سلول‌های بنیادی نقص مادرزادی قلب یک نوزاد را درمان کردند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

نوزاد مبتلا به نقص مادرزادی قلب اولین نمونه‌ی ثبت‌شده‌ای بود که برای ترمیم قلب پس از جراحی سلول‌های بنیادی به وی تزریق شد. این پسر که «فنیلی» نام دارد، ۲ ساله‌ است و پزشکان وی در حال طراحی روش درمانی دقیق‌تر با استفاده از سلول‌های بنیادی او هستند تا قلب کودکان بیشتری را در آینده درمان کنند.

طبق گزارش مرکز پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) و خدمات بهداشت ملی بریتانیا، نقایص قلبی شایع‌ترین نقص مادرزادی به‌شمار می‌روند و ۱ درصد از نوزادان متولد‌شده در ایالات متحده و بریتانیا با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند. فنیلی با نقصی مادرزادی به‌ نام «جابه‌جایی شریان‌های بزرگ» به‌دنیا آمده بود که براساس بیانیه‌ی دانشگاه بریستول انگلستان، منظور از این نقص تغییر موقعیت دو شریان اصلی است که وظیفه‌ی خروج خون از قلب را برعهده دارند.

فینلی تنها چهار روز پس از تولد عمل جراحی شد تا شریان‌های قلب او به موقعیت اصلی خود بازگردانده شوند. ۱۲ ساعت پس از جراحی با بروز عوارض جدی و بدترشدن عملکرد قلب، فینلی به بخش‌ مراقبت‌های ویژه منتقل شد. به‌نوشته‌ی لایوساینس، چند هفته پس از شروع درمان در بخش مراقبت‌های ویژه، دکتر ماسیمو کاپوتو، استاد جراحی قلب مادرزادی دانشکده پزشکی بریستول، گزینه‌ی دیگری به والدین فینلی پیشنهاد داد: تزریق مستقیم سلول‌های بنیادی به قلب.

مقاله‌های مرتبط

ملیسا هاد، مادر فینلی، در بیانیه‌ی خود درباره‌ی پیشنهاد دکتر کاپوتو این‌طور می‌گوید: «او به ما هشدار داد که نمی‌تواند نتیجه‌ی نهایی این تزریق را پیش‌بینی کند؛ اما ما چیزی برای ازدست‌دادن نداشتیم و باید تلاش می‌کردیم تا به فینلی فرصتی برای زندگی بدهیم.»

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تپسی درآمد ۶۱ میلیاردی را در دی ماه هم حفظ کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، صورت‌های مالی تپسی در …