تک تایمز : مشخصات فنی کارت‌های گرافیک Nvidia RTX 4000 فاش شد؛ از مدل ۴۰۷۰ تا ۴۰۹۰ و Titan

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

ویدئوکاردز امروز در گزارشی مدعی شد انویدیا عرضه‌ی کارت‌های گرافیک خانواده‌ی Nvidia RTX 4000 را به مدت یک ماه به تأخیر انداخته و همچنین از برنامه‌ی اولیه‌ی خود برای رونمایی GTX 1630 در روزهای آینده عقب‌نشینی کرده است. فعلا دلیل تأخیر مشخص نیست، اما ظاهراً انویدیا در تأمین برخی قطعات با مشکل مواجه شده است.

اکنون منابع غیررسمی ادعا می‌کنند کارت گرافیک RTX 4090 در ماه سپتامبر (شهریور و مهر)، کارت گرافیک RTX 4080 در ماه اکتبر (مهر و آبان) و کارت گرافیک RTX 4070 در ماه نوامبر (آبان و آذر) روانه‌ی بازار می‌شوند. چند افشاگر ادعاهای ویدئوکاردز را تأیید کرده‌اند تا احتمال صحت داشتن آن بالا باشد.

البته با توجه به اینکه وضعیت بازار کارت گرافیک به سرعت تغییر می‌کند، ممکن است در آینده‌ای نزدیک تاریخ عرضه مجدداً عوض شود. تقریباً تمامی منابع می‌گویند بعید است عرضه‌ی اولین مدل‌ها از کارت‌های گرافیک RTX 4000 به بعد از پاییز موکول شود.

افشاگری در توییتر می‌گوید یکی از دلایل تأخیر در عرضه‌ی کارت‌های سری RTX 4000 این است که انویدیا موجودی بسیار بالایی از خانواده‌ی RTX 3000 دارد و می‌خواهد ابتدا بخش اعظمی از این کارت‌ها را به فروش برساند. دلیل اصلی این است که با کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا در ماه‌های اخیر، کارخانه‌ها حجم تولید GPU را بسیار بیشتر کرده‌اند.

مشخصات فنی منتسب به کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 انویدیا
RTX 4070RTX 4080RTX 4090RTX 4090 TiAda Titan
تراشهAD104-400AD103AD102-300احتمالاً AD102-350احتمالاً AD102-400
موتور Raster۵ کلاستر پردازشی گرافیکی۷ کلاستر پردازشی گرافیکیاحتمالاً ۱۱ کلاستر پردازشی گرافیکی۱۲ کلاستر پردازشی گرافیکی۱۲ کلاستر پردازشی گرافیکی
واحد محاسباتی۵۸ تا ۶۰ پردازنده‌ی جریانی۸۰ تا ۸۴ پردازنده‌ی جریانی۱۲۸ پردازنده‌ی جریانی معادل ۱۶٬۳۸۴ هسته‌ی FP32 و ۸٬۱۹۲ هسته‌ی INT32۱۳۸ تا ۱۴۲ پردازنده‌ی جریانی۱۴۴ پردازنده‌ی جریانی
واحد ROPاحتمالاً ۱۶۰احتمالاً ۲۲۴احتمالاً ۳۵۲۳۸۴۳۸۴
کش L2۴۸ مگابایت۶۴ مگابایت۹۶ مگابایت۹۶ مگابایت۹۶ مگابایت
رابط حافظه۱۹۲ بیت GDDR6۲۵۶ بیت GDDR6X۳۸۴ بیت GDDR6X۳۸۴ بیت GDDR6X۳۸۴ بیت GDDR6X
حافظه۱۲ گیگابایت GDDR6 با فرکانس ۱۸ گیگابیت‌برثانیه۱۶ گیگابایت GDDR6X با فرکانس نامشخص۲۴ گیگابایت GDDR6X با فرکانس ۲۱ گیگابیت‌برثانیه۲۴ گیگابایت GDDR6X با فرکانس نامشخص۴۸ گیگابایت با فرکانس ۲۴ گیگابیت‌برثانیه
توانتقریباً ۳۰۰ وات۴۲۰ واتحدوداً ۴۵۰ تا ۵۵۰ واتحدوداً ۵۰۰ تا ۷۰۰ واتحدوداً ۶۰۰ تا ۹۰۰ وات
تغییر نسبت‌به نسل قبلتقریباً ۱٫۶ تا ۲٫۰ برابر قدرت بیشترتقریباً ۱٫۶ تا ۲٫۰ برابر قدرت بیشترتقریباً ۱٫۹ تا ۲٫۵ برابر قدرت بیشترنامشخص
تاریخ عرضهنوامبر ۲۰۲۲ (آبان و آذر ۱۴۰۱)اکتبر ۲۰۲۲ (مهر و آبان ۱۴۰۱)سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور و مهر ۱۴۰۱)بعد از کارت‌های AMD Navi 31سال ۲۰۲۳

حساب کاربری Kopite7kimi در توییتر به‌تازگی جزئیات جدیدی درباره‌ی مشخصات فنی کارت‌ گرافیک RTX 4090 انویدیا ارائه داده است. در ابتدا انتظار می‌رفت این کارت گرافیک ۱۲۶ هسته‌ی سایه‌زن داشته باشد، اما اکنون شمار این هسته‌ها ۱۲۸ عدد اعلام می‌شود. این یعنی کارت گرافیک نام‌برده ۱۶٬۳۸۴ هسته‌ی FP32 و ۸٬۱۹۲ هسته‌ی INT32 دارد. در نهایت تعداد واحدهای محاسباتی به ۲۴٬۵۷۶ مورد می‌رسد که در نوع خود شگفت‌انگیز به حساب می‌آید.

شایعه‌های منتشرشده همچنین می‌گویند کارت گرافیک RTX 4090 قرار است ۳۵۲ واحد ROP و ۹۶ مگابایت کش L2 داشته باشد و توانش به ۴۵۰ تا ۵۵۰ وات برسد.

مقاله‌های مرتبط:

انویدیا روی کارت گرافیک رده‌بالای دیگر به نام RTX 4090 Ti نیز کار می‌کند که احتمالاً حداکثر ۱۴۲ پردازنده‌ی جریانی خواهد داشت و از حافظه‌ی ۳۸۴ بیت GDDR6X استفاده خواهد کرد. توان این کارت گرافیک ممکن است به ۷۰۰ وات هم برسد. شایعه‌های غیررسمی در هفته‌های اخیر بارها تأکید کرده‌اند که مصرف انرژی کارت‌های جدید انویدیا قرار است بسیار بالا باشد.

انویدیا احتمالاً روی کارت گرافیک دیگری از خانواده‌ی Ada کار می‌کند که متعلق‌ به سری Titan است. پیش‌بینی می‌شود این کارت گرافیک دارای ۱۴۴ پردازنده‌ی جریانی باشد و از حافظه‌ی ۴۸ گیگابایتی استفاده کند. تاریخ عرضه‌ی آخرین کارت گرافیک خانواده‌ی Titan به چند سال پیش برمی‌گردد.

با وجود اینکه افشاگران از تأخیر یک‌ماهه در عرضه‌ی کارت‌های سری RTX 4000 خبر می‌دهند، همچنان گفته می‌شود که احتمالاً این کارت‌ها به‌زودی رونمایی خواهند شد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : گزارش: ۳۶ درصد کاربران پیکسل گوگل قصد عوض کردن گوشی خود را دارند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، گوگل سال گذشته گوسی‌های …