تک تایمز : مهندس IT وارد کنید تا طرح صیانت را اجرا کند | فشار فیلترینگ بدتر از فشار تحریم

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

در حالی که پروسه اجرایی کردن شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترنت ملی با اجرای طرح صیانت و آپشن های عجیبی همچون فعال کردن گزینه جستجوی ایمن گوگل برای همه کاربران گره خورده، به نظر می رسد حضور افراد غیرمتخصص در پیاده سازی طرح های بزرگ IT در سطح کشور، منجر به ایجاد اختلالات شدید در اینترنت ایران شده است.

 

مهندس IT وارد کنید تا طرح صیانت را اجرا کند | فشار فیلترینگ بدتر از فشار تحریم

اگر تحریم های امریکا علیه ایران را عاملی بیرونی و غیرقابل کنترل در توسعه بخش فناوری در ایران بدانیم، اما به نظر می رسد کسب و کارهای آنلاین در کشور بیش از اینکه از تحریم های آمریکا ضربه خورده باشند، از فیلترینگ و حضور افراد غیرمتخصص در راس پست های حساس در پروژه های بزرگ IT ایران ضربه خورده اند.

در هفته های اخیر که بار دیگر بحث پیاده سازی طرح صیانت داغ شده، شاهد افت کیفیت شدید در اینترنت ایران بودیم که کارشناسان این اتفاق را بعضاً به بسته شدن برخی پورتها در ISP ها و طرح های مبارزه با فروش VPN مرتبط دانستند که منجر به دستکاری اشتباه در برخی روترهای اصلی اینترنت در ایران شد. پس از این اتفاقات دسترسی به برخی سایتها و اپلیکیشن ها با اختلال گسترده مواجه شد و بسیاری از کسب و کارهای آنلاین کاربران و یا به تعبیر بهتر مشتریان خود را از دست دادند و با کاهش ترافیک روزانه مواجه شدند.

 

بیشتر بخوانید | کاسبان تحریم در ایران کدام کسب و کارهای اینترنتی هستند؟

 

در شرایط فعلی که به نظر می رسد مهندسین IT باقی مانده در کشور توان اجرای بدون دردسر و بی نقص پروژه ای به بزرگی طرح صیانت را ندارند، بهتر نیست از مهندسین IT خارجی با رزومه و تجربه مناسب در این زمینه استفاده شود تا این پروژه های حساس که مستقیماً به کسب و کار و درآمد بسیاری از افراد وابسته است، به محل کارآموزی و اشتباه برخی تبدیل نشود؟

دولت و سیستم حاکمیت امروز به خوبی می داند اگر توسعه فضای کسب و کارهای انلاین نبود و بسیاری از کاربران به خصوص متولیدن دهه شصت و هفتاد به سمت خوداشتغالی از طریق کسب درآمد از اینترنت و کسب و کار آنلاین نمی رفتند، امروز فاجعه بزرگی به نام بیکاری را در کشور شاهد بودیم. پس چه بهتر که اگر دولتمردان در مسیر اشتغال زایی ناتوان بوده و هستند امروز مانع از جریانی نشویم که کشور را از یک فاجعه بزرگ نجات داده است چرا که با افزایش بیکاری، طبیعتاً شاهد افزایش در نرخ تجرد، نرخ طلاق، نرخ بزه و فحشا و کاهش نرخ تولد در جامعه بودیم؛ امروز به واسطه رونق همین کسب و کارهای آنلاین است که دولت وظیفه خود برای اشتغال زایی برای جوانان را فراموش کرده چرا که جوانان پس از ناامیدی از دولتمردان، خودشان به فکر کسب درآمد از طریق اینترنت افتادند و اعمال محدودیت در مسیر دسترسی به اینترنت با کیفیت، مسلماً منجر به از دست رفتن آخرین سنگر اشتغالزایی برای جوانان یعنی کسب وکارهای آنلاین خواهد شد که مسلماً تبعات سنگینی برای کشور خواهد داشت.

در پایان بار دیگر به مسئولین و بانیان اختلال در اینترنت در ایران متذکر می شویم که اگر نمی توانید کمکی به اشتغالزایی جوانان کنید، حداقل با عدم دستکاری در اینترنت و DNS ها و پورت های حساس، مانعی برای کسب و کارها ایجاد نکنید. اگر غرب با تحریم به کشور فشار آورده، لااقل از داخل با فیلترینگ و اعمال محدودیت های بیهوده این فشار را مضاعف نکنیم …

 

پی نوشت: امروز به واسطه نبود یک اتحادیه منسجم برای کسب و کارهای اینترنتی(مورد فعلی، جنبه نمایشی دارد) که حق این کسب و کارها را به طریق قانونی از افرادی که عمداً یا سهواً باعث اختلال در اینترنت و کاهش کیفیت اینترنت شده اند، بگیرد، مسئولین امر به سادگی به خود اجازه انجام هرگونه آزمون و خطایی در زیرساخت اینترنت کشور را می دهند چرا که هر اشتباهی از جانب آنها، هزینه ای برایشان در پی ندارد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : شناسایی شبکه زبان جهانی در مغز

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، یک مطالعه جدید نشان …