تک تایمز : لیتوگرافی ۷ نانومتری اینتل احتمالاً فرکانس پردازنده‌های Meteor Lake را ۲۰ درصد افزایش می‌‌دهد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

روز گذشته اسلایدهایی در توییتر فاش شد که ظاهراً مربوط‌ به کنفرانس اینتل در سمپوزیوم IEEE 2022 است که به‌زودی برگزار می‌شود. اسلایدهای فاش‌شده به لیتوگرافی هفت نانومتری Intel 4 اشاره می‌کنند و براساس آنچه از گوشه و کنار شنیده‌‌ایم این لیتوگرافی در پردازنده‌های کلاس لپ تاپ و پردازنده‌های کلاس دسکتاپ Meteor Lake استفاده خواهد شد.

براساس آنچه ویدیوکاردز می‌نویسد، اینتل لیتوگرافی Intel 4 را جایگزین Intel 7 می‌کند. پردازنده‌های نسل دوازدهمی Alder Lake هم‌اکنون با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری Intel 7 دردسترس مشتریان هستند. اسلایدهای فاش‌شده نشان می‌دهند لیتوگرافی Intel 4 با مصرف انرژی هم‌سطح با Intel 7 بیش از ۲۰ درصد سرعت کلاک بیشتر ارائه می‌دهد.

همچنین گفته می‌شود لیتوگرافی جدید اینتل از نوع EUV خواهد بود و با فناوری‌های پکیجینگ تیم آبی‌نظیر EMIB و FOVEROS سازگاری خواهد داشت. از فناوری FOVEROS برای تولید پردازنده‌های Meteor Lake استفاده خواهد شد.

Meteor Lake جایگاه مهمی در بین محصولات اینتل دارد؛ چون ظاهراً اولین نسل از پردازنده‌های مصرفی تیم آبی است که از طراحی متشکل‌ از چیپلت‌ها استفاده می‌کند.

تصویر Die منتسب به پردازنده ۱۴ هسته ای لپ تاپی Intel Meteor Lake

تصویر Die یک مدل از پردازنده‌های نسل چهاردهمی کلاس لپ تاپ که با نام Meteor Lake-P شناخته می‌شوند نیز فاش شده است. این تصویر نشان می‌دهد در خانواده‌ی Meteor Lake-P قرار است شاهد پیکربندی جدیدی برای هسته‌های پرقدرت و کم‌مصرف باشیم. به‌طور مشخص‌ می‌بینیم که از ۶ هسته‌ی پرقدرت و هشت هسته‌ی کم‌مصرف استفاده می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

مدتی پیش گفته شده بود یکی از پردازنده‌های این خانواده دو هسته‌ی پرقدرت و هشت هسته‌ی کم‌مصرف دارد. درواقع آنچه در تصویر جدید می‌بینیم به یکی از مدل‌های بالارده‌ی پردازنده‌های سری Meteor Lake-P مرتبط است.

ظاهراً پردازنده‌ی مورد اشاره مجهز به چهار نوع چیپلت متفاوت است: واحد گرافیکی، هسته‌های پردازشی x86، واحد SoC و واحد I/O. همه‌ی این کاشی‌ها روی یک اینترپوزر در کنار هم قرار می‌گیرند. اینتل می‌گوید تراشه‌های مبتنی‌بر لیتوگرافی Intel 4 را در آزمایشگاه‌هایش تولید و راه‌اندازی کرده است.

پردازنده‌های سری Meteor Lake تا نیمه‌ی دوم سال آینده‌ی میلادی از راه نمی‌رسند. این پردازنده‌ها به هنگام عرضه برای پلتفرم دسکتاپ به سوکت جدید LGA-1851 نیازمند خواهند بود.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : ضرر ۱٫۴ تریلیون دلاری ایلان ماسک و سایر میلیاردرهای سرشناس در نیمه اول ۲۰۲۲

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، میلیاردهای سرشناس نظیر مارک …