تک تایمز : گمرک: ورود تجاری و مسافری آیفون فعلا ادامه دارد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

معاون گمرک ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای از وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت واردات یا تغییر گروه کالایی گوشی‌های آیفون به گمرک اعلام نشده، بر این اساس فعلا واردات این کالا به صورت تجاری و همراه مسافر ادامه دارد.

به گزارش زومیت ابتدای هفته جاری وارد‌کنندگان گوشی آیفون هنگام ثبت سفارش محصول خود با این پیام روبه‌رو شده بودند که گروه کالایی آیفون از ۲۳ به گروه کالایی ۲۷ (کالای غیرضروری و لوکس) تغییر کرده و فعلا آن‌ها امکان ثبت سفارش این گوشی را ندارند. بسیاری از کارشناسان و همچنین انجمن وارد‌کنندگان موبایل اعلام کردند که این اتفاق می‌تواند به معنی شروع ممنوعیت واردات آیفون در کشور باشد.

حالا فرود عسگری، معاون امور گمرکی گمرک ایران، با بیان اینکه با وجود خبرهای منتشر شده، هنوز هیچ ابلاغ و اعلام رسمی از سوی وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون یا تغییر گروه کالایی آن به گمرک نشده است، گفت:

طبق تبصره ماده چهار قانون مقررات صادرات و واردات، کلیه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به صدور و ورود کالا منحصرا ازطریق وزارت صمت به سازمان‌های اجرایی اعلام می‌شود و هم‌زمان باید به اطلاع عموم برسد، بنابراین هر زمان که ابلاغی صورت بگیرد، گمرک نیز طبق همان اقدام خواهد کرد.

عسگری ادامه داد: «بر این اساس تا هنگامی که ابلاغی مبنی بر ممنوعیت صورت نگرفته، گمرک طبق روال گذشته عمل خواهد کرد و گوشی‌های آیفون وارد شده که دارای ثبت سفارش بوده، تأمین ارز شده و مجوزهای لازم را دارند،‌ ترخیص خواهد کرد.»

او در مورد اینکه در صورت تغییر گروه کالایی به گروه ۲۷، آیا ورود گوشی آیفون همراه مسافر نیز محدود خواهد شد، یادآور شد که این موضوع نیز منوط به ابلاغ دستگاه‌های ذیربط به گمرک است ولی فعلا ورود آیفون همراه مسافر مانند سایر گوشی‌ها بلامانع است.

درحالی به گفته مسئولان گمرک هنوز طرح ممنوعیت واردات آیفون یا تغییر کالایی این گوشی از گروه کالایی ۲۳ به ۲۷ به این نهاد اعلام نشده که از زمان انتشار خبر جابه‌جایی گروه کالایی آیفون، قیمت این گوشی در بازار و در مدل‌های مختلف از قیمت ۴۰ میلیون تومان به ۶۰ تا ۶۵ میلیون تومان رسیده است.

مدتی پیش برخی نمایندگان مجلس برای ممنوعیت واردات گوشی‌های لوکس از جمله آیفون رایزنی‌های داشته و آن را موجب خروج ارز عنوان کرده‌اند. در کنار این اخیراً هم نامه‌ای از سمت وزیر صمت به رئیس جمهوری منتشر شده که در بخش‌هایی از این نامه به این نکته اشاره شده که واردات خودرو نیاز به ارز بیشتری دارد و می‌توان از ورود کالاهای ارزبر و لوکسی مانند آیفون به کشور جلوگیری کرد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : گزارش: ۳۶ درصد کاربران پیکسل گوگل قصد عوض کردن گوشی خود را دارند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، گوگل سال گذشته گوسی‌های …