تک تایمز : ناسا کشف لاشه شاتل چلنجر را تایید کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

اخیرا یک گروه مستندساز تلویزیونی موفق به کشف لاشه‌ای از شاتل فضایی چلنجر شد. این شاتل در سال ۱۹۸۶ باعث مرگ هفت فضانورد شده بود. بر اساس مستندات، زمانی که این گروه به‌دنبال لاشه هواپیمایی از جنگ جهانی دوم بودند، چلنجر را پیدا کردند.

در حالی که نزدیک به ۳۷ سال از زمانی که هفت کاوشگر جسور جان خود را در شاتل چلنجر از دست دادند می‌گذرد. این تراژدی برای همیشه در حافظه جمعی مردم ایالات متحده باقی خواهد ماند. بیل نلسون، مدیر ناسا، درباره حادثه چلنجر گفت: برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، از جمله من، ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶ هنوز اتفاق تازه‌ای محسوب می‌شود، به گونه‌ای که انگار همه چیز درست همین چند روز قبل اتفاق افتاد.

او در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اکتشاف به ما فرصتی می‌دهد تا یک‌بار دیگر درباره حادثه ۱۹۸۶ تامل کنیم، یاد هفت پیشگامی را که در آن سال از دست داده‌ایم گرامی بداریم و در مورد اینکه چگونه این تراژدی باعث ایجاد تغییر در ما شد، فکر کنیم.

گفته می‌شود آخرین جزئیات از کشف لاشه چلنجر در یک مستند تلوزیونی از شبکه History Channel پخش خواهد شد.

آخرین ماموریت چلنجر با عنوان STS-51L، توسط فرانسیس آر. «دیک» اسکوبی فرماندهی و توسط مایکل جی اسمیت هدایت می‌شد. دیگر خدمه هواپیما، متخصصان مأموریت رونالد ای. مک نیر بودند.

چه بر سر چلنجر آمد؟

تحقیقات نشان می‌دهد یک نقص بزرگ آن هم ۷۳ ثانیه بعد از بلند شدن، منجر به از بین رفتن چلنجر و هفت فضانورد آن شد. تحقیقات آژانس بعدا نشان داد که دمای سرد غیرمنتظره بر یکپارچگی مهر و موم حلقه‌های جامد در اتصالات بخش تقویت‌کننده موشک تأثیر می‌گذارد.

ساخت آژانس ایمنی در ناسا

از بین رفتن چلنجر و بعداً کلمبیا با هفت فضانوردش که در فوریه ۲۰۰۳ در غرب ایالات متحده از بین رفت، رویه ناسا در مورد ایمنی را بسیار تحت تأثیر قرار داد. ناسا یک دفتر ایمنی و تضمین ماموریت ایجاد کرد، روش‌های جدید ارزیابی ریسک را توسعه داد و محیطی برای ابراز نگرانی‌های مربوط به ایمنی را فراهم آورد.

آژانس همچنین درس‌های آموخته شده آپولو چلنجر کلمبیا را با سایر مخاطبان دولتی، عمومی، تجاری و بین‌المللی به اشتراک گذاشت. جانت پترو، مدیر مرکز فضایی کندی، گفت: «چلنجر و خدمه‌اش در قلب و خاطرات ناسا و ملت زنده هستند. همچنین اعلام کرد که میراث فضانوردان کشته شده چلنجر و خانواده‌هایی را که آنها را دوست داشتند، گرامی می‌دارد.»

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : مدیرعامل پست: حال کسب‌وکارهای اینترنتی رو به بهبود است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، به گزارش مرکز روابط …