسد که فرایند چهارنانومتری غول فناوری کره‌ی جنوبی موفق نشده است انتظارات را برآورده کند و تراشه‌های ساخته شده با فناوری این شرکت ازنظر مصرف انرژی چندان بهینه نیستند. ازطرف دیگر فرایند چهار نانومتری TSMC بازدهی بسیار خوبی دارد و برپایه‌ی فناوری پنج‌ نانومتری بسیار موفق این شرکت توسعه داده شده است.

شکاف بین فرآیندهای چهارنانومتری سامسونگ و TSMC باعث شده است تا کوالکام برای تولید پردازنده‌ی پرچم‌دار جدید خود به TSMC روی آورد. اگرچه کواالکام برای معرفی Snapdragon 8+ Gen 1 کمی شتاب‌زده عمل کرده است، اما با توجه به رقابت سختی که میان این شرکت و مدیاتک با تراشه‌ی Dimensity 9000 وجود دارد، این اقدام منطقی به‌نظر می‌رسد. شایان‌ذکر است مدیاتک برای تولید Dimensity 9000 از فرایند چهارنانومتری TSMC استفاده می‌کند و کوالکام با معرفی نسل جدید تراشه‌ی پرچم‌دار خود سعی دارد برتری پردازنده‌ی رقیب را از میان ببرد.

مصرف بهیته تر انرژی snapdragon 8+ gen 1

روی آوردن کوالکام به فرایند چهارنانومتری TSMC به این شرکت اجازه داده است تا فرکانس پردازنده‌ی مرکزی و پردازنده‌ی گرافیکی سیستم-روی-چیپ Snapdragon 8+ Gen 1 را نسبت به Snapdragon 8 Gen 1 ارتقا دهد. فرکانس هسته‌ی Cortex-X2 این تراشه‌ی جدید اکنون نسبت به قبل هفت درصد افزایش یافته است و به ۳٫۲ گیگاهرتز رسیده است. درهمین‌حال، فرکانس هسته‌های Cortex-A710 و Cortex-A510 این پردازنده نسبت به مدل قبلی آن ۱۲ درصد ارتقا یافته‌ و روی دو گیگاهرتز تنظیم شده‌اند. فرکانس پردازنده‌ی گرافیکی این تراشه‌ی جدید نیز افزایش یافته است، اما کوالکام تاکنون جزئیاتی دقیقی در این مورد منتشر نکرده است. البته این شرکت تأیید کرده است که پردازنده‌ی گرافیکی Snapdragon 8+ Gen 1 نسبت به Snapdragon 8 Gen 1 تا ۱۰ درصد بهتر عمل می‌کند.

یک دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های Snapdragon 8+ Gen 1، مصرف بهینه‌تر انرژی است. کوالکام مدعی شده است مصرف انرژی پردازنده‌ی مرکزی و گرافیکی این تراشه‌ی جدید تا ۳۰ درصد نسبت به نسل قبلی این تراشه بهبود یافته است. این تغییر به‌نوبه‌ی خود باعث افزایش طول عمر باتری گوشی‌های هوشمند خواهد شد.

 snapdragon 8+ gen 1

مقاله‌ی مرتبط:

مشخصات رسمی Snapdragon 8+ Gen 1 نشان می‌دهد این پردازنده از نظر ساختار، نسبت به مدل اصلی آن تغییر محسوسی نداشته است. بدین‌ترتیب این پردازنده همچنان به مودم یکپارچه‌ی X65 5G، پردازنده‌ی سیگنال تصویر Spectra و بلوک‌های رمزنگاری و رمزگشایی Snapdragon 8 Gen 1 مجهز شده است.

همان‌طور که اشاره شد، کوالکام مدعی شده است که عملکرد گرافیکی Snapdragon 8+ Gen 1 نسبت به Snapdragon 8 Gen 1 تا ۱۰ درصد بهبود یافته است. آمار ارائه شده توسط کوالکام با نتایج بنچمارک Snapdragon 8+ Gen 1 در گیک‌بنچ ۵ که هفته‌ی گذشته فاش شد مطابقت دارد. البته این تراشه در بنچمارک PCMark امتیاز بیشتری نسبت به نسل قبلی خود به‌دست نیارود.

انتظار می‌رود اولین دستگاه‌های مجهز به تراشه‌ی جدید Snapdragon 8+ Gen 1 کوالکام در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی روانه‌ی بازار شوند. براساس اعلام کوالکام، شرکت‌هایی مثل موتورولا، وان‌پلاس، آنر و شیائومی قراردادهایی برای استفاده از این پردازنده در گوشی‌های هوشمند آینده خود امضا کرده‌اند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : تحلیلگران ناظر بر بازار: در حوزه واقعیت ترکیبی، تمام نگاه‌ها به اپل خواهد بود

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، مؤسسه‌ی IDC که روی …