اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

تک تایمز : اسپیس ایکس رکوردشکنی کرد: ۳۲ مأموریت پرتاب موشک در کمتر از یک سال

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

اسپیس ایکس حدوداً دو روز پیش سی‌و‌دومین مأموریت موشک فالکون ۹ در سال ۲۰۲۲ را با موفقیت به‌انجام رساند تا رکورد جدیدی ثبت شود. این نخستین‌باری است که اسپیس ایکس در طول یک سال میلادی این تعداد مأموریت پرتاب موشک به مدار زمین انجام می‌دهد. هنوز در تابستان به‌سر می‌بریم و شرکت فضایی ایلان ماسک فرصت زیادی برای بهبود رکورد فعلی‌اش دارد.

SpaceX در سال‌های اخیر، به‌استثنای سال ۲۰۱۹، روند پرتاب موشک به مدار زمین را سریع‌تر کرده است. در سال گذشته‌ی میلادی، این شرکت ۳۱ بار مأموریت پرتاب موشک به مدار انجام داد تا رکورد جدیدی در تاریخ خود ثبت کند. انجام ۳۱ مأموریت در سال ۲۰۲۱ باعث شد اسپیس ایکس به پرکارترین شرکت فضایی آمریکایی در این زمینه تبدیل شود.

در آغاز سال ۲۰۲۲، اسپیس ایکس هدف جاه‌طلبانه‌ای برای خود تعیین کرد و گفت که قصد دارد تا پیش از پایان امسال، ۵۲ مأموریت پرتاب موشک به مدار انجام دهد. در ژانویه‌ی ۲۰۲۲ (دی و بهمن ۱۴۰۰)، ناسا این عدد را برای نخستین‌بار اعلام کرد. در آن زمان، سازمان فضایی ایالات متحده گفت که اسپیس ایکس باید ایمنی را در اولویت اول قرار دهد. یکی از فضانوردان پیشین ناسا در اوایل سال ۲۰۲۲ بیان کرد: «ناسا و اسپیس ایکس باید در سال ۲۰۲۲ مراقب باشند که قربانی موفقیت‌های خود نشوند.»

به‌گزارش ورج، اسپیس ایکس تاکنون توانسته است به برنامه‌هایش پایبند بماند و مأموریت‌هایش را یکی پس از دیگری انجام دهد. اسپیس ایکس در ابتدا قصد داشت پنجشنبه‌ی گذشته موشکی به مدار زمین پرتاب کند؛ اما یک دقیقه قبل از انجام مأموریت تصمیم گرفت آن را لغو کند و در‌نهایت، موشک را روز جمعه پرتاب کرد. این اتفاق در ماه‌های اخیر نادر بود.

یکی از عواملی که باعث شده است تعداد مأموریت‌های اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ تا این حد زیاد باشد، این است که شرکت ایلان ماسک به‌نوعی در نقش مشتری خود ظاهر شده است. اسپیس ایکس از این مأموریت‌ها به‌منظور فرستادن ماهواره‌های مربوط به اینترنت استارلینک به مدار زمین بهره می‌گیرد. در هر مأموریت اسپیس ایکس حداکثر ۵۳ ماهواره به مدار زمین ارسال می‌شود؛ البته تعداد دقیق ماهواره‌ها ممکن است در مأموریت‌های مختلف متفاوت باشد.

روز جمعه، اسپیس ایکس محموله‌ای شامل ۴۶ ماهواره‌ی استارلینک را از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ به مدار زمین ارسال کرد. در‌حال‌حاضر، تعداد ماهواره‌های استارلینک به تقریباً ۲٬۶۰۰ مورد می‌رسد. حتی بدون مأموریت‌های مربوط به استارلینک، اسپیس ایکس مأموریت‌های دیگر نیز دارد. به‌لطف قرارداد اسپیس ایکس با ناسا، این شرکت گاهی اوقات کپسول‌های دراگون را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد.

اسپیس ایکس چند مأموریت دیگر در قالب پروژه‌ی Transporter دارد که در آن‌ها، ماهواره‌های کوچک را در‌کنار‌هم قرار می‌دهد و در مدار مستقر می‌کند. شرکت یادشده خدمات دیگری به مشتریان تجاری خود ارائه و مأموریت‌هایی برای وزارت دفاع ایالات متحده انجام می‌دهد. تقریباً تمامی موشک‌های فالکون ۹ که اسپیس ایکس در سال جاری میلادی به مدار زمین فرستاده، قبلاً استفاده شده‌اند. یکی از دستاوردهای بزرگ اسپیس ایکس، استفاده‌ی مجدد از موشک‌ها است.

مقاله‌های مرتبط:

همچنین، اسپیس ایکس به‌صورت انحصاری از موشک فالکون ۹ بلاک ۵ استفاده می‌کند که برای استفاده‌ی مجدد بهینه شده است. موشکی که جمعه پرتاب شد، با موفقیت روی یکی از قایق‌های بدون سرنشین اسپیس ایکس فرود آمد تا صد‌و‌بیست‌و‌پنجمین فرود موشک فالکون ۹ ثبت شود. اسپیس ایکس پس از شکستن رکورد مأموریت‌های پرتاب موشک به مدار، با تمام توان پیش می‌رود تا رکوردهای بیشتری را جابه‌جا کند. این شرکت امروز در فلوریدا مجموعه‌ی دیگری از ماهواره‌های استارلینک را به مدار زمین ارسال خواهد کرد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : مک‌ مینی M2 و M2 Pro بدون تغییر ظاهری در دست ساخت است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، مارک گورمن از بلومبرگ …