تک تایمز : پوشش زنده رویداد دوم انتشار نخستین عکس‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب [ساعت ۱۹:۰۰]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

ناسا همان‌طور که از چندی پیش وعده داده بود، سه‌شنبه عصر به وقت ایران نخستین تصاویر و داده‌های تلسکوپ فضایی جدید جیمز وب را منتشر خواهد کرد. این رونمایی، پایان‌بخش ۶ ماه دلهره، تنش و انتظار از زمان پرتاب تلسکوپ در دی ماه سال گذشته خواهد بود و عصر تازه‌ای را در نجوم و کیهان‌شناسی آغاز خواهد کرد.

تصاویر مورد انتظار، جهان را در رنگ‌هایی نشانمان خواهند داد که چشم انسان توان دیدن آن‌ها را ندارد: پرتوهای نادیدنی فروسرخ یا تابش حرارتی. اتمسفر زمین این پرتوها را مسدود می‌کند و درنتیجه صرفاً در فضا امکان مطالعه‌ی آن‌ها وجود دارد. علاوه‌براین، فروسرخ می‌تواند به ابرهای گردوغباری که سحابی‌های کیهانی، محل تولد ستارگان را احاطه کرده‌اند، نفوذ و آن‌ها را به حباب‌هایی شفاف تبدیل کند.

نخستین عکس با نام «زمینه ژرف وب» بامداد امروز سه‌شنبه به وقت ایران به‌دست جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان رویدادی در کاخ سفید منتشر شد. ناسا اکنون سایر تصاویر را به همراه همکاران بین‌المللی‌اش در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت ایران درمعرض دید عموم قرار خواهد داد.

فقط گروه بسیار کوچکی از اخترشناسان از قبل موفق به دیدن تصاویر جیمز وب شده‌اند. مقام‌های ناسا که اجازه یافتند نگاهی کوتاه به تصاویر بیندازند، چندی پیش در کنفرانسی خبری دچار فوران احساسات شدند و گفتند که تصاویر خیره‌کننده‌ی جیمز وب نزدیک بود آن‌ها را به گریه بیندازد. بیل نلسون، مدیر ناسا نیز گفت: «ما می‌خواهیم نمایی تازه از کیهان را به بشریت بدهیم.»

جیمز وب بزرگ‌ترین تلسکوپ فضایی محسوب می‌شود که تاکنون به فضا پرتاب شده است. مأموریت آن، رفتن به فراتر از محدوده‌ی دید تلسکوپ فضایی هابل و کاوش روزهای نخستین جهان است؛ زمانی که کهکشان‌ها و ستارگان پس از وقوع بیگ‌بنگ تازه درحال شکل‌گیری بودند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : ریزر ماوس گیمینگ DeathAdder V3 Pro را با سرعت اتصال بی‌سیم چهاربرابر معرفی کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، اگر در طول سال‌ها، …