تک تایمز : راهنمای خرید سرور اختصاصی فیزیکی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

می دانید که داستان سرور اختصاصی فیزیکی به همین سادگی که در اینجا بیان کردیم نیست؛ چرا که شرکت‌های ارائه دهنده مختلف، کیفیت‌های مختلفی از سرور اختصاصی را دارند و اگر شما بخواهید سرور اختصاصی خریداری کنید، باید بدانید که چگونه باید بهترین سرور اختصاصی که مناسب شما باشد را خریداری کنید. بنابراین اگر قصد خرید سرور اختصاصی دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سرور اختصاصی فیزیکی چیست؟

زمانی که واژه سرور به گوشتان رسید، باید آن را یک محل امنی برای نگه داشتن داده‌ و اطلاعات بدانید. زمانی که یک سایت را می‌خواهید راه اندازی کنید، باید اطلاعاتی که می‌خواهید توسط سرور بازخوانی شود و بعد در اختیار مرورگر ما قرار بگیرد تا ما بتوانیم سایت را مشاهده کنیم.

اگر بخواهیم پردازنده سرور را با پردازنده سیستم‌های خانگی یا لپ تاپ‌ مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که پردازنده سرور به قدری قدرتمند است که کمک می‌کند تا سرعت پردازش داده‌های بالاتری را داشته باشد و بتوانند به راحتی کدهای ارور را اصلاح کنند.

از سوی دیگر رمی که در سرور‌ به کار گرفته می‌شود، رم ECC است که از رم‌های کامپیوتری سیستم‌های کامپیوتری قابل اطمینان تر است. کاربرد اصلی که این رم دارد، این است که داده‌ را شناسایی می‌کند و هر زمان که ارروی رخ بدهد، آن را اصلاح و رفع می‌کند و سبب می‌شود که سرور‌ برای کسب و کارها ایمن و قابل اعتماد باشند.

از آنجایی که گفتیم سرور اختصاصی یک کامپیوتر قدرتمند است، به همین خاطر این کامپیوتر نیاز به سیستم عامل نیز دارد که این سیستم عامل می‌تواند ویندوز، لینوکس یا حتی میکروتیک باشد.

از آن جایی که تمامی منابع و امکانات یک سرور در اختیار شما قرار می‌گیرد، به همین دلیل هزینه بالاتری نسبت به هاست اشتراکی، سرور مجازی و سرور ابری دارد؛ اما زمانی که در هاست‌های اشتراکی یا سرور‌های ابری ترافیک زیادی وارد سایت می‌شود یا از منابع به صورت بیش از حد استفاده می‌شود، سرور به اصطلاح دان می‌شود؛ اینجاست که اهمیت استفاده از سرور اختصاصی فیزیکی برای صاحبان کسب و کارها مشخص می‌شود.

راهنمای خرید سرور اختصاصی فیزیکی

در این قسمت می‌خواهیم به مواردی اشاره کنیم که با در نظر گرفتن آن‌ می‌توانید با دقت بیشتری سرور اختصاصی خودتان را خریداری کنید. پس مواردی که بیان می‌کنیم را به خوبی به خاطرتان بسپارید.

دیتاسنتر چیست؟ راهنمای انتخاب دیتاسنتر

 

به جایی که سرور‌ در آن نگهداری می‌شود، دیتاسنتر گفته می‌شود. از آن جایی که مراقبت از این همه کامپیوتر که اطلاعات و داده‌های افراد زیادی در آن است، کار سختی است، به همین دلیلی شرایط خاصی برای نگهداری از سرور‌ وجود دارد. مراقبت از سرور‌ به گونه ای است که امنیت آن‌ در برابر مشکلات امنیتی تامین شود و به همین خاطر کسی اجازه ورود به آن‌ را ندارد.

جالب است بدانید که معماری دیتاسنتر‌ برای نگهداری و مراقبت از سرور‌ به گونه ای است که در برابر بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، شرایط آب و هوایی نامساعد نیز مقاوم است. سرور‌های اختصاصی فیزیکی در دیتاسنتر‌ در جعبه‌های مستطیل شکلی که رک نام دارند، کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در دیتاسنتر‌ سیستم تهویه هوا از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که سرور‌ موقع فعالیت گرمای زیادی را تولید می‌کنند که این گرما می‌تواند عملکرد سرور را با افت شدیدی مواجه کند و سبب فرسودگی سریع تر آن شود؛ به همین دلیل در داخل هر رک، در دیتاسنتر تهویه هوا تعبیه می‌شود.

مورد دیگری که در دیتاسنتر اهمیت دارد، سیستم برق رسانی UPS و شبکه‌های اینترنت پشتیبان است؛ دلیل این موضوع نیز آن است که سرور‌ نباید قطعی داشته باشند و ترنسفر داده‌ را با اختلال مواجه کنند.

دیتاسنتری که این ویژگی‌ را نداشته باشد و از امنیت و کیفیت لازم برخوردار نباشد، می‌تواند شما را با مشکلات جبران ناپذیر زیادی مواجه کند. به همین دلیل است که دیتاسنتری که از آن سرور اختصاصی ارائه می‌شود، اهمیت دارد.

ویژگی‌های سخت افزاری سرور اختصاصی فیزیکی که باید به آن توجه داشته باشید

مشخصات فیزیکی سرور اختصاصی که خریداری می‌کنید، اهمیت زیادی و در زمان خرید باید به آن توجه داشته باشید. این مشخصات فیزیکی را در ادامه برایتان آورده ایم.

CPU یا پردازنده

بزرگترین اختلافی که میان سرور‌ و سیستم‌های کامپیوتری خانگی وجود دارد، میزان پردازنده آن است. یکی از شرکت‌های سازنده پردازنده، شرکت اینتل است که در سال‌های اخیر اقدام به ساخت سری E کرده است که محبوب ترین CPU شناخته شده اند. نسخه‌های مختلفی از پردازنده سری وجود دارد از E1 تا E5 است. یکی از گران ترین و قدرتمند ترین پردازنده ها، E5-2690 V4 است. کلیدی ترین ویژگی که این پردازنده دارد، امکان مجازی سازی است. قابلیت‌های مجازی سازی آن VT-d و VT-x است. در پردازنده هایی که این قابلیت را ندارند، مجازی سازی امکان پذیر نیست؛ پس اگر قرار است اقدام به مجازی سازی کنید، به این نکته دقت کنید.

رم (RAM)

بعد از پردازنده، آنچه افراد را به سمت استفاده از سرور اختصاصی سوق می‌دهد، میزان رمی است که دارد. سرور‌های اختصاصی فیزیکی، حتی تا ۳ ترابایت را نیز پشتیبانی می‌کنند.

بررسی هارد سرور‌های اختصاصی فیزیکی

در این بخش می‌خواهیم هاردهای سرور اختصاصی فیزیکی را بررسی کنیم تا ببینیم که کدام یک بهتر است و در زمان خرید کدام یک را خریداری کنیم؟

هارد HDD

تکنولوژی که در این هارد استفاده شده است، یک تکنولوژی نسبتا قدیمی ۶۰ ساله است. در هارد HDD اطلاعاتی که وارد می‌شود، روی یک پلتر ذخیره سازی می‌شوند و این اطلاعات به وسیله یک هد یا بازوی متحرک خوانده می‌شود. جریان برق نیز از مسیر برد به هد و پلتر عبور می‌کند. البته این تکنولوژی قدیمی نمانده و پیشرفت خوبی داشته است؛ از جمله این که امروزه پلتر‌های هارد HDD با سرعت ۵۴۰۰  دور در دقیقه می‌چرخند؛ البته رقم ممکن تا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه نیز برسد.

هاردهای HDD ظرفیت بالا و هزینه پایینی دارند؛ اما توصیه ما این است که بخاطر هزینه پایین از سرور هایی استفاده نکنید که هارد HDD دارند؛ چرا که به علت داشتن قطعات متحرک، بیشتر در معرض لرزش و مسائل حرارتی قرار می‌گیرند و به همین علت امکان خرابی آن‌ بالا است و این موضوع می‌تواند برایتان دردسر ساز شود.

هارد‌های SAS

هارد‌های SAS مغناطیسی هستند و در دو مدل مختلف مانند K1 و K10 وجود دارند. در اینجا منظور از K سرعت چرخشی است که هارد دیسک دارد یعنی ۱۰۰۰۰ و ۱۵۰۰۰ دور چرخش در دقیقه. این هارد‌های سرعت و امنیت خوبی را دارا هستند.

هارد SSD

از محبوب ترین انواع هاردها، می‌توان به هاردهای SSD اشاره کرد. علت محبوبیت این هاردها سرعت خوبی است که دارند. فناوری این هاردها جدیدتر و پیشرفته تر است و به همین دلیل هزینه بالاتری نسبت به هارد HDD نیز دارند، اما این هزینه بالاتر جزو معایب آن نیست؛ بلکه در برابر کارایی که دارد، ارزش خرید بالایی دارد.

NVME

در این نوع هارد نیز از همان تکنولوژی هاردهای SSD استفاده شده است که بر یک اسلات PCI نصب می‌شوند. تفاوتی که با هاردهای SSD دارند، این است که پهنای باند و اندازه هارد متفاوتی دارند. هاردهای NVME از هارد‌های SSD گران تر و البته سریع تر هستند.

بسته به نیازتان و بودجه ای که در نظر دارید، می توانید از هارد های SSD یا NVME استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله در مورد ویژگی هایی که یک سرور اختصاصی باید داشته باشید صحبت کردیم و راهنمای خرید سرور اختصاصی را در اختیار شما گذاشتیم. نکته ای که شاید به نظر چندان مهم نرسد، اما اهمیت زیادی دارد، این است که حتما سرور اختصاصی خودتان را از یک ارائه دهنده معتبر خریداری کنید. شرکتی که از آن سرور اختصاصی خریداری می کنید، باید سرور را از بهترین دیتاسنتر ها به شما ارائه دهد که از جدیدترین و بهترین سخت افزار ها ارائه می دهند.

یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی، آسام سرور است که می توانید با کیفیت‌ترین و سریع‌ترین سرورهای اختصاصی را از آنان تهیه کنید. سروهای ارائه شده توسط این ارائه دهنده از ۱۸ لوکیشن است که از آسیا تا آمریکا را پوشش می دهند. علاوه بر آن پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمام روزهای هفته را دارند که برای جلب رضایت مشتریان، امکان عودت وجه تا ۳ روز را فعال کرده اند.

به همین دلیل شما می توانید به راحتی برای خرید سرور اختصاصی از این ارائه دهنده اقدام کنید و حتی مشاوره رایگان برای خرید پلن دریافت کنید.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : شناسایی دو حفره امنیتی خطرناک در واتساپ

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، حفره امنیتی اول CVE-2022-27492 …