تک تایمز : ببینید: ثبت تصویر خیره کننده از یک سحابی مخروطی شکل

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

تصویر یک سحابی غول‌پیکر به نام سحابی مخروطی توسط تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه ESO ثبت شده است. این سحابی در فاصله ۲۷۰۰ سال نوری از ما قرار دارد و ناحیه‌ای به عرض ۷ سال نوری را اشغال کرده است. این سحابی در کنار یک خوشه ستاره‌ای زیبا به نام‌ درخت کریسمس با نام علمی NGC 2264 قرار دارد.  

رصدخانه ESO در جشن سالگرد ۶۰ سالگی خود تصویری خیره‌کننده از سحابی مخروطی ثبت کرده است که در نوع خود بسیار زیبا و هیجان‌انگیز است. این رصدخانه در شیلی مستقر است و تلسکوپ از نوع بسیار بزرگ است. لازم به ذکر است که سحابی مخروطی یکی از سحابی‌های زیبای کیهان است و‌ در ناحیه‌ای قرار دارد که محل شکل‌گیری ستارگان‌ جوان است‌.‌

ابرهای گازی همیشه محل شکل‌گیری ستارگان بوده‌اند و شکل مخروطی این سحابی نشان می‌دهد که ابرهای گازی می‌توانند به هر شکلی در بیایند و صحنه‌های بسیار زیبایی را خلق کنند. تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه ESO ‌این مزیت را داشته که از ابزارهای دقیق FORS2 و  VLT در ثبت تصویر فوق استفاده کرده است.  ‌

در این تصویر، هیدروژن به رنگ آبی است و ماده سولفور در رنگ قرمز دیده می‌شود. ستارگان بسیار درخشان نیز از آنجائیکه بسیار جوان هستند به رنگ آبی دیده می‌شوند. این ترکیب رنگ‌ها در کنار هم باعث شده تا سحابی مخروطی یکی از زیباترین سحابی‌های کشف‌شده در کیهان باشد. 

به عقیده دانشمندان، این نوع سحابی‌های مخروطی‌شکل زمانی شکل می‌گیرند‌ که ستارگان بسیار جوان و آبی رنگ شروع به انتشار بادهای ستاره‌ای و تشعشات مادون قرمز به اطراف خود می‌کنند و این گازها در فاصله دورتر از این ستارگان متراکم شده و شکل‌های مخروطی به خود می‌گیرند. 

نظر شما درباره این تصویر زیبا چیست؟

منبع: DigitalTrends

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : ژاپن و امارات پیشگام رسیدن به ماه؛ شرکت‌های خصوصی برای فتح قمر زمین مسابقه می‌دهند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، یک فضاپیمای قمری ساخته‌شده …