تک تایمز : ظاهراً مشکل حسگر اثر انگشت پیکسل ۶a جدی به‌ نظر می‌رسد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

پیکسل ۶a گوگل به‌تازگی وارد فروشگاه‌های سراسر جهان شده است و با افزایش خریداران، مشکلات گوشی هوشمند میان‌رده و مورد انتظار اهالی مانتن‌ویو، بیش از پیش گسترش پیدا می‌کند. پیش‌تر نیز در زومیت خواندید که ظاهراً حسگر اثرانگشت پیکسل ۶a مشکل امنیتی بزرگی دارد. حالا طبق گزارش‌های متعدد از سوی خریداران، به‌نظر می‌رسد امکان قفل‌گشایی برخی از مدل‌های پیکسل ۶a با هر اثر انگشتی وجود دارد!

مقاله‌ی مرتبط:

بسیاری از خریداران پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو از عملکرد کند و آزاردهنده حسگر اثر انگشت گوشی‌ هوشمند خود ناراضی بودند. پس از معرفی پیکسل ۶a بسیاری از کاربران درباره تغییر حسگر اثر انگشت ابراز امیدواری می‌کردند تا درنهایت گوگل به‌طور رسمی این اتفاق را تأیید کرد. اما حالا به‌نظر می‌رسد که با وجود تغییر حسگر، کاربران با مشکل بزرگ‌تری دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ امکان قفل‌گشایی با هر اثر انگشتی! البته برخی از کاربران نیز اعلام کرده‌اند که پس از حذف تمامی اثرانگشت‌ها و معرفی مجدد، مشکل مذکور حل خواهد شد؛ اما همچنان با مشکل امنیتی بزرگی مواجه هستیم که نیاز به توضیح رسمی سریع از جانب گوگل دارد.

مشکل امنیتی پیش‌آمده ابتدا در دو دستگاه در هند شناسایی شد؛ اما پس از انتشار پستی در ردیت میزان گستردگی مشکل بر اصحاب رسانه مشخص شد. درحال‌حاضر تعداد گزارش‌های منتشرشده چندان وسیع نیست اما روند رو‌به‌رشد گزارش‌ها سبب بروز نگرانی در بسیاری از صاحبان و برخی از افرادی که قصد خرید این محصول را داشته‌اند، شده است. تیم ۹to5google برای بررسی‌های بیشتر روی ۴ پیکسل ۶a مختلف بررسی‌هایی انجام داده‌اند؛ اما باگ مذکور در هیچ‌یک از دستگاه‌ها مشاهده نشد. از این رو می‌توان اطمینان داشت که تنها تعدادی از دستگاه‌ها با چنین مشکلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

طراحی پیکسل 6a گوگل

درحقیقت نگرانی اصلی از بابت بروز چنین باگی، مشاهده آن در محصول نهایی و آنچه در قفسه مغازه‌ها وجود دارد، است. درحالی‌که هم نسخه‌هایی که برای بررسی برای اصحاب رسانه ارسال شده بود و هم نسخه‌های نهایی از نرم‌افزار و سخت‌افزار مشابهی استفاده می‌کنند. علاوه‌براین گوگل با انتشار به‌روزرسانی امنیتی در هفته گذشته، نسخه وصله امنیتی پیکسل ۶a را از آوریل به ژوئن تغییر داد. البته درحال‌حاضر این به‌روزرسانی ازطریق نصب دستی برای ژاپن و اوپراتور Verizon دردسترس است و تا زمان نگارش این خبر، دارندگان پیکسل ۶a در سراسر جهان و نسخه اوپراتورهای AT&T و T-Mobile همچنان منتظر دریافت به‌روزرسانی یاد‌شده هستند.

مقاله‌ی مرتبط:

مشخص نیست که مشکل قفل‌گشایی دستگاه با هر اثر انگشت با به‌روزرسانی وصله امنیتی ژوئن مرتفع خواهد شد یا اینکه با مشکل سخت‌افزاری عمیق‌تری دست به گریبان هستیم. اگر مشکل از سری‌ خاصی از حسگرهای اثر انگشت نشئت گرفته باشد، احتمالاً گوگل با فراخوانی دستگاها، امکان تعویض با نسخه‌ای دیگر و فاقد مشکل را به‌ خریداران پیشنهاد کند. خوشبختانه گوگل نیز در امر ردیابی ریشه مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ید طولایی دارد و در بهترین حالت با یک به‌روزرسانی، مشکل را برطرف خواهد کرد.

به‌عنوان راه‌حلی موقتی پیشنهاد می‌کنیم تا از مسیر Settings > Security > Fingerprint Unlock، انگشت‌های فعلی را حذف کنید و تا زمان عرضه به‌روزرسانی یا توضیح درباره مشکل، از پین یا پسورد استفاده کنید. این امکان وجود دارد تا بسیاری از کاربران پیکسل ۶a همچنان خبری از مشکل امنیتی پیش‌آمده نداشته باشند. از این رو امکان گسترش پیدا کردن مشکل در روزهای آتی وجود دارد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : محققان با استفاده از اَبَرکامپیوترهای معمولی برتری کوانتومی گوگل را رد کردند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، گوگل در سال ۲۰۱۹ …