تک تایمز : کاسبان فیلترینگ چطور از فیلتر اینستاگرام و واتساپ نفع می برند؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

 

چندی پیش بود که در مطلبی به انحصاری بودن چند کسب و کار بزرگ اینترنتی در کشور پرداختیم؛ موضوعی که مستقیماً به تحریم ها ربط پیدا می کرد و طبیعتاً مالکین و سهامداران این کسب و کارها علاقه ای به رفع تحریم ها نداشتند. بدون اشاره به مالکیت برخی کسب و کارها تنها جواب برخی از سوالات زیر را در ذهن مرور کنید.

  • اگر تحریمی وجود نداشت و اوبر در کشور فعال بود، اسنپ و تپسی به وجود می آمد؟
  • اگر تحریمی وجود نداشت و نتفلیکس به ایرانی ها خدمات می داد(جدای از فیلترینگ) آیا آپاراتی به وجود می آمد؟
  • اگر تحریمی وجود نداشت و آمازون به ایران سرویس دهی می کرد، آیا دی جی کالایی شکل می گرفت؟
  • اگر خدمات گوگل پلی و اپ استور حداکثری بود و تحریمی وجود نداشت آیا پلتفرم هایی مثل کافه بازار، یکتانت و … به وجود می آمدند؟

 

امروز با این تجربه و کسب درآمد از محدودیت های تحمیلی به پلتفرم های خارجی، برخی قصد دارند با فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ کاسبی جدیدی به راه بیاندازند و اپلیکیشن های داخلی مشابه را به طور تحمیلی به کاربران تحمیل کنند. 

این عده که به گفته رئیس جمهور سابق(احمدی نژاد) خودشان فیلتر می کنند و از طرف دیگر خودشان هم فیلترشکن می فروشند، راه کاسبی در مارکت ایران را فرا گرفته اند و شاید همین عده خاص باشند که امروز بر خلاف اکثریت جامعه، خواستار حفظ فیلترینگ اینستاگرام هستند تا بلکه اپلیکیشن هایشان به نان و نوایی برسند.

با رصد مالکین و ترکیب سهامداران بسیاری از کسب و کارهای فناوری به یک نام مشترک می رسیم که ظاهراً قصد دارد نه تنها از این بخش درآمدزایی کند بلکه با کنترل کامل کاربران، در این حوزه نیز در بزنگاه های حساسی مثل این روزها حکمرانی کند.

اما ظاهراً کاسبان فیلترینگ فراموش کرده اند که با وجود فیلترینگ تلگرام و علی رغم هزینه سنگین بر روی جایگزین هایی که برایش معرفی شد، هیچ استقبالی از اپلیکیشن ها مذکور نشد  اکثر آنها با شکست کامل مواجه شدند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : Orange Pi OS معرفی شد؛ سیستم‌عاملی جذاب با کاربردهای مختلف، برپایه HarmonyOS هواوی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، Orange Pi OS یک …