تک تایمز : افت عرضه کامپیوتر در فصل دوم ۲۰۲۲؛ تحلیلگران به آینده بازار PC خوش‌بین نیستند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

مؤسسه‌ی IDC که روی بازار نظارت می‌کند، در جدیدترین گزارش تحقیقاتی‌اش می‌گوید در فصل دوم سال ۲۰۲۲، حجم عرضه‌ی کامپیوترهای شخصی در بازارهای جهان با افت ۱۵٫۳ درصدی سالانه مواجه شد و به ۷۱٫۳ میلیون واحد رسید. IDC می‌گوید این دومین فصل متوالی است که حجم عرضه‌ی کامپیوترهای شخصی کاهش می‌یابد؛ درحالی‌که در دو سال اخیر ابعاد بازار کامپیوتر روندی رو‌به‌رشد را تجربه کرده بود.

میزان افت کامپیوترهای عرضه‌شده به بازار بیشتر از حد انتظار بود. کارشناسان IDC می‌گویند قرنطینه‌های اخیر در چین و مشکلات اقتصادی روی عرضه‌ی کامپیوترهای شخصی اثرگذار بوده است. جیتش اوبرانی، از مدیران ارشد IDC، در بیانیه‌ی این مؤسسه می‌نویسد: «ترس از رکود اقتصادی همچنان در حال افزایش است و تقاضا برای محصولات مختلف را تضعیف می‌کند.»

او می‌گوید تقاضا برای کامپیوترهای شخصی در کوتاه‌مدت کاهش پیدا کرده است و احتمال می‌رود در بلندمدت نیز چنین اتفاقی رخ دهد؛ چون مصرف‌کنندگان بابت پولی که خرج می‌کنند، بسیار محتاط‌تر شده‌اند و به انجام کارهایشان ازطریق دستگاه‌هایی مثل گوشی و تبلت عادت کرده‌اند.

به‌گفته‌ی کارشناس IDC، تقاضای کسب‌و‌کارها برای کامپیوتر همچنان زیاد است؛ اما تقاضای این بخش نیز کمی کاهش یافته؛ چون به‌نظر می‌رسد که کسب‌و‌کارها تصمیم گرفته‌اند خرید کامپیوتر جدید را به‌تأخیر بیندازند.

آمار عرضه کامپیوتر PC در فصل دوم ۲۰۲۲ از نگاه IDC

با وجود کاهش حجم عرضه و افت تقاضا، ابعاد کلی بازار کامپیوتر شخصی همچنان با اوایل دوران همه‌گیری کرونا مقایسه‌کردنی است. در فصل دوم سال ۲۰۲۰، حجم عرضه‌ی کامپیوتر به ۷۴٫۳ میلیون واحد رسیده بود. وضعیت فعلی بازار کامپیوتر بسیار بهتر از سا‌ل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است. در فصل دوم آن دو سال، به‌ترتیب ۶۲٫۱ میلیون و ۶۵٫۱ میلیون کامپیوتر روانه‌ی بازار شده بودند.

یکی دیگر از پژوهشگران ارشد IDC می‌گوید با برطرف‌شدن نیاز بازار به سیستم‌های مختص‌ مراکز آموزشی مثل دانشگاه و افت تقاضای مصرف‌کنندگان، ابعاد بازار کامپیوتر شخصی در ایالات متحده کاهش دو‌رقمی پیدا کرده است. تقاضا برای کامپیوترهای تجاری نیز کمتر شده است؛ اما پیش‌بینی می‌شود تقاضای سازمان‌ها برای برخی از انواع کامپیوترهای تجاری، به‌خصوص دستگاه‌های ویندوزی میان‌رده همچنان زیاد باشد. جایگاه سه شرکت برتر صنعت کامپیوتر ازلحاظ تعداد محصولات عرضه‌شده به بازار در فصل دوم ۲۰۲۲ تغییری نکرده است؛ اما اپل به جایگاه پنجم سقوط کرده است.

مقاله‌ی مرتبط:

IDC می‌گوید وقتی تفاوت حجم دستگاه‌های عرضه‌شده‌ی دو شرکت ۰٫۱ درصد یا کمتر باشد، عملکرد آن‌ها را هم‌سطح می‌داند؛ به‌همین‌دلیل، با اینکه اپل تعداد کامپیوتر بیشتری درمقایسه‌با ایسوس عرضه کرده، به‌صورت مشترک با این شرکت در رتبه‌ی پنجم جای گرفته است. کارشناسان IDC می‌گویند که انتظار دارند اپل در فصل‌های پیش رو حجم عرضه‌ی محصول را افزایش دهد. در جدول مربوط به فصل دوم ۲۰۲۲، ایسر در رتبه‌ی چهارم قرار گرفت.

۵ شرکت برتر صنعت کامپیوتر از نگاه مؤسسه‌ی IDC
نام شرکتحجم عرضه در فصل دوم ۲۰۲۲سهم بازار در فصل دوم ۲۰۲۲حجم عرضه در فصل دوم ۲۰۲۱سهم بازار در فصل دوم ۲۰۲۱میزان تغییرات
۱. لنوو۱۷٫۵ میلیون واحد۲۴٫۶ درصد۱۹٫۹ میلیون واحد۲۳٫۷ درصد۱۲٫۱- درصد
۲. اچ‌پی۱۳٫۵ میلیون واحد۱۸٫۹ درصد۱۸٫۶ میلیون واحد۲۲٫۱ درصد۲۷٫۶- درصد
۳. دل۱۳٫۲ میلیون واحد۱۸٫۵ درصد۱۴٫۰ میلیون واحد۱۶٫۶ درصد۵٫۳- درصد
۴. ایسر۵٫۰ میلیون واحد۶٫۹ درصد۶٫۱ میلیون واحد۷٫۳ درصد۱۹٫۲- درصد
۵. اپل۴٫۸ میلیون واحد۶٫۷ درصد۶٫۲ میلیون واحد۷٫۳ درصد۲۲٫۵- درصد
۵. ایسوس۴٫۷ میلیون واحد۶٫۶ درصد۵٫۰ میلیون واحد۵٫۹ درصد۴٫۶- درصد
شرکت‌های دیگر۱۲٫۶ میلیون واحد۱۷٫۷ درصد۱۴٫۴ میلیون واحد۱۷٫۱ درصد۱۲٫۵- درصد
مجموع۷۱٫۳ میلیون واحد۱۰۰ درصد۸۴٫۲ میلیون واحد۱۰۰ درصد۱۵٫۳- درصد

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : تصاویر گلکسی زدفولد ۴ و زدفلیپ ۴ در دنیای واقعی دیده شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، درحالی‌که زمان زیادی تا …