تک تایمز : حذف ۵۹۲ هزار اپلیکیشن رهاشده از فروشگاه‌های برنامه اپل و گوگل در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

برنامه‌های رهاشده (Abandonware) یک کلمه‌ی کوچک برای اپلیکیشن‌هایی است که سازندگان آن‌ها را نادیده گرفته‌اند و به‌مدت درخورتوجهی به‌روزرسانی جدیدی دریافت نکرده‌اند. اپ‌استور اگرچه به امن بودن و ایجاد فضای کاملاً کنترل‌شده برای دریافت برنامه‌های آیفون به‌خود می‌بالد؛ اما هنوز هم میزبان برخی اپلیکیشن‌های قدیمی است که امکان دارد برای کاربران خطراتی به‌دنبال داشته باشد و این وضعیت درمورد فروشگاه گوگل‌پلی نیز صدق می‌کند.

اکنون، گزارش جدیدی از شرکت حفاظت از تقلب Pixalate نشان می‌دهد اپل و گوگل اقداماتی درمورد برنامه‌های متروکه‌ی فروشگاه‌های برنامه‌ی خود انجام داده‌اند. این دو شرکت در بازه‌ی زمانی سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری درمجموع ۵۹۲ هزار اپلیکیشن قدیمی که برای مدت طولانی به‌روزرسانی نشده‌اند را از فروشگاه‌های خود حذف کرده‌اند.

طبق گزارش Pxialate در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲، گوگل و اپل درکل ۲۲۰ هزار برنامه‌ی رهاشده را از فروشگاه‌های برنامه‌ی خود حذف کرده‌اند که بدین‌ترتیب مقدار آن در سه‌ماهه‌ی دوم تقریباً دوبرابر شده است.

مقاله‌ی مرتبط:

تعداد اپلیکیشن‌های قدیمی حذف‌شده از اپ‌استور اپل در سه‌ماهه دوم سال جاری نسبت به سه‌ماهه‌ی قبل آن ۸٫۶ درصد افزایش یافته است. براساس این گزارش، ۶۴ درصد از برنامه‌های حذف‌شده از فروشگاه غول فناوری مستقر در کوپرتینو حداقل در دوسال گذشته به‌روز نشده بودند. علاوه‌براین، اپل درحال مقابله با برنامه‌های سلامت و تناسب‌اندام ازجمله حداقل ۱۷۸ اپلیکیشن تنظیم خانواده است.

اساساً همه‌ی این برنامه‌ها قبل از این‌که از فروشگاه‌های اپل و گوگل حذف شوند، بیش از ۱۱۷ میلیون‌بار دانلود شده‌اند که ۸۲ درصد آن‌ها به هیچ کشوری اختصاص نداشتند. همچنین ۳۵ درصد از این اپلیکیش‌ها به شرکت روسی Sberbank مرتبط بوده‌اند.

به‌هرحال این واقعیت که اپل و گوگل اکنون برنامه‌های قدیمی و به‌روزنشده را از فهرست فروشگاه‌های خود حذف کرده‌اند، به این معنی نیست که آن برنامه‌ها به‌طور کامل ناپدید شده‌اند. افرادی که آن‌ها از قبل دانلود کرده‌اند، همچنان آن‌ها را در آیفون یا گوشی‌های اندروید خود خواهند داشت.

Pixalate بیان می‌کند که قبل از این پاکسازی عظیم در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲، اپل حدود ۵ هزار برنامه را از فروشگاه اپلیکیشن خود حذف کرده بود.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : برخورد شهاب‌سنگ‌‌‌‌ها چهار میلیارد سال پیش قاره‌ها را شکل داد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، دانشمندان ادعا کرده‌اند …