تک تایمز : یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های جهان بار دیگر در حال افزایش است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های جهان بار دیگر در حال افزایش است. گزارش جدیدی که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شده، نشان می‌دهد که موارد جهانی ابتلا به سل (TB) و سل مقاوم به دارو در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است که اولین جهش آن در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. همچنین از کووید-۱۹ به عنوان یکی از دلایل احیای مجدد آن یاد شده است.

WHO در گزارش خود اعلام کرد که سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰٫۶ میلیون نفر به این بیماری عفونی مبتلا شدند که این میزان نسبت به سال ۲۰۲۲ به اندازه ۴٫۵ درصد بیشتر است. همچنین در سال گذشته ۱٫۶ میلیون نفر جان خود را بر اثر سـل از دست دادند که نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر آن‌ها افراد مبتلا به HIV است.
 
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سل سیزدهمین علت مرگ و میر در سراسر جهان و پس از کووید-۱۹، دومین علت اصلی مرگ بر اثر بیماری‌های عفونی است.

سل توسط باکتری «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس» ایجاد می‌شود و از طریق هوا بین افراد منتقل می‌شود و معمولا ریه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته باکتری‌ها می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن بیماری نیز منتقل شوند. موارد حاد سل معمولا با علائم تنفسی مانند درد قفسه سینه، لرز و سرفه خونی همراه است. این عفونت همچنین می‌تواند برای مدت‌ها پنهان شود و پس از تضعیف سیستم ایمنی بدن به دلیل بیماری دیگر، خودش را نشان دهد. بیماران HIV به ویژه در برابر سل آسیب‌پذیر هستند.

حتی قبل از ظهور همه‌گیری کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹، سـل یکی از فراوان‌ترین دلایل مرگ در جهان بود که بیشترین تاثیر خود را در بخش‌هایی از آسیای جنوب شرقی و آفریقا نشان داده است. اما با گذشت زمان و تا سال ۲۰۲۱ پیشرفت کندی در شیوع آن به وجود آمد.

افزایش گونه‌های مقاوم در برابر دارو سل

مانند بسیاری از بیماری‌های باکتریایی دیگر، مقاومت آنتی بیوتیکی به یک مشکل جدی در مبارزه با سل تبدیل شده است. در واقع، بروز سل مقاوم به دارو در سال گذشته ۳ درصد افزایش یافته که شامل ۴۵۰ هزار مورد مقاوم به آنتی بیوتیک ریفامپیسین، یکی از تنها دو داروی درمان سل می‌شود.

در این گزارش همچنین خاطرنشان شده که هزینه‌های جهانی برای خدمات ضروری سل از ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۵٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است که هیچ یک از آن‌ها هدف جهانی ۱۳ میلیارد دلاری توصیه شده توسط WHO را برآورده نمی‌کند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : یک منبع آگاه، تمایل اپل به تصاحب منچستر یونایتد را تکذیب کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، درحالی‌که شایعه‌ی هیجان‌انگیزی به …