عرضه‌ دور جدید خودرو در بورس کالا

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

عرضه‌ها در حالی آغاز می‌شود که طی ۵ ماه گذشته، خودروهای بورسی با استقبال متقاضیان روبرو شده است. اما آیا خرید این خودروها به صرفه است؟

حدودا ۵ ماهی می‌شود که عرضه خودرو در بورس کالا آغاز شده و قرار است امروز نیز پژو ۲۰۷ و هایماS8 روی تابلوی معاملات برود.

طبق اعلام ایران‌خودرو امروز در مجموع ۴۰۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ دستی در بورس کالا عرضه می‌شود. قیمت پایه این خودرو ۱۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است و خریداران باید تمامی این مبلغ را در حساب وکالتی خود داشته باشند.

البته هزینه‌های جانبی خودرو همانند بیمه و شماره‌گذاری و هزینه‌های ثابت به ۴ میلیون و ۳۷۲ هزار تومان می‌رسد و همچنین علاوه براین مبلغ باید ۱۳ درصد بابت مالیات و عوارض قانونی است که براساس مبلغ معامله محاسبه و توسط خریدار باید پرداخت شود.

از سوی دیگر بررسی آگهی‌های موجود نشان می‌دهد که قیمت در بازار از ۵۲۰ میلیون تومان شروع و تا ۶۹۵ میلیون تومان می‌رسد و این یعنی خریداران پژو ۲۰۷ حداقل ۵۰ تا ۲۲۰ میلیون تومان نسبت به بازار آزاد، خودرو خود را ارزان‌تر می‌خرند

 

 

قیمت هایما S8

امروز تنها یک عرضه نداریم و قرار است ۵۰۰ دستگاه هایما S8 نیز در بورس عرضه شود. قیمت پایه این محصول ۹۳۴ میلیون تومان اعلام  شده است. همچنین هایما همانند سایر خودورها هزینه بیمه و شماره‌گذاری که مجموعا ۴ میلیون و ۳۷۲ هزار تومان و ۱۳ درصد مالیات را نیز دارد.

قیمت هایما در بازار از ۹۰۰ میلیون تومان شروع و تا یک میلیارد و ۷۰۰ تومان می‌رسد؛ یعنی خریداران هایما از بورس کالا با هزینه خواب پول و نوسان بازار خودرو حداقل ۱۷ درصد سود می‌کنند.

لاماری چه زمانی به بورس می‌آید؟

همچنین قرار است فردا یعنی دوشنبه ۱۲ دی ماه نیز ۵۲۲ عدد لاماری سفید و مشکی در بورس کالا عرضه شود. قیمت پایه این محصول ۹۸۱ میلیون تومان در نظر گرفته شده و خریداران باید ۵۰ درصد از قیمت محصول را به عنوان پیش‌پرداخت در حساب وکالتی خود داشته باشند.

بررسی آگهی‌های موجود در سایت‌ها نشان می‌دهد که قیمت لاماری از حدود یک میلیارد و ۸۵۰ شروع و تا دو میلیارد تومان می‌رسد. یعنی خودروی عرضه شده در بورس کالا حدود یک میلیارد تومان با قیمت بازار اختلاف دارد؛ اما احتمالا میزان تقاضا برای لاماری بالا باشد و قیمت بورس کالا نیز میلیاردی شود.

در هر صورت قیمت خودروی عرضه شده در بورس کالا با احتساب زمان پول و هزینه‌های جانبی باز هم حدود یک میلیارد تومان ارزان‌تر از بازار آزاد است.

 

خرید خودور از بورس به صرفه است؟

در این گزارش قیمت ۳ خودرو را در بازار آزاد و بورس کالا مقایسه کردیم. باید اشاره داشت که هر خریدار می‌تواند از ۳ تا ۳۰ درصد با خرید خودرو از بورس کالا سود کسب کند. همچنین به واسطه خرید خودرو از بورس کالا جیب دلالان خالی و کارخانجات و مردم به سود واقعی خود می‌رسند؛ چرا که خودرو با قیمت عادلانه معامله می‌شود.

 

منبع : تجارت نیوز

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

آموزش حذف پارتیشن درایو در ویندوز ۱۱

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، اگر یک یا چند …