تک تایمز : بازی تمام شد | ایران بازنده جنگ با اینترنت ماهواره ای استارلینک

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

ماجرا از جایی آغاز شد که یکی از کاربران توییتر از وی پرسیده بود وضعیت اینترنت استارلینک در ایران به چه شکل است؟ وی در جواب گفت: «در ایران چند دستگاه فعال شده اند.»

ایلان ماسک فعال شدن چند پایانه استارلینک در ایران را تأیید کرد

لازم به ذکر است که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اوایل مهرماه با تاکید بر غیر مجاز بودن این تجهیزات برای ورود به کشورمان تاکید کرده بود تلاش ایلان ماسک برای اتصال شبکه اینترنت ماهواره ای در ایران برخلاف پروتکل های اتحادیه جهانی مخابرات و امواج رادیویی است.

همچنین، گفته شده بود اگر ایلان ماسک بخواهد بدون کسب مجوزهای قانونی و خلاف قوانین بین المللی اقدام کند ، با شکایت ایران مواجه خواهد شد. حالا باید دید واکنش وزارت ارتباطات کشورمان به این توییت چیست و آیا ادعای مالک استارلینک درست است؟

روز ۲۹ شهريور امسال ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس‌ایکس، اعلام کرد که به دنبال معافیت از تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران است. سه روز بعد در روز دوم مهرماه پس از جدی شدن ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران، سایت این شرکت روی اکثر اپراتورهای همراه و ثابت فیلتر شد. 

این اتفاقات در حالی رخ داده که پیشتر بابت عدم فیلترینگ سایتها و پلتفرم های خارجی هشدارهای لازم به مسئولین ایران داده شده بود چرا که اکنون با گسترش استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک در کشور که تجهیزاتش به شکل قاچاق احتمالاً وارد شده، عملاً فیلترینگ فعلی بی معنا خواهد بود و با تدبیر بهتر مسئولین می توانستند از ورود اینترنت استارلینک به کشور جلوگیری کنند اما آنها با قلقلک دولت آمریکا مبنی بر هدایت اینترنت آزاد به سمت ایران به کمک شرکت های بزرگ فناوری، کنترل اتصال اینترنت کاربران حرفه ای را از دست خواهند داد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : مدیرعامل پست: حال کسب‌وکارهای اینترنتی رو به بهبود است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، به گزارش مرکز روابط …