تک تایمز : مشکل صفحه خالی در GeForce RTX 4090 و GeForce RTX 4080 چگونه برطرف می‌شود؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

به گفته آن‌ها پس از نصب کارت گرافیک RTX 4090 یا RTX 4080 بر روی سیستم با یک صفحه سیاه خالی مواجه می‌شوند و سیستم قادر به راه‌اندازی نیست. البته انویدیا سریعاً دست‌به‌کار شده و راه‌حل نرم‌افزاری این مشکل را ارائه کرده است.

به نظر می‌رسد که دردسرهای مربوط به نسل جدید کارت‌های گرافیک انویدیا تمام نداشته و محصولات بالارده این شرکت یعنی کارت‌های RTX 4090 و RTX 4080 اکنون با یک مشکل جدید مواجه شده‌اند.

به گزارش برخی کاربران، کارت‌های گرافیک نسل جدید انویدیا در برخی بازی‌ها و برنامه‌ها دچار مشکل شده و تنها یک صفحه سیاه رنگ را به نمایش می‌گذارند.

برخی گزارش‌های جدید نیز حاکی از آن است که پس از نصب این کارت‌ها بر روی سیستم هیچ تصویری دریافت نمی‌شود و عملاً نمایش صفحه سیاه‌رنگ از همان ابتدا آغاز می‌شود.

انویدیا سریعاً به این مشکل واکنش نشان داده و اعلام کرده است که پس از یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری می‌توان این مسئله را برطرف کرد. ا

البته به‌روزرسانی نرم‌افزاری سیستم‌عامل غیرممکن است؛ زیرا صفحه سیاه زمانی نمایش داده می‌شود که هنوز سیستم‌عامل در حال بازگذاری شدن است و کاربر به ابزاری جهت انجام این کار دسترسی ندارد. در نتیجه برای رفع این مشکل به نصب یک فریمور جدید نیاز خواهد بود.

راه حل صفحه سیاه در کارت‌های RTX 4090 و RTX 4080

به نظر می‌رسد که این مشکل به دلیل عدم سازگاری کارت‌های نسل جدید انویدیا با برخی مادربردها شکل می‌گیرد. در همین راستا، برای اطمینان از سازگاری بایوس UEFI به به‌روزرسانی سیستم‌عامل و همچنین فریمور کارت گرافیک انویدیا نیاز است.

بدون انجام این به‌روزرسانی، کارت‌های گرافیک جدید انویدیا در مادربردهایی که در حالت UEFI هستند، پیش از لود شدن سیستم‌عامل یک صفحه خالی سیاه رنگ را نشان داده و عملاً از ادامه کار جلوگیری می‌کنند.

در حال حاضر ابزار به‌روزرسانی فریمور انویدیا در وب‌سایت رسمی این شرکت با نام «NVIDIA GPU UEFI Firmware Update Tool» در دسترس قرار دارد.

رفع مشکل با ابزار آپدیت فریمور انویدیا

این ابزار می‌تواند نیاز به نصب به‌روزرسانی برای رفع مشکل کارت گرافیک و مادربردها را تشخیص داده و در صورت نیاز به کاربر در رفع این مشکل کمک کند. برای دانلود ابزار به‌روزرسانی فریمور کارت گرافیک انویدیا می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

اگر پس از تهیه یک کارت گرافیک نسل جدید انویدیا با مشکل صفحه سیاه خالی مواجه شدید، یکی از راه‌حل‌های ادامه مطلب را اجرا و امتحان کنید:

مطمئن شوید که آخرین نسخه BIOS را از طریق سایت رسمی شرکت تولیدکننده دانلود و نصب کرده‌اید.

حالت بوت شدن سیستم را از UEFI به حالت‌های قدیمی‌تر مثل Legacy Mode یا CSM تغییر دهید.

برای شروع کار می‌توانید از یک کارت گرافیک جایگزین (مثلاً کارت گرافیک قدیمی خود) استفاده کرده و موارد قبل را پیش از نصب کارت گرافیک RTX 40 انجام دهید.

زمانی که ابزار به‌روزرسانی فریمور انودیا را دانلود کردید، آن را اجرا کرده و دستورالعمل‌های نمایش داده شده را به ترتیب دنبال کنید.

پیش از ادامه کار اطمینان حاصل کنید که تمام نرم‌افزارهای جانبی بسته هستند و سیستم‌عامل در انتظار به‌روزرسانی یا ری استارت شدن سیستم برای نصب به‌روزرسانی نیست.

در نهایت انویدیا اعلام کرد که این ابزار نه‌تنها برای نسخه‌های رسمی کارت‌های RTX 40 قابل‌استفاده است، بلکه می‌تواند مشکل سیاه شدن صفحه در کارت‌های سفارشی شرکت‌های دیگر را هم رفع کند.

 

منبع:  آخرین خبر

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تک تایمز : BYD قیمت و زمان عرضه خودروی Corvette 07 را اعلام کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، این‌روزها اکثر شرکت‌های خودروسازی …