تک تایمز : برای اجرای طرح صیانت، مجلس را دور زدند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

غلامرضا نوری قزلجه ۲۳ شهریور در گفت‌وگو با ایلنا اعلام کرد اگرچه به ظاهر اتفاقی برای طرح صیانت نیفتاده اما آنچه که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده همان ساختار و چارچوب طرح صیانت است که با اندکی تغییراتی در کمیسیون تصویب شده و بستر هم از نظر مقررات برای اجرای اهدافی که در طرح صیانت بود، فراهم شده است.

۱۵ شهریور مصوبه‌ای با عنوان «شرح وظایف، اختیارات و ترکیب اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور» توسط شورای عالی فضای مجازی برای اجرا ابلاغ شد که براساس آن «کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی» تشکیل خواهد شد. پس از تصویب این مصوبه به نظر می‌رسد شورای عالی فضای مجازی که از به ثمر رسیدن طرح صیانت در مجلس ناامید شده بود، دست به کار اصلاحاتی زد تا بتواند بدون نیاز به مجلس آن را تصویب کند. نوری قزلجه در این‌باره گفته مجلس باید از جایگاه و کیانش دفاع کند زیرا از راس أمور پایین آمده و به زیر کشیده شده است.

معتقدم علی‌القاعده تصمیم‌گیری درباره طرح صیانت باید در مجلس می‌شد و نباید آن را دور می‌زدند. البته اعضای شورای عالی فضای مجازی استدلال‌هایی دارند که ما اختیاراتی داریم و می‌توانیم سیاست‌گذاری‌هایی را انجام دهیم. بااین‌حال عملیات انجام و «کمیسیون عالی‌ تنظیم‌گری» تشکیل شده است که البته امیدوار هستیم در این کمیسیون مباحثی که مطرح می‌شود در جهت صیانت از حقوق کاربران و حقوق اساسی مردم در بحث‌های گردش آزاد اطلاعات، آزادی بیان و دسترسی به اینترنت پر سرعت و ارزان‌قیمت باشد نه آن چیزی که در طرح صیانت دنبال می‌شود.

نوری قزلجه در پاسخ به ایلنا درباره ورود به این موازی‌کاری گفته است: «من معتقدم در مجلس اگر همچنین انگیزه‌ای وجود داشته باشد شاید کمترینش در همین مجلس یازدهم است، برای همین است که این شوراها بیشترین ورود را به حوزه‌های قانون‌گذاری و وظایف مجلس می‌کنند. آن ارجاع طرح صیانتی که توسط رئیس مجلس صورت گرفت نشان می‌دهد همچنان اراده‌ای متصور نیستند که مجلس بیاید از کیان خودش در حق قانون‌گذاری‌اش دفاع و صیانت کند. بلکه دارد این را از دست می‌دهد. به نظر من همچنین اراده محکم جمعی در این مجلس نیست ولی بسیار ضرورت دارد و مجلس باید از جایگاه و کیانش دفاع جانانه کند زیرا مجلس از رأس امور پایین آمده و به زیر کشیده می‌شود.»

در واکنش به اقدام اخیر شورای عالی فضای مجازی، جلال رشیدی کوچی دیگر نماینده مجلس هم پس از این مصوبه اعلام کرد طراحان طرح صیانت که در شورای عالی فضای مجازی حضور دارند وقتی دیدند در مجلس نمی‌توانند کار را پیش ببرند آن را به شورای عالی فضای مجازی برده‌اند.

همچنین محمدصالح جوکار نماینده اصولگرای یزد و رئیس کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس شورای اسلامی درباره همین مسئله در گفت‌وگو با رویداد ۲۴ گفته تصمیم اول و آخر در خصوص طرح صیانت را شورای عالی فضای مجازی خواهد گرفت و این طرح دیگر در دستور کار مجلس نیست.

به گفته‌ی او این طرح، یک طرح تمام شده است: «دنبال چه چیزی می‌گردید؟ به‌قول معروف، فلانی مُرد خاکش هم کردند شما دیگر به‌دنبال چه هستید؟»

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : قابلیت تشخیص تصادف آیفون ۱۴ پرو در تست های واقعی شکست خورد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، اپل اخیرا مدل‌های آیفون …