تک تایمز : درخواست شورای عالی فضای مجازی برای راه‌اندازی مرورگرهای داخلی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

به گزارش زومیت، در جلسه سه‌شنبه ۲۱ تیرماه شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد و پنج دستور جلسه مورد بررسی قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح‌شده در این جلسه موضوع لزوم گسترش خدمات دیجیتالی دولت بود. همچنین اعضای این شورا با ذکر این نکته که پیام‌رسان‌های داخلی اخیراً مورد استقبال کاربران ایرانی قرار گرفته‌اند، خواستار راه‌اندازی مرورگرها و موتورهای جست‌وجوی داخلی شدند.

ادعای استقبال کاربران از پیام‌رسان‌های ایرانی در حالی توسط اعضای شورای عالی فضای مجازی مطرح شده که چند ماه قبل، مدیران عامل چند پیام‌رسان داخلی در گفت‌وگو با زومیت از رشد کند پیام‌رسان‌های ایرانی خبر داده و به چالش‌های فراوانی که در مسیر رشد و توسعه پیام‌رسان‌های داخلی وجود دارد، اشاره کرده بودند.

مدیرعامل پیام‌رسان‌ گپ تعداد کاربر فعال ماهانه این پیام‌رسان تا اردیبهشت ۱۴۰۱ را ۵ میلیون کاربر عنوان کرده بود. به گفته مدیرعامل آی‌گپ، ۴ میلیون کاربر به‌صورت ماهانه در این پیام‌رسان فعالیت دارند و تعداد کاربران فعال ماهانه سروش‌پلاس نیز ۳ میلیون اعلام شده است.

با در نظر داشتن این آمار و با استناد به آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) واتساپ با ۷۱ درصد استفاده پرمخاطب‌ترین پیام‌رسان در ایران به حساب می‌آید. در همین نظرسنجی میزان استفاده از پیام‌رسان‌های ایرانی از جمله سروش‌پلاس و آی‌گپ به‌ترتیب ۳٫۶ و ۱٫۸ درصد گزارش شده است.

بنابراین، تعداد کاربران فعال این پیام‌رسان‌ها نه‌تنها نسبت به کل جمعیت استفاده‌کننده از موبایل در ایران بسیار اندک بوده، بلکه در مقایسه با تعداد کاربران پیام‌رسان‌های خارجی نیز بسیار کم است. با در نظر داشتن این موضوع و عدم ارائه آمار و ارقام جدید از تعداد کاربران پیام‌رسان‌های بومی، مشخص نیست این استقبال چه میزان بوده و درخواست راه‌اندازی مرورگرهای بومی تا چه اندازه به گسترش خدمات دیجیتالی داخلی مرتبط است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : برخورد شهاب‌سنگ‌‌‌‌ها چهار میلیارد سال پیش قاره‌ها را شکل داد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، دانشمندان ادعا کرده‌اند …