اعتبارسنجی مالی و اعتبارسنجی اعتباری در چه زمینه‌ای با هم تفاوت دارند؟

برای بهره بردن از تسهیلات بانکی ضروری است که گزارش اعتبار بانکی فرد تهیه شود.

اگر شما نیاز دارید که از تسهیلات بانکی استفاده کنید و برای این منظور قصد دارید انواع وام‌های موجود در سیستم بانکی کشور را دریافت کنید، ابتدا باید در زمینه حساب‌های بانکی و گردش مالی خود طوری عمل کنید که به عنوان یک مشتری خوش‌حساب و دارای اعتبار تلقی شوید. به این ترتیب بانک‌ها می‌توانند با خیالی آسوده و بدون دغدغه به شما و افرادی که قرار است شما را ضمانت کنند، اعتماد کنند و تسهیلات و وام‌های بانکی را به راحتی و بدون مشکل خاصی به شما بدهند. به همین دلیل است که بانک‌ها برای کسب اطمینان از بابت اینکه مشتری دارای اعتبار مورد نیاز است، با استفاده از کد ملی فرد، شرایط بانکی و حساب وی را استعلام می‌کنند تا بتوانند سوابق و عملکرد مالی مشتری را که قصد گرفتن وام را دارد، به بهترین شکل بررسی کنند. درباره این مسئله تفاوتی میان مشتریان حقیقی و حقوقی بانک وجود ندارد و سوابق بانکی هر دو نوع مشتری به طور کامل و دقیق بررسی می‌شود. به این ترتیب فرد بر اساس رتبه‌ای که بر حسب اعتبار خود به دست آورده است، می‌تواند اعتماد بانک را جلب کند و در صورتی که نام وی در سامانه اعتبارسنجی بر اساس گزارشی که بانک متبوع ارائه کرده است در رتبه بالایی قرار داشته باشد، فرد می‌تواند وام و تسهیلات مورد نظر خود را به راحتی از بانک دریافت کند. اما اگر رتبه اعتباری فرد پایین باشد، و برخی موارد منفی مانند سابقه مربوط ب ورشکسته شدن فرد، وجود چک برگشتی در حساب وی و موارد منفی دیگر در کارنامه مالی او وجود داشته باشد، آنگاه فرد نمی‌تواند بر روی دریافت وام از بانک حساب کند.

 

مسئله حائز اهمیت در این زمینه این است که رتبه فرد بر اساس موارد مندرج در سامانه اعتبارسنجی مشخص می‌شود. اکنون سوالی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که در گزارش اعتبار بانکی، اعتبارسنجی اعتباری با اعتبارسنجی مالی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ برای اینکه این مسئله را به طور کامل درک کنید، در ادامه این مطلب آن را به طور دقیق و کامل توضیح می‌دهیم تا تمام شبه‌های ذهنی شما به طور مطلوبی از بین برود.

 

همانطور که در بخش اول این مقاله مطرح کردیم، شما باید برای استفاده از تسهیلات و وام‌های بانکی ابتدا در انتظار دریافت گزارش اعتبار بانکی باشید و پس از آن مرحله سنجش اعتبار شما از سوی بانک انجام می‌شود. اما اکنون سوال مهم در این زمینه این است که آیا شما برای اینکه بتوانید تسهیلات مالی و بانکی را دریافت کنید، باید فقط از نظر اعتباری مورد سنجش قرار بگیرید یا اینکه سنجش مالی نیز در مورد شما مورد نیاز است؟ و اینکه تفاوت میان این دو چیست؟ این مسئله را به طور کلی به ذهن خود بسپارید که بخش عمده‌ای از تمرکز سنجش مالی اعتبار فرد بر روی درآمدها و موضوع توانایی مالی وی قرار دارد. به بیان دیگر هر مشتری که نیاز دارد از تسهیلات و وام‌های بانکی استفاده کند (در این مورد تفاوتی در نوع مشتری وجود ندارد و این مسئله هم درباره مشتریان حقیقی صدق می‌کند و هم درباره مشتریان حقوقی)، ابتدا باید مورد سنجش توانایی مالی قرار گیرد تا مشخص شود آیا وی می‌تواند بدهی‌ها و اقساط خود را به موقع و در زمان مقرر بازگرداند یا خیر؟

 

این در حالی است که سنجش اعتبار فرد از نظر اعتباری به معنای بررسی تعهدات فرد است. به عبارت دیگر بخش عمده‌ای از تمرکز و توجه این نوع سنجش اعتباری بر روی بررسی میزان تعهد فرد به بازپرداخت وام و تسهیلات بانکی است که دریافت کرده است. شیوه انجام این کار به این گونه است که هر فردی که قصد دریافت وام را دارد، باید ابتدا از نظر رتبه اعتباری خود در سامانه‌های سنجش اعتبار مورد بررسی قرار گیرد. همچنین این مورد نیز باید بررسی شود که فرد مورد نظر چه سابقه‌ای در نظام بانکی دارد؟ از این طریق است که بانک‌ها این امکان را پیدا می‌کنند تا سابقه مشتریان خود را به دست آورند و آن را به شیوه‌ای مناسب در نظر بگیرند تا از این طریق بتوانند درباره خوش حساب بودن یا بدحساب بودن مشتری خود تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. پس از این مرحله است که بانک می‌تواند تصمیم بگیرد که به مشتری خود بر اساس اعتبارش وام و تسهیلات بدهد یا خیر.

 

با توجه به مطالب مطرح شده در این مقاله می‌توان به نتیجه رسید که اعتبارسنجی مالی و اعتبارسنجی اعتباری تا چه با هم تفاوت دارند. این مسئله به این دلیل است که هر یک از این موارد مطرح شده شرایط و مسائل مختلفی را در بر می‌گیرد و در هر یک از این موارد سنجش اعتبار مشتری بر اساس موارد مختلف و متفاوتی انجام می‌شود. مهم‌ترین تفاوت میان این دو مسئله بیشتر در حوزه تمرکز و توجه آن‌ها بر روی موارد مختلف است. رتبه اعتباری افراد در سنجش اعتباری مالی مهم نیست، بلکه در این نوع سنجش بیشتر توانایی مالی مشتری اهمیت دارد. اما در سنجش فرد در زمینه اعتباری تمرکز اصلی بر روی رتبه اعتباری مشتری است و توان مالی وی چندان مدنظر قرار ندارد. همچنین در این مورد پای‌بندی فرد به پرداخت اقساط وام دریافتی و خوش حساب یا بدحساب بودن وی دارای اهمیت است.

تهیه شده توسط https://www.creditscoring.ir/

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : ریزر ماوس گیمینگ DeathAdder V3 Pro را با سرعت اتصال بی‌سیم چهاربرابر معرفی کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، اگر در طول سال‌ها، …