تک تایمز : غول خفته مهاجرت، کدام استارتاپ‌ها را با خود همراه کرد؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

مهاجرت استارتاپ‌ها بیشتر به کدام کشورها صورت می‌گیرد؟

آمارها نشان می‌دهد ۸۸ درصد کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات را مهاجران تشکیل می‌دهند. این آمار نشان می‌دهد در بحث مهاجرت با نوعی رقابت بین‌المللی مواجه هستیم.

کشورهای اروپایی مختلف از جمله پرتغال، استونی، انگلیس و فرانسه نیز شرایط خوبی را برای استارتاپ‌ها ایجاد کردند تا بتوانند شرکت‌های VC را مجاب به سرمایه‌گذاری (معمولا این سرمایه‌گذاری‌ها با رقم‌های بالا صورت می‌گیرد) و گرفتن اقامت آن کشور کنند. در این صورت مدیرعاملان می‌توانند به همراه تیم همراه به کشور مربوطه مهاجرت کنند.

به علاوه کشور ترکیه این روزها به یکی از میزبانان فعالان استارتاپی ایران تبدیل شده است. با قطع اینترنت بسیاری از فعالان استارتاپی ایران اعلام کرده‌اند که می‌خواهند به ترکیه مهاجرت کنند. کشوری که شرایط اقتصادی چندان خوبی ندارد. براساس آخرین گزارش‌ها نرخ تورم ترکیه به ۸۳٫۴۵ درصد رسیده که بالاترین رقم در ۲۴ سال گذشته است. از طرف دیگر، اکوسیستم استارتاپی ترکیه هم شرایط چندان مطلوبی ندارد. اما چرا فعالان استارتاپی ایران ترجیح می‌دهند برای ادامه فعالیت به ترکیه مهاجرت کنند؟

حامد بیدی، کارشناس فناوری درباره علت مهاجرت فعالان استارتاپی به ترکیه به تجارت‌نیوز گفت: شرایط ترکیه اگرچه با اکوسیستم‌های استارتاپی اروپا فاصله زیادی دارد اما به دلیل وجود مواردی چون توانایی انتقال وجوه و برقراری ارتباطات بین‌المللی امکان آن به واسطه تحریم‌ها در ایران وجود ندارد و از طرفی اوضاع پایدار شرایط اینترنت، مهاجرت به این کشور منطقی به نظر می‌آید.

در حال از دست دادن تیم‌ها هستیم

اخیرا تیم‌های استارتاپی زیادی از طریق استارتاپ‌ویزا اقدام به مهاجرت کردند. کشورهایی مانند کانادا با جذب ایده‌ها، تیم‌های استارتاپی را حمایت مالی(سرمایه‌گذاری خطرپذیر) و در نهایت کل تیم را جذب میکنند. این جریان باعث شده امروزه ما شاهد مهاجرت افراد نه بلکه تیم‌های کسب‌وکاری باشیم.

 

منبع: تجارت نیوز

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : همکاری ال جی و اپل در پروژه خودروی الکتریکی اپل کار

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، ال جی ممکن است …