تک تایمز : پوشش زنده رویداد انتشار نخستین عکس‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب [سه‌شنبه ساعت ۰۱:۳۰ و ۱۹:۰۰]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

ناسا همان‌طور که از چندی پیش وعده داده بود، سه‌شنبه عصر به وقت ایران نخستین تصاویر و داده‌های تلسکوپ فضایی جدید جیمز وب را منتشر خواهد کرد. این رونمایی، پایان‌بخش تقریباً ۳۰ سال برنامه‌ریزی، ساخت، آزمایش و نوآوری و ۶ ماه دلهره، تنش و انتظار از زمان پرتاب تلسکوپ در دی ماه سال گذشته خواهد بود و عصر تازه‌ای را در نجوم و کیهان‌شناسی آغاز خواهد کرد.

جیمز وب با جمع‌آوری پرتوهای فروسرخ که برای چشم انسان نادیدنی هستند، محدوده‌هایی کاملاً جدید از جهان را در نخستین تصاویرش نشانمان خواهد داد. اتمسفر زمین این پرتوها را مسدود می‌کند و درنتیجه صرفاً در فضا امکان مطالعه‌ی آن‌ها وجود دارد. علاوه‌براین، فروسرخ می‌تواند به ابرهای گردوغباری که سحابی‌های کیهانی، محل تولد ستارگان را احاطه کرده‌اند، نفوذ و آن‌ها را به حباب‌هایی شفاف تبدیل کند.

مقام‌های ناسا امروز دوشنبه تأیید کردند که نخستین عکس با نام «نخستین زمینه ژرف وب» بامداد سه‌شنبه در ساعت ۰۱:۳۰ به وقت ایران به‌دست جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان رویدادی در کاخ سفید منتشر خواهد شد. ناسا سپس سایر تصاویر را به همراه همکاران بین‌المللی‌اش در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت ایران درمعرض دید عموم قرار خواهد داد. شما مخاطبان زومیت‌ می‌توانید در همین صفحه یا کانال ما در آپارات این دو رویداد را تماشا کنید. نخستین تصاویر در این صفحه از وب‌سایت ناسا دردسترس قرار خواهند گرفت.

فقط گروه بسیار کوچکی از اخترشناسان از قبل موفق به دیدن تصاویر جیمز وب شده‌اند. مقام‌های ناسا که اجازه یافتند نگاهی کوتاه به تصاویر بیندازند، چندی پیش در کنفرانسی خبری دچار فوران احساسات شدند و گفتند که تصاویر خیره‌کننده‌ی جیمز وب نزدیک بود آن‌ها را به گریه بیندازد. بیل نلسون، مدیر ناسا نیز گفت: «ما می‌خواهیم نمایی تازه از کیهان را به بشریت نشان بدهیم.»

جیمز وب بزرگ‌ترین تلسکوپ فضایی محسوب می‌شود که تاکنون به فضا پرتاب شده است. مأموریت آن، رفتن به فراتر از محدوده‌ی دید تلسکوپ فضایی هابل و کاوش روزهای نخستین جهان است؛ زمانی که کهکشان‌ها و ستارگان پس از وقوع بیگ‌بنگ تازه درحال شکل‌گیری بودند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : حسگر ۲۰۰ مگاپیکسلی گلکسی S23 اولترا احتمالاً پیکسل‌هایی ۰٫۶ میکرونی خواهد داشت

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، چند روز پیش، اولین …