تک تایمز : کمک بزرگ هکرها به معترضین در ایران از طریق تلگرام و سیگنال

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

این خبر از سوی کارشناسان امنیتی در چک پوینت ریسرچ (CPR)، چند هفته پس از مرگ مهسا امینی، معترضی که به دلیل نقض قوانین الزام زنان به حجاب دستگیر شده بود، تائید شده است.

لیاد میزراچی، یکی از اعضای گروه‌های تلگرامی در وب تاریک است که به معترضان کمک می‌کنند تا از محدودیت‌ها و سانسوری که در حال حاضر توسط رژیم ایران اعمال می‌شود خلاص شوند تا با اعتراضات مقابله کنند. 

گروه‌های هکری توسط CPR رصد شده‌اند که به مردم ایران اجازه می‌دهند با وجود تلاش‌های سانسور دولت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

چک پوینت در گزارشی که با مجله Infosecurity به اشتراک گذاشته شده می نویسد: «فعالیت های کلیدی این گروه های هکری نشت داده ها و فروش آنها، از جمله شماره تلفن و ایمیل مقامات، و نقشه های مکان های حساس است.

CPR شاهد به اشتراک گذاری سرورهای VPN باز برای دور زدن سانسور و گزارش های مربوط به وضعیت اینترنت در ایران و همچنین هک کردن مکالمات است.

 اولین کانال گروه اطلاعات رسمی اطلس در تلگرام است. این کانال با تعداد بیش از ۹۰۰ عضو، بر افشای اطلاعاتی تمرکز دارد که می تواند علیه رژیم در ایران باشد.

دومین گروه تلگرامی که توسط CPR مشاهده شد، ARVIN است که تقریباً ۵۰۰۰ عضو دارد و اخبار اعتراضات در ایران، گزارش‌ها و فیلم‌هایی را از خیابان‌های محل اعتراض و اطلاعاتی در مورد وضعیت اینترنت در ایران ارائه می‌کند.

سومین گروه تلگرامی که در گزارش CPR به آن اشاره شده، RedBlue است، کانالی با حدود ۴۰۰۰ عضو و عمدتاً بر روی هک مکالمات و راهنماها تمرکز دارد.

فراتر از این کانال های تلگرامی، چک پوینت همچنین از پروژه Tor و سیگنال به عنوان پلتفرم هایی که پروکسی هایی را برای شهروندان ایرانی برای دور زدن سانسور دولتی، دسترسی به اینترنت و برقراری ارتباط امن ارائه می کنند، یاد می کند.

میزرچی افزود: «این گروه‌ها به مردم ایران اجازه می‌دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اخبار مربوط به آنچه در مکان‌های مختلف می‌گذرد را به اشتراک بگذارند. ما به نظارت بر وضعیت ادامه خواهیم داد.»

گزارش CPR هفته‌ها پس از قطع روابط آلبانی با ایران به دلیل حمله باج‌افزاری در ماه ژوئیه منتشر می‌شود که به طور موقت بسیاری از سرویس‌ها و وب‌سایت‌های دیجیتال دولتی آلبانی را تعطیل کرد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : فریلنسینگ (آزادکاری) چیست؟ هر آنچه باید بدانید

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، در سال ۲۰۲۰، فریلنسرها …