مزیت های OKR برای استارتاپ

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

اهداف و نتایج کلیدی (OKR) یک چارچوب هدف‌گذاری است که می‌تواند توسط استارتاپ ها و شرکت‌ها در هر اندازه‌ای برای ایجاد اهداف واضح و قابل اندازه‌گیری و پیگیری پیشرفت در جهت دستیابی به آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

این چارچوب که ابتدا توسط اینتل معروف شد و توسط گوگل و شرکت‌های موفق دیگر استفاده می‌شود، شامل تعیین یک هدف است که هدفی سطح بالایی است که تیم‌ها یا اعضای تیم در داخل یک شرکت قصد دستیابی به آن را دارند، و نتایج کلیدی که عبارتند از: معیارهای مشخص و قابل اندازه‌گیری که به تعیین اینکه آیا هدف به دست آمده است یا خیر کمک می‌کند.

کاربرد استفاده از OKR ها در استارتاپ

به نقل از eu-startups، یکی از مزایای استفاده از OKR برای استارتاپ‌ها این است که به همسو کردن تلاش‌های کل تیم در راستای یک هدف مشترک کمک می‌کند. این می تواند به ویژه در مراحل اولیه یک استارتاپ، زمانی که شرکت تلاش می‌کند خود را در بازار تثبیت و شتاب ایجاد کند، مهم باشد.

با تعیین اهداف واضح و قابل اندازه‌گیری و پیگیری پیشرفت در جهت دستیابی به آن‌ها، تیم می‌تواند متمرکز و با انگیزه بماند و بنیانگذاران استا‌رتاپ می‌توانند تصمیمات بهتری در مورد محل تخصیص منابع اتخاذ کنند.

علاوه‌بر کمک به همسو کردن تلاش‌های تیم، OKR‌ها همچنین می‌توانند به استارتاپ‌ها کمک کنند تا زمینه‌های رشد و شناسایی فرصت‌های نوآوری را شناسایی کنند. با بررسی منظم نتایج کلیدی و ارزیابی پیشرفت در جهت دستیابی به هدف، شرکت‌ها می‌توانند زمینه‌هایی را که در آنها کوتاهی می‌کنند شناسایی کرده و برای دستیابی به اهداف خود، استراتژی خود را اصلاح کنند.

۵ دلیل که چرا استارتاپ‌ها باید از OKR استفاده کنند

تمرکز و همسویی: OKR ها می‌توانند به استار‌تاپ‌ها کمک کنند تا روی مهم‌ترین اهداف خود متمرکز شوند و تلاش‌های کل تیم را به سمت یک هدف مشترک هماهنگ کنند. این می‌تواند به‌ویژه در مراحل اولیه یک استارتاپ یعنی در زمانی که شرکت تلاش می‌کند خود را در بازار تثبیت و شتاب ایجاد کند، مهم باشد.

پیشرفت قابل اندازه‌گیری: با تعیین نتایج کلیدی واضح و قابل اندازه‌گیری، استارتاپ ها می‌توانند پیشرفت خود را در جهت دستیابی به اهداف خود پیگیری کنند و تصمیمات بهتری در مورد محل تخصیص منابع بگیرند.

فرصت‌های رشد: استارتاپ‌ها با مرور منظم نتایج کلیدی و ارزیابی پیشرفت در رسیدن به هدف، می‌توانند زمینه‌هایی را که در آن کوتاهی می‌کنند شناسایی کرده و برای دستیابی به اهداف خود، اصلاحاتی را در استراتژی خود انجام دهند.

نوآوری: OKR ها می‌توانند به استارتاپ‌ها کمک کنند تا فرصت‌های نوآوری را شناسایی کنند و تفکر و تجربه خلاق را تشویق کنند.

مسئولیت پذیری: با تنظیم و بازبینی منظم OKR‌ها، استارتاپ‌ها می‌توانند اعضای تیم را برای دستیابی به اهداف خود مسئول بدانند و اطمینان حاصل کنند که همه در جهت اهداف مشابهی کار می‌کنند. این موضع می‌تواند به پیشرفت کمک کند.

نتیجه استفاده از OKR در استارتاپ‌ها

به‌طور کلی، OKR ها میتوانند ابزار قدرتمندی برای استارتاپهایی باشند که به دنبال ایجاد اهداف روشن، ردیابی پیشرفت و رشد هستند. پیاده‌سازی این مفهوم در شرکت زمان می‌برد و باید بنیان‌گذاران مطمئن شوند که همه نیروها به سرعت عمل می‌کنند، اما نتیجه آن قطعاً ارزشش را دارد. با تنظیم و بررسی منظم OKR‌ها، استارتاپ‌ها می‌توانند متمرکز و با انگیزه باقی بمانند و تصمیمات بهتری در مورد محل تخصیص منابع بگیرند.

یکی دیگر از مزایای OKR‌ها این است که انعطاف پذیر هستند و می‌توان آنها را متناسب با نیازها و اهداف خاص شرکت تنظیم کرد. به این معنی که آن‌ها می‌توانند برای استارتاپ‌ها که اغلب اهداف روان‌تر و در حال تغییر سریع‌تر دارند، و همچنین برای شرکت‌های بزرگ‌تر که ممکن است اهداف ثابت‌تر و بلندمدت‌تری داشته باشند، مؤثر باشند.

همانطور که گفته شد، OKR‌ها ممکن است به ویژه برای استارتاپ‌ها مناسب باشند، زیرا می‌توانند به همسوسازی تلاش‌های تیم در جهت یک هدف مشترک، ردیابی پیشرفت به سمت دستیابی به اهداف و شناسایی فرصت‌های رشد و نوآوری کمک کنند. با تنظیم و بررسی منظم OKR ها، استارتاپ‌ها می توانند متمرکز و با انگیزه بمانند و تصمیمات بهتری در مورد محل تخصیص منابع بگیرند.

 

منبع : تجارت نیوز

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید بهترین گوشی سامسونگ از ۳ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان [بهمن ۱۴۰۱]

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، سامسونگ یکی از پیشتازان …